Zmiana z GPRS na EDGE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Rastafara
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-03-15, 14:16
Lokalizacja: Poznań

Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: Rastafara »

Witam posiadam telefon nokia 6300 w sieci vodafone(holandia) wyświetla mi sie informacja ze dzialam na Gprs , czy jest mozliwosc manualnej zmiany na Edge ? wiem ze telefon posiada gprs i edge.Z góry dzieki za odpowiedz.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: Blido »

Rastafara pisze:czy jest mozliwosc manualnej zmiany na Edge ?
EDGE to rozwinięcie GPRS (zatem także technologia 2G) i nie można przełaczyć z GPRS na EDGE w żadnym telefonie ani modemie. Możliwe jest tylko przełączanie pomiędzy 2G i 3G. Telefon sam przełączy się na EDGE, jeśli będzie w zasięgu tej technologii.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: Jaco »

Rastafara pisze:wyświetla mi sie informacja ze dzialam na Gprs
Gdzie to ci się wyświetla? Mam ten sam model i zawsze kiedy łączę się nim do neta wyświetla mi się literka ,,E,, na wyświetlaczu.
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: Sundance_kid »

Rastafara tak po prostu się nie da. A jakiegoś innego zasięgu lub modemu nie masz u siebie? W ogóle zorientuj sie czy dasz radę złapać EDGE bo to, że telefon obsługuje EDGE to jeszcze nie znaczy, że będziesz go miał.
Rastafara
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-03-15, 14:16
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: Rastafara »

Wyswietla mi sie lireka G na ekranie jak lacze sie z netem wiec jest to gprs.Czyli lipa chyba tylko dziala w tym miejscu u mnie gprs wiec net mam wolny.Ciekawe czy jakis modem typu usb by dzialal w Edge w tym samym miejscu...Ewentualnie jak sprawdzic czy nadajnik gsm nadaje w edge?
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: Sundance_kid »

Rastafara pisze:Ewentualnie jak sprawdzic czy nadajnik gsm nadaje w edge?
Pobiegać po domu i okolicy z telefonem i zobaczyć czy bedzie EDGE. Nie żartuje. Jeżeli złapie w domu to byś musiał mieć modem tam gdzie łapie tylko nie wiem jak uda Ci się połączyć jeżeli to bedzie daleka odległośc. Niby przez BT da radę ale potrafi bardzo zwolnić. A jeżeli gdzies na zewnątrz to modem z mozliwością podłączenia anteny zewnętrznej.

[ Dodano: 2009-03-16, 11:26 ]
Rastafara jak nazywa się miejscowośc w której przebywasz?

[ Dodano: 2009-03-16, 11:28 ]
Właśnie doczytałam, że w Holandii nie ma EDGE. Nie wiem o ile to z prawdą zgodne.
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

iPlus GPRS zamiast EDGE

Post autor: zimplusowany »

Witam,

Do tej pory używałem modemu Huawei e220. Modem łapał EDGE, ale zasięg był na poziomie 2 kresesek i generalnie były problemy z połączeniem. Zmieniłem zatem modem na Netbox pierwszej generacji. Wiadomo, gorszy sprzęt. Mam jednak do niego mocną antenę kierunkową. Zasięg poprawił się (4 kreski), ale zamiast EDGE mam teraz GPRS. Zrobiłem pomiar prędkości łącza: Download: 74 kbps Upload: 89 kbps więc to chyba GPRS? Czy w ogóle jest szansa na EDGE na modemie Netbox?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: Jo_gurt »

zimplusowany pisze:Download: 74 kbps Upload: 89 kbps więc to chyba GPRS?
Nie, to jest słaby EDGE. GPRS by był koło 50kbps.
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: zimplusowany »

Dzięki Jo_gurt. Widocznie Netbox nie potrafi poprawnie identyfikować technologii. Nadmienię, że korzystam z iPlus Manager 2.0.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: YaHooo »

zimplusowany pisze:Widocznie Netbox nie potrafi poprawnie identyfikować technologii.
Tak dokładnie jest. Było o tym nawet gdzieś na forum, że zawsze podaje GPRS.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: Sundance_kid »

zimplusowany EDGE to jest rozszerzenie GPRSu więc stąd błąd.

[ Dodano: 2009-03-25, 20:31 ]
zimplusowany poza tym o ile się nie myle ten modem ma tylko 6 klase EDGE co daje maxymalnie 177 kb/s
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: zimplusowany »

Dzięki wielkie za podpowiedzi. Czuję się nieco bardziej oświecony. Obecnie jestem na etapie celowania w BTS, który jest oddalony o około 3-4 km, ale niestety nie mam go w polu widzenia. Testowałem trochę prędkość i dl wychodzi mniej więcej między 110 a 120 kbps, natomiast ul 87 kbps. Oczywiście jest antena zewnętrzna, dosyć mocna (nawet nie wiem, czy nie za mocna jak na taką odległość. Netboxa kupiłem trochę w ciemno. Wcześniej używałem Huawei e220, ale wewnątrz budynku zasięg był katastrofalny. Słuchajcie, a jest jakiś lepszy modemik (tzn. z wyższą klasą EDGE), który ma wejście antenowe takie jak Netbox?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: Blido »

zimplusowany pisze:Oczywiście jest antena zewnętrzna, dosyć mocna (nawet nie wiem, czy nie za mocna jak na taką odległość.
Antena nigdy nie jest za mocna ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: ja.michal »

Blido pisze:Antena nigdy nie jest za mocna ;)
Tutaj się Blido mylisz. Czasem lepiej kupić słabszą bo łatwiej nią celować. Może być też taka sytuacja, że są 2 BTSy w jednej linii oddalone od siebie i przez mocną antenę modem będzie między nimi skakał.
zimplusowany pisze:Obecnie jestem na etapie celowania w BTS, który jest oddalony o około 3-4 km, ale niestety nie mam go w polu widzenia.
Próbowałeś BTS z innej strony?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: Blido »

ja.michal pisze:Może być też taka sytuacja, że są 2 BTSy w jednej linii oddalone od siebie i przez mocną antenę modem będzie między nimi skakał.
Tego nie wziąłem pod uwagę ;) . Ale wykluczając taką sytuację chyba im antena mocniejsza, tym lepiej?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: ja.michal »

Blido pisze:Ale wykluczając taką sytuację chyba im antena mocniejsza, tym lepiej?
Jeśli chodzi o Yagi to też nie bo im większa tym trudniej nią celować i dokładnie ustawić.
Właściwie to lepsza mocniejsza.
Ogólnie z wielkością anteny nie należy przesadzać bo będzie przerost formy nad treścią.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:Właściwie to lepsza mocniejsza.
Ale też w granicach rozsądku. Jak się ma dobry sygnał, a chce się poprawić stabilność łącza to zbyt mocna antena może przesterować wzmacniacz antenowy i będzie jeszcze gorzej niż bez anteny.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Zmiana z GPRS na EDGE

Post autor: zimplusowany »

ja.michal pisze:Próbowałeś BTS z innej strony?
Jeśli chodzi o antenę, to mam kierunkową o mocy 16,5dBi. Próbowałem kilku lokalizacji. Generalnie mam w pobliżu (w obrębie powiedzmy do 10 km) co najmniej 3 BTS'y. Niby wszystko pięknie, ale dom położony jest w terenie mocno zalesionym i pagórkowatym, co skutecznie osłabia moc sygnału i utrudnia dokładne wycelowanie w nadajnik. W pobliżu mam nawet BTS z UMTS'em, ale obecne mocowanie anteny nie pozwala na skuteczne wycelowanie w ten nadajnik (kabel mam za krótki, aby przenieść antenę na inną ścianę budynku). Graficznie sytuacja wygląda w ten sposób: http://screeny.pl/114853 (czerwona kropka z grubsza miejsce, z którego celuję w BTS znajdujący się we wsi Siennica). Jeśli chodzi zaś o moc EDGE, to dopiero studiując forum dowiedziałem się o czymś takim jak konektory antenowe. Wcale nie musiałem kupować Netboxa, żeby korzystać z anteny. Mogłem przecież kupić np. HUAWEI e156g + konektor z wtykiem na SMA. :puknijsie:
ODPOWIEDZ