Kupić czy nie

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kamasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-03-23, 13:01
Lokalizacja: bodo

Kupić czy nie

Post autor: kamasz »

Witam jestem tu nowy mam neta z ery i modem HUAWEI e160 . Mieszkam na wsi i do tego w zaniżeniu małym. Szybkość jaką podobno posiadam to 236,8 kb/s podobno bo czasami to wiele wolniej chodzi. Czytałem trochę o tych antenach GSM/GPRS/EDGE ale boje się wydać 100 na coś co mogło by nie pomóc. Stąd właśnie moje pytanie czy te anteny w ogóle coś dają ? Mieszkam z 8-10km od nadajnika
Ostatnio zmieniony 2009-03-23, 19:29 przez kamasz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Kupić czy nie

Post autor: Blido »

kamasz pisze:Szybkość jaką podobno posiadam to 236,8 kb/s podobno bo czasami to wiele wolniej chodzi.
To tylko predkość portu w systemie i zarazem teoretyczna maksymalna prędkość EDGE. Nie należy się tym sugerować. Rzadko kiedy EDGE osiąga taką prędkość.
kamasz pisze:boje się wydać 100 na coś co mogło by nie pomóc.
Antena na 900MHz za 100zł? :zdziwko: Gdzie to znalazłeś?
Na pasmo 900MHz najlepsze anteny robi Dipol. Najlepsza będzie ta ATK20. Oczywiście należy pamiętać też o odpowiednim konektorze do E160.
kamasz pisze:Stąd właśnie moje pytanie czy te anteny w ogóle coś dają ? Mieszkam z 8-10km od nadajnika
Oczywiście że dają, o ile nie są to wyroby garażowe z Allegro :]
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Kupić czy nie

Post autor: YaHooo »

kamasz pisze:boje się wydać 100 na coś co mogło by nie pomóc.
Jak kupisz taką z Dipola jak podał Blido to w ciągu 10 dni możesz ją zwrócić jak będzie w dobrym stanie. Więc nie ryzykujesz za dużo.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
kamasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-03-23, 13:01
Lokalizacja: bodo

Re: Kupić czy nie

Post autor: kamasz »

A skąd wiecie że mam 900 MHz ja tego nie wiem gdzie to sprawdzić. http://allegro.pl/item589942918_najmocn ... _e169.html co wy na tom antene
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Kupić czy nie

Post autor: Blido »

kamasz pisze:A skąd wiecie że mam 900 MHz
Bo EDGE/GPRS działa tylko na 900MHz. Na GSM1800 idą wyłącznie połączenia głosowe.
kamasz pisze:co wy na tom antene
Wygląda podejrzanie. Zwłaszcza ten rzekomy zysk 24dB :rotfl:
Ostatnio zmieniony 2009-03-23, 19:02 przez Blido, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Kupić czy nie

Post autor: Sundance_kid »

kamasz wieszaki na bieliznę kupisz taniej. Nie warto kupować anten na allegro. Jeżeli juz bardzo chcesz po kosztach to spróbuj zrobić ją sam. Koszta mniejsze a jak się uda to dochodzi satysfakcja. Poszperaj na forum, było kilka tematów jak zrobić antenę.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Kupić czy nie

Post autor: Ufo atakuje »

Blido pisze:Na GSM1800 idą wyłącznie połączenia głosowe.
NA 1800Mhz też działa internet. ;)
kamasz pisze:A skąd wiecie że mam 900 MHz
Era ma podobną taktykę jak Plus. Poza większymi miastami stosuje prawie wyłącznie stacje na 900 MHz. Z resztą możesz sprawdzić sam gdzie masz stacje w okolicy- na tej mapie: http://mapa.btsearch.pl/
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Kupić czy nie

Post autor: Blido »

Ufo atakuje pisze:NA 1800Mhz też działa internet. ;)
To chyba nie w Polsce?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kupić czy nie

Post autor: ja.michal »

Sundance_kid pisze:Jeżeli juz bardzo chcesz po kosztach to spróbuj zrobić ją sam. Koszta mniejsze a jak się uda to dochodzi satysfakcja. Poszperaj na forum, było kilka tematów jak zrobić antenę.
Parametry anten / budowa anten Yagi / BiQuad / Parabola...

[ Dodano: 2009-03-23, 19:36 ]
Blido pisze:To chyba nie w Polsce?
W Polsce z tym, że do transmisji pakietowej na 1800MHz przerzuca sam BTS jak 900MHz już jest zapchane. Sam modem się nie połączy.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Kupić czy nie

Post autor: Ufo atakuje »

To chyba nie w Polsce?
Są stacje tylko na 1800Mhz i internet na nich działa. Skąd ta teoria, że transmisja danych nie działa na 1800Mhz ??? :szok:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kupić czy nie

Post autor: ja.michal »

Ufo atakuje pisze:Są stacje tylko na 1800Mhz i internet na nich działa.
No tak bo taka stacja wysyła beacony. Jak jest BTS 900 i 1800 to na 1800 nie są wysyłane beacony.
Jednak 1800 samodzielnie występują z reguły na terenach gęsto zaludnionych. 900 i 1800 jak jest mała miejscowość i sygnał ma dolatywać jeszcze na teren pod miasteczkiem (900).
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Kupić czy nie

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:Jednak 1800 samodzielnie występują z reguły na terenach gęsto zaludnionych.
Też nie zawsze. Z tego co wiem to np. Plus stawia głównie BTS'y na 900MHz, nawet u mnie w Białymstoku są same 900 ;) Dlatego do internetu brałbym samą ATK20. Sprawdzony model. A i nie sądzę, że zysk 24dBi będzie potrzebny. W końcu nie sama moc sygnału się liczy. O wiele lepiej mieć mniejszą stopę błędów przy słabszym sygnale niż silny sygnał o słabej jakości. A taka ATK pomoże poprawić jego jakość.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kupić czy nie

Post autor: ja.michal »

YaHooo, to ja wiedzę po Warszawie, że są samodzielne 1800MHz, ale czy net na nich działa to nie mam pojęcia. :niepewny:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Kupić czy nie

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:ale czy net na nich działa to nie mam pojęcia.
Czemu miałby nie działać. Jak da się zalogować to pewnie i net działa :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kupić czy nie

Post autor: ja.michal »

YaHooo pisze:Czemu miałby nie działać. Jak da się zalogować to pewnie i net działa :)
Nie wiem, nie próbowałem. W okolicy mam właściwie Tri band. ;)
kamasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-03-23, 13:01
Lokalizacja: bodo

Re: Kupić czy nie

Post autor: kamasz »

Dobra przekonaliście mnie do tej z dipolu a czy wysokość odgrywa tu jakieś znaczenie. Chciałbym zamontować jom na maszcie z anteną od tv czy to endzie chodziło. Czy lepiej jest zamontować jom niżej a krótszy kabel czy wyżej i dłuższy kabel.

[ Komentarz dodany przez: Jaco: 2009-03-24, 10:52 ]
Skąd ty jesteś
kamasz pisze:jom
kamasz pisze:jom
. Co to za język?
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Kupić czy nie

Post autor: Jaco »

kamasz pisze:Chciałbym zamontować jom na maszcie z anteną od tv czy to endzie chodziło.
Będzie działać. Ale mogą się zdarzyć zakłócenia jeśli jest też tam antena od TV.
kamasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-03-23, 13:01
Lokalizacja: bodo

Re: Kupić czy nie

Post autor: kamasz »

A co z wysokościom lepiej wyżej i dłuższy kabel czy niżej i krótszy.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Kupić czy nie

Post autor: Jaco »

Kabel zawsze jak najkrótszy.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Kupić czy nie

Post autor: Blido »

Jaco pisze:Ale mogą się zdarzyć zakłócenia jeśli jest też tam antena od TV.
Przecież antena TV to tylko antena odbiorcza, więc nic nie powinno zakłócać.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Kupić czy nie

Post autor: Jaco »

Blido pisze:Przecież antena TV to tylko antena odbiorcza, więc nic nie powinno zakłócać.
Zdziwił byś się jak może zakłócać. Miałem kiedyś do okólną i była zamontowana na samym czubku masztu. Poniżej jakieś 20 cm była siatkowa od TV (moja oczywiście). Podczas transmisji danych były zakłócenia w obrazie. Musiałem ja przenieść gdzie indziej aby nie było w pobliżu innych anten. Mieszkam w bloku i nie mamy zbiorczej anteny więc każdy ma swoją. Musiałem ja tak umieścić aby u innych też nie było zakłóceń.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Kupić czy nie

Post autor: Blido »

Sorry, Jaco, ja zrozumiałem iż twierdzisz że to antena TV będzie zakłócać transmisje danych ;) . A to że GSM na 900MHz powoduje zakłócenia w obrazie to dla mnie oczywiste, używam anteny pokojowej (podłączonej do karty TV), 2m od niej leży modem i widzę co się dzieje kiedy modem przełączy się na EDGE :)
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Kupić czy nie

Post autor: Jaco »

Blido pisze:Sorry, Jaco, ja zrozumiałem iż twierdzisz że to antena TV będzie zakłócać transmisje danych
Spoko :)

U mojej szwagierki w domu leży na regale ED77 i słychać w głośnikach jak pracuje. Modem jest jakieś 5 m od TV. Ale ich TV ma jakieś słabe ekranowanie podobnie jak moje video które jeśli ogląda się film to nawet kiedy telefon łapie zasięg z innego nadajnika słychać to w głośnikach.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Kupić czy nie

Post autor: YaHooo »

Blido pisze:A to że GSM na 900MHz powoduje zakłócenia w obrazie to dla mnie oczywiste, używam anteny pokojowej (podłączonej do karty TV)
900MHz bardzo mocno zakłóca dużo rzeczy :( Mam głośniki komputerowe Creative'a 5.1 i one (podpięte pod laptopa) są zakłócane przez modem pracujący na EDGE, zaś kino domowe podpięte pod laptop nie jest zakłócane. Widać wszystko zależy od ekranowania ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Kupić czy nie

Post autor: Blido »

YaHooo pisze:Mam głośniki komputerowe Creative'a 5.1 i one (podpięte pod laptopa) są zakłócane przez modem pracujący na EDGE
Ja używam ponad 6-letnich już głośników 2.0 Geniusa (ale o bardzo dobrym brzmieniu, więc nie zamierzam zmieniać) I nie piszczą nawet kiedy położę obok nich komórkę w trakcie połączenia głosowego :) . Ale co się dziwić, skoro to takie ogromne kolubryny jak na te 6W. Teraz tej wielkości robi się głośniki 18-watowe :hyhy: . Widać obecnie większość firm miniaturyzuje głośniki oszczędzając na ekranowaniu.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Kupić czy nie

Post autor: YaHooo »

Blido pisze:Widać obecnie większość firm miniaturyzuje głośniki oszczędzając na ekranowaniu.
Kabel mini jack <--> mini jack do zestawu Creative'a oraz mini jack <--> 2x cinch do kina domowego mam domowej roboty z tego samego kabla. A wzmacniacz od Creative'a siedzi w subwooferze który nie jest wcale ekranowany. Kino domowe jest całe metalowe. Widać u mnie nie ma wcale ekranowania i temu pipczą. Po prostu Creative robi lepsze karty dźwiękowe niż głośniki ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
kamasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-03-23, 13:01
Lokalizacja: bodo

Re: Kupić czy nie

Post autor: kamasz »

A jaki mam wsiąść korektor do e160
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Kupić czy nie

Post autor: YaHooo »

Np taki http://www.allegro.pl/item584411254_kon ... _1_1m.html W Bestpartnerze złącze modemu nazywa się SMB.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
kamasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-03-23, 13:01
Lokalizacja: bodo

Re: Kupić czy nie

Post autor: kamasz »

kamasz napisał/a:
Szybkość jaką podobno posiadam to 236,8 kb/s podobno bo czasami to wiele wolniej chodzi.

To tylko predkość portu w systemie i zarazem teoretyczna maksymalna prędkość EDGE. Nie należy się tym sugerować. Rzadko kiedy EDGE osiąga taką prędkość.


Czy to jest maksymalna prędkość jakom bendę mógł uzyskać dzięki antenie ??
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Kupić czy nie

Post autor: Blido »

kamasz pisze:Czy to jest maksymalna prędkość jakom bendę mógł uzyskać dzięki antenie ??
Teoretycznie tak, ale tylko momentami. Nie sądzę, abyś stabilnie uzyskał taką prędkość nawet z wykorzystaniem anteny. Ale może być do niej zbliżona. Internet komórkowy nie jest na tyle stabilny aby działać ciągle z maksymalną możliwą prędkością (to zresztą niemożliwe nawet na DSL)

PS. Użyj funkcji cytowania, nie kopiuj wypowiedzi, bo trudno się połapać. Zwłaszcza że tekst
kamasz pisze:To tylko predkość portu w systemie i zarazem teoretyczna maksymalna prędkość EDGE. Nie należy się tym sugerować. Rzadko kiedy EDGE osiąga taką prędkość.
Napisałem we wcześniejszym poście ja, a nie Ty, co można wnioskować z twojego postu. Widać chciałeś zrobić wielopoziomowy autocytat (niezgodny z regulaminem), a wyszło jeszcze gorzej ;) Zapoznaj się z instrukcją: Jak poprawnie cytować na forum .
ODPOWIEDZ