HSDPA wczoraj, dziś i jutro

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: marens »

Dostałem od Bliskiego prezent świąteczny :-)
Przygotowania idą całkiem nieźle, dla tych wtajemnicznonych i adsl.tepnet.pl z Telepolis (chyba wiem kto to taki, taki na Y) :)

Od 1,5 roku korzystam sobie z technologii HSDPA, no i niestety jest coraz gorzej w tej samej lokalizacji. 2-3Mbit można włożyć sobie między palce...

Obrazek

Play

Obrazek

Plus

Obrazek

Orange

Obrazek

(Przekłamane, w praktyce 1,92Mbps
http://www.numion.com/YourSpeed3/ShowMe ... D=69334879)

Download speed: 1,923.01 (240.37)

Transfery w Play owszem są cały czas ~ 1Mbit/s ale www niesamowicie zamula wieczorami i zmiana DNSów nie pomaga.
Orange ma dosył do NodeB po światełku ale też jest coś nietak... (www szybko, transfery powinny być na wyższym poziomie choć i tak są dobre)
Era przy bardzo marnym zasięgu daje sobie dosyć dobrze radę.
Plus ustabilizował się ~ 1Mbit/s +/- 200kbps (tak jakby był na sztywno przycinany)

Zdaje sobie sprawę, że ostatnio coraz więcej osób ma terminale 3G (telefony, modemy) i korzysta z sieci. Widać, że sieć jest dużo bardziej obciążona chociaż po zasięgu którego siła zmalała zgodnie ze specyfikacją. Powinna być taka sama, bo domek ani NodeB nie jest na kółkach

Kiedyś psioczyłem na Erę, że wyrzuca do 2G z 3G telefony teraz zaobserwowałem że telefony owszem ale podczas transmisji nawet przy marnym zasięgu załącza się HSDPA (chyba celowo taka konfiguracja, żeby niekorzystające telefony nie zabierały zasobów a w razie czego handover do 3G). Jak już jesteśmy przy hopkach, jeszcze rok temu nie było problemów przy przełączaniu się z 3G do 2G i odwrotnie. Teraz jak zdarzy się handover to 3 piknięcia sieć zajęta i disconect. Miałem parę razy to szczęście, że podczas ważnej rozmowy. Jest na to sposób, ręczny wybór sieci.

Tak się zastanawiam, dlaczego nie robi nic się z tym, łącza dosyłowe są coraz tańsze
Kończąc moją dygresję po zakończeniu umów iPlus i Play do domu weznę kabelek a poza jakiś tani pre-paid typu Heyah + Opera turbo.

Dodam, że drzewa (liście) chyba też mają wpływ na wydajność, podczas ostatniego tygodnia wiele drzew zaczęło kwitnąć i wszystko siadło o jakieś 25%.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: ja.michal »

marens pisze:Dodam, że drzewa (liście) chyba też mają wpływ na wydajność, podczas ostatniego tygodnia wiele drzew zaczęło kwitnąć i wszystko siadło o jakieś 25%.
Mają czasem nawet bardzo duży. :) Jak miałem kiedyś BC to z BOKu gość nawet to mówił. :)

[ Dodano: 2009-04-08, 22:53 ]
marens pisze:Kończąc moją dygresję po zakończeniu umów iPlus i Play do domu weznę kabelek a poza jakiś tani pre-paid typu Heyah + Opera turbo.
To samo będę robił. Tzn. kabel już mam tylko iPlus mi został z którego praktycznie nie korzystam. Umowa się kończy i :papa:
W terenie też Heyah mam zamiar używać bo z dotychczasowych testów wynika, że najlepiej chodzi w terenie. :)
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: sp6huk »

W terenie też Heyah mam zamiar używać bo z dotychczasowych testów wynika, że najlepiej chodzi w terenie.

Chodzi wmiare dobrze w terenie ale transmisja danych jest najtańsza na naszym polskim rynku 0,02zł/100kB
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: marens »

Obrazek

Plus, Era, Orange próbują w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach rozwijać HSDPA :ok:

=> Najlepiej 3G jest pokryte Orange (Kłodzko, Polanica)
=> Era, Plus (częściowo Kłodzko, zaczynają pokrywać teren)
=> Plus łata dziury w GPRS
=> Plus 3G w Ząbkowicach Śląskich

Nareszcie ktoś zaczął doceniać walory turystyczne :viktoria:
Ostatnio zmieniony 2009-04-09, 20:52 przez marens, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: sp6huk »

Niby jaki żart? :szok:
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: marens »

[delete][edit]
Ostatnio zmieniony 2009-04-09, 20:52 przez marens, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: Blido »

sp6huk pisze:Niby jaki żart? :szok:
Zasięg HSDPA, a co myślałeś ;)

Pamiętam jak 20 miesiecy temu kiedy podpisywałem umowę na BC działał u mnie jeden NodeB z HSDPA (na całe 40k miasto). Ten nodeB należał do Ery i właśnie to sprawiło że zdecydowałem się na BC a nie na innego operatora. W tej chwili w moim mieście jest łacznie około 50 nodeB-ów wszystkich 4 operatorów :ok: Wg UKE, bo nie wiem ile działa naprawdę. Niestety Orange nadal nie ma zasęgu u mnie w domu, a Plus ma bardzo słabe 3G. Ci opowie mają zbyt słabe stacje, a ja mieszkam pod kawałek pod miastem. W pełni stabilne 3G ma tylko Era i Play.
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: marens »

Widać, że 2 operatów zobaczyło, że Wrocław się rozwija i wyszli 20km poza miasto. Co jest dobrą informacją dla coraz większej ilości ludzi przeprowadzających się na prowincję.
=> Era
=> Play
Dla mnie mapka Ery była abstrakcją, ale 20km ciągłego stabilnego zasięgu poza Wrocławiem o tym bym rok temu nie pomyślał.
Ostatnio zmieniony 2009-04-09, 20:56 przez marens, łącznie zmieniany 1 raz.
wikorybek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2008-03-20, 21:53
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: wikorybek »

Mieszkam w Gdańsku, zasięg HSDPA idealny ale transfery coraz gorsze. Jeszcze rok temu DL był powyżej 2 MB/s, czasami wyciągało się nawet więcej a teraz jak mam nieco powyżej 1 Mb/s (o ile nie zerwie połączenia) to sukces. W BOK tłumaczą mi na okrągło, że transfery siadają, bo przekaźniki są przeciążone a priorytetem są transmisje głosowe a nie danych.
W tej chwili wolę łączyć się po APN bo jak ustawię VPN, to transmisja maksymalna to ok. 0,3 Mb/s.
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: marens »

Kłodzko, wewnątrz budynku peryferyjna dzielnica
=> Era 170kbps
=> Plus 120kbps
=> Orange 40kbps

centrum
=> Orange Download 1300kbps

Jadąc z Kłodzka do Polanicy raz po raz przebłyski Ery i Plusa 3G.

Duszniki Zdroj

=> Play 900kbps
=> Era 220kbps
=> Plus 170kbps
=> Orange 10-40kbps
Ostatnio zmieniony 2009-04-09, 21:00 przez marens, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
artureal
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 334
Rejestracja: 2008-01-20, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: artureal »

Kurczę, a chciałem pochwalić Plusa za prędkość downloadu, która w godzinach popołudniowo-wieczornych o dziwo ostatnio nie spada poniżej 3Gb/s:

Obrazek

i przy tym nigdy nie zrywa połączenia, za to upload jest przesadnie przycinany.

Coś mi się wydaje, że generalnie użytkowników przybywa więcej (ponad milion ludków korzysta już z internetu komórkowego), niż nadajników. Te, które się stawia, obejmują przeważnie lokalizacje będące dotychczas sieciową półpustynią, by wciągnąć nowych klientów: jakoś nie wyobrażam sobie, by taki Plus postawił w mojej okolicy dodatkową antenę tylko dlatego, że czasami jest tłok w eterze. Innymi słowy wraz z rosnącą liczbą ludzi korzystających z mobilnego internetu (a netbooki są teraz na topie), spodziewam się raczej stałego pogarszania jakości usług. I to w miastach, bo poza nimi netu praktycznie w ogóle nie ma, zatem już gorzej być nie może :dobani:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: ja.michal »

artureal pisze:o dziwo ostatnio nie spada poniżej 3Gb/s:
A nie Mb/s? ;)
Awatar użytkownika
artureal
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 334
Rejestracja: 2008-01-20, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: artureal »

Skąd wiedziałeś? :roll:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: ja.michal »

Bo chyba światłowodu bez światłowodu nie masz. ;)
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: HSDPA wczoraj, dziś i jutro

Post autor: marens »

EDGE na wioskach w godzinach wieczornych 10-50kbps :]Testowane u wszystkich 3 operatorów, po prostu dbają o klienta, aby nie wykorzystał przypadkiem limitu / nie zapłacił za dużo w pre-paidzie.

Oczywiście w godzinach porannych 150-220kbps w identycznych lokalizacach.
Jak tak dalej pujdzie to ja się będę kierował ceną a nie technologią zasięgu.
Gdyby umieć się pilnować w mieście gdzie mam HSDPA to taki Heyah 100kb - 2gr na takie transfery jak znalazł.
artureal pisze: I to w miastach, bo poza nimi netu praktycznie w ogóle nie ma, zatem już gorzej być nie może
10-28kbps i nie ma znaczenia czy GPRS Plusa czy EDGE Orange i Ery. Jak już NaviExpert protestował, że "błędna konfiguracja GPRS"
Dodam, że na Operze Mini, Turbo działa to mniej ciekawie niż po przycięciu. (pingi, itp)

[ Dodano: 2009-04-10, 10:39 ]
Widać, że Wroclaw do miasto napływowe

Obrazek
ODPOWIEDZ