Dźwięk przez Bluetooth

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
atanor
Stały użytkownik forum
Posty: 135
Rejestracja: 2009-11-03, 01:37
Lokalizacja: wro

Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: atanor »

Nie znalazłem takiego tematu, a sprawa jak najbardziej tyczy się unicestwienia kabli :D

Otóż od dłuższego czasu zastanawiam się jak sprawuje się przesył dźwięku przez Bluetooth. Czy osoby które używają tego rozwiązania na co dzień zauważają jakaś gorszą jakość w porównaniu ze standardowym Jackiem.
Interesuje mnie wykorzystanie zarówno na poziomie komórka-słuchawki, jak i laptop-głośniki.
Jakie urządzenia (słuchawki, głośniczki, przejściówki) polecacie, a jakich nie warto kupować?
Awatar użytkownika
baxxxio
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 246
Rejestracja: 2010-01-25, 23:07
Lokalizacja: kelakefu

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: baxxxio »

Nie jestem audiofilem, uzywam sluchawek SE HBH-DS970 przede wszystkim z telefonem.Uzywalem tez tych sluchawek z notkami wyposarzonymi w bluetoothy z A2DP i graly normalnie, tak jak powinny.

Oczywiscie jak to z bluetooth nie obeszlo sie czasem bez zgrzytow, bluetooth lubi strzelac fochy(np. zapamientywac urzadzenia ktore pozniej nie chca sie sparowac).

Jesli chodzi o glosniki BT to nie masz wielkiego wyboru, poza pierdziawkami do telefonow(ktore nota bene trzeba je ladowac) sa jeszcze creative s2 wireless:
http://pl.store.creative.com/products/p ... &pid=19009

Bluetooth masz wbudowany czy na usb ?
atanor
Stały użytkownik forum
Posty: 135
Rejestracja: 2009-11-03, 01:37
Lokalizacja: wro

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: atanor »

baxxxio pisze:Bluetooth masz wbudowany czy na usb ?
Wbudowany.

Z głośnikami to wiem, że nie ma tego za wiele, ale myślałem właśnie o takiej przejściówce - jack od głośników podłączony zamiast słuchawek do zestawu Bluetooth np. Sony Ericsson HPM-78.
To, że będzie działać jest oczywiste, ale nie wiem czy będzie dobrze brzmieć i rozsądnie długo działać.
Awatar użytkownika
baxxxio
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 246
Rejestracja: 2010-01-25, 23:07
Lokalizacja: kelakefu

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: baxxxio »

Jesli masz juz glosniki to mozesz kupic:
http://www.sonyericsson.com/cws/product ... c=pl&cc=pl

W tym samym celu mozesz kupic:
http://www.sonyericsson.com/cws/product ... c=pl&lc=pl
http://www.sonyericsson.com/cws/product ... c=pl&lc=pl
Na allegro mozna tez dostac mw100 i mw600, szczegolnie te drugie sa warte zanteresowania, bo maja wbudowane radio.

I podlaczyc zamiast sluchawki to glosniki.


Kupno sluchawek BT to upieczenie dwoch pieczeni na jedyn ruszcie ;)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: krystianb »

Dla mnie słuchawki bluetooth to słuchawki bez cm wystającego kabla. Ja mam sony DR-BT22 słuchawki całkiem dobrze grają, ale jest jeden szkopuł, rzadko kiedy daje się z nich 100% możliwości wyciągnąć. Przynajmniej ja nie potrafię znaleźć sposobu na najwyższą jakość pod win7, jest tylko jeden soft który (ale znalazłem wersje tylko na x86) daję radę wysłać 328kb/s reszta daje góra 220, co znakomicie w słuchawkach słychać.
W telefonach jest lepiej, testowałem na e51 to było bardzo dobrze, na WM da się jakość całkiem porządnie podciągnąć edytując rejestr, albo gotowymi programikami do konfigu.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
baxxxio
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 246
Rejestracja: 2010-01-25, 23:07
Lokalizacja: kelakefu

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: baxxxio »

krystianb, sa dwa profile dzwieku po bluetoothie.
Masz ustawione "Wysokiej jakosci dzwiek bluetooth" czy "dzwiek bluetooth", roznica w jakosci kolosalna. Byc moze automatycznie ustawia ci ten slabszy.
Nie widze roznicy miedzy dzwiekiem przenoszonym z telefonu czy z laptopa.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: krystianb »

baxxxio pisze:Byc moze automatycznie ustawia ci ten slabszy.
Takiego błędu to bym nie popełnił, żeby słuchać muzyki na profilu handsfree/headphone. Słuchawki w trybie a2dp mają kilka dostępnych bitrate'ów i 7 idzie po najmniejszej linii oporu używając niższych.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
baxxxio
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 246
Rejestracja: 2010-01-25, 23:07
Lokalizacja: kelakefu

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: baxxxio »

Mnie na XP z autoamtu podlaczylo przez handsfree ;)
Vista juz dobrze wykryla.
Sprzetu z win7 nie mam.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: krystianb »

baxxxio pisze:Mnie na XP z autoamtu podlaczylo przez handsfree
XP nie ma na fabrycznych sterownikach w ogóle a2dp.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
baxxxio
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 246
Rejestracja: 2010-01-25, 23:07
Lokalizacja: kelakefu

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: baxxxio »

Jak nie jak tak :roll:
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: krystianb »

Przynajmniej do mojego BT csr lub słuchawek sony, nawet SP3, sprawdzone na 2 sprzętach, bez softu od BT a2dp brak.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
baxxxio
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 246
Rejestracja: 2010-01-25, 23:07
Lokalizacja: kelakefu

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: baxxxio »

Aaa wiem o co ci chodzi ;) Zapomnialem o tym problemie.
Zawsze mialem porzadne klucze BT(bluetake) z bluesolei.
A te wbudowane dzialaja na sterowkikach HP w laptopie i broadcoma w netbooku.

Sterowniki uniwersalne zazwyczaj sa do niczego :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: YaHooo »

baxxxio pisze:A te wbudowane dzialaja na sterowkikach HP w laptopie
W moim lapku sterowniki są WIDCOMM'a a dla mnie działają o wiele lepiej niż Bluesoleil :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
baxxxio
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 246
Rejestracja: 2010-01-25, 23:07
Lokalizacja: kelakefu

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: baxxxio »

Widcomm=broadcom ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: YaHooo »

Aj no to moja pomyłka ;) Właśnie widziałem, że mój BT w lapku jest Broadcoma :hyhy:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
rejer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2010-03-16, 16:11
Lokalizacja: WRO

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: rejer »

Witam,
od kilku miesięcy używam tych głośników LOGITECH PURE FI MOBILE

Kupiłem je po tym, jak byłem w szoku, jak grają jako stacja dokująca z iPodem (inny model). Trafiła się okazja i kupiłem. Nie spodziewałem się takiej jakości przy takiej głośności a przede wszystkim żywotności baterii. Oprócz używania ich na co dzień (jako głośniki do kompa), zabieram je na grilla albo browarka w plenerze ;). Przy pełnej głośności wypada jakieś 10% czasu słuchania podczas większość czasu słucham średnio głośno i ładuje je UWAGA raz w tygodniu. To była największa pozytywna niespodzianka. Na weekendowy wypad biorę je bez obawy o wyczerpanie baterii nawet przy słuchaniu na maxa. A że to bluetooth to każdy kto ma telefon z BT, mp3/mp4 z BT, laptopa paruje głośniki i puszcza co chce. Z dodatkowych wejść bardzo rzadko korzystam.

mam jeszcze jeden nowy zestaw takich głośników i jeśli ktoś by chciał to niech napisze myślę że się dogadamy (miały być na prezent)
atanor
Stały użytkownik forum
Posty: 135
Rejestracja: 2009-11-03, 01:37
Lokalizacja: wro

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: atanor »

No i trafił się okazyjnie MobiFren GBH-S300, przy cenie 60zł był bezkonkurencyjny :D

Posiada Bluetooth 2.1 + EDR, A2DP, AVRCP, więc można sterować muzyką, odbierać połączenia z poziomu słuchawek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z wad jakie zauważyłem to brak możliwości jednoczesnego słuchania i ładowania zestawu, ponieważ ma tylko jeden port Jack 4 pin (słuchawki i jako USB za pomocą odpowiedniego kabla) oraz mimo, że ergonomiczne to dosyć kanciaste kształty.

Z bajerów to ma czytnik kart mikro SD, więc można z niego zrobić zwykle mp3 lub/i przenośny dysk.

Ogólnie posiada bardzo rozbudowany zestaw funkcji jak autoparowanie, tryb multipoint (dwa urządzenia podłączone jednocześnie), wybieranie ostatniego numeru telefonu, odrzucanie połączenia, wybieranie głosowe.
Słuchawki to dobrej jakości "grzybki".

Na jednym ładowaniu, urządzenie może odtwarzać muzykę do 10 godzin, zaś w trybie transmisji głosu do sześciu. Z kolei w trybie gotowości, urządzenie może działać do 200 godzin.

Wymiary wynoszą 5 × 18,5 × 9,2 mm przy wadze 11.5 grama.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: ja.michal »

Nie głupie to. Ciekawe jakie próbkowanie jest przy muzyce via BT. Czy tyle co utwór ma czy jakieś pogorszenie jakości.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:Ciekawe jakie próbkowanie jest przy muzyce via BT.
Zależy od softu, najlepsze co udało mi się osiągnąć to 328kb/s kodek SBC (tyle wyświetlał jeden z softów, reszta gra gorzej niestety bitrate nie wyświetla) Bo odtwarzanie bo bt polega na dekompresji mp3 obróbce i powrtórnej kompresji standardowo w SBC bo nie wszystkie słuchawki obsługują MP3 (nie jest to obowiązkowe w standardzie A2DP)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: ja.michal »

No to tutaj jednak co jak co, ale lepiej mieć kabelek do słuchawek.
atanor
Stały użytkownik forum
Posty: 135
Rejestracja: 2009-11-03, 01:37
Lokalizacja: wro

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: atanor »

Jakimi softami można ten bitrate sprawdzić?

Ogólnie prócz braku tych "kilku cm kabelka" można sterować muzyką bezpośrednio z zestawu BT, w standardowym kabelku SE można co najwyżej odebrać połączenie. Może w K800 nie jest problemem naciśnięcie bocznego przyciski Play przez materiał kieszeni, ale już w takim C702 nie ma takiego przycisku i żeby cokolwiek zrobić z muzyką trzeba wyjąć go z kieszeni.
W przypadku telefonów SE dochodzi jeszcze FastPort, który znacznie powiększa objętość urządzenia w kieszeni.
atanor
Stały użytkownik forum
Posty: 135
Rejestracja: 2009-11-03, 01:37
Lokalizacja: wro

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: atanor »

Posłuchałem przesłuchałem sobie trochę muzyki z SE k800 i nie odkryje ameryki jak powiem, że brzmienie dźwięku przez Bluetooth jest nieco gorsze niż na kablu, ale zależy czego i jak się słucha (gatunek, wykonanie i produkcja), bo różnice jakości mogą być praktycznie niezauważalne do zauważalnych.
Zastawia mnie czy to jest spowodowane jakimś gorszym bitrate czy po prostu kompresją na SBC.

Za to w zestawie MobiFren GBH-S300 są o wiele lepsze słuchawki niż dostarczane do SE Walkman (W880i).
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: krystianb »

atanor pisze:Zastawia mnie czy to jest spowodowane jakimś gorszym bitrate czy po prostu kompresją na SBC.
Raczej bitrate bardzo słaby, ja mam gorszą wersję k800 czyli k610 (2 różnice słabszy aparat i wyświetlacz, reszta raczej identyczna) i powiem że po a2dp raczej marnie. Mam też urządzenie z Windows Mobile, fabrycznie też nie zachwyca, ale w rejestrze można podciągnąć bitrate i wyłączyć joinitstereo, wtedy gra już całkiem ok. Ale 100% możliwości przyjnajmniej moje Sony DR-BT22 pokazują dopiero sparowane z kompem używając softu bluetooth stack.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: Maciek764 »

Zabawię się w ekstremalnego archeologa, ale problem jest jak najbardziej związany z tematem, a tu jest kilka przydatnych informacji.

Mianowicie:

Kupiłem adapter bluetooth:
http://www.logitech.com/pl-pl/speakers- ... vices/8087

Z telefonami działa wspaniale, dźwięk jest bez żadnych uszczerbków. Natomiast z kompa z Windows 7 i bluetootha (takiego zwykłego za 5zł na Allegro) dźwięk jest masakryczny. Co mam zrobić żeby wymusić lepszy bitrate? Nie mam żadnego dodatkowego softu, wszystko się zainstalowało automatycznie. Mam coś doinstalować?
Przynajmniej ja nie potrafię znaleźć sposobu na najwyższą jakość pod win7, jest tylko jeden soft który (ale znalazłem wersje tylko na x86) daję radę wysłać 328kb/s reszta daje góra 220, co znakomicie w słuchawkach słychać.
Szczególnie interesuje mnie jakim softem udało ci się osiągnąć więcej niż standardowo w Windowsie 7.

[ Dodano: 2011-12-22, 13:29 ]
Zainstalowałem Bluetooth Stack od Toshiby. Wbrew temu co pisali na stronie producenta działa z tym dziadowym bluetoothem CSR za 5zł. Ustawiłem bitrate 328kbps i dźwięk jest już praktycznie taki jak na kablu. Wcześniej próbowałem BlueSoeil ale było nieciekawie.
atanor
Stały użytkownik forum
Posty: 135
Rejestracja: 2009-11-03, 01:37
Lokalizacja: wro

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: atanor »

Może dźwięk leci przez Head Set a nie Audio Slink (A2DP). Możesz odznaczyć to pierwsze w usługach. Też zauważyłem, że Windows i Bluetooth za bardzo się nie lubią.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: Maciek764 »

Windows wskazywał Audio Slink. Wydaje mi się że po prostu Windows leci na najniższym bitrate bez możliwości zmiany. Ale na programiku od Toshiby chodzi bosko (są 3 poziomy bitrate + automatyczny) Dawno tak dobrze nie wydałem 90zł :D
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: krystianb »

atanor pisze:Może dźwięk leci przez Head Set a nie Audio Slink (A2DP).
Pod 7 nie ma z tym problemu, no i dźwięk mono obcięty na 4kHz doskonale można odróżnić od mdłego zbyt mocno skompresowanego stereo. Może masz inne wymagania co do jakości dźwięku.

Nie wiem czy kiedyś nie zacznę o to męczyć supportu M$, skoro zrobili A2DP to niech zrobią to porządnie, albo się przyznają gdzie w rejestrze trzeba coś zmienić.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: YaHooo »

Z tego co pamiętam to sterowniki WIDCOMM mają dobrą jakość dźwięku.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: Maciek764 »

Pod 7 nie ma z tym problemu, no i dźwięk mono obcięty na 4kHz doskonale można odróżnić od mdłego zbyt mocno skompresowanego stereo. Może masz inne wymagania co do jakości dźwięku.
A o SBC 328kbps co sądzisz? Jest w ogóle możliwość ustawienia na innym sofcie/sterowniku wyższego? IMO to jest już dosyć przyzwoite (nie słyszę właściwie różnicy na moim sprzęcie). Za to na niższych nie mogłem zboleć. Sterownik od Tosziby.
Nie wiem czy kiedyś nie zacznę o to męczyć supportu M$, skoro zrobili A2DP to niech zrobią to porządnie, albo się przyznają gdzie w rejestrze trzeba coś zmienić.
Ciekawe co im szkodziło wstawić wyższy bitrate, przecież przepustowość bluetooth nawet tych najtańszych to ponad 1Mb/s.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Dźwięk przez Bluetooth

Post autor: krystianb »

YaHooo pisze:Z tego co pamiętam to sterowniki WIDCOMM mają dobrą jakość dźwięku.
Jeśli kupię moduł wewnętrzny do della to się przekonam :cwaniak:
Maciek764 pisze:A o SBC 328kbps co sądzisz?
Przyzwoity, IMO do moich słuchawek chyba wystarcza, choć ciężko określić nie mogąc ich inaczej podłączyć.
Maciek764 pisze:Jest w ogóle możliwość ustawienia na innym sofcie/sterowniku wyższego?
To już głównie zależy od implementacji a2dp w urządzeniu. Specyfikacja pozwala na ogromną frywolność producentów, określa tylko minima które sprzęt musi spełnić. Co ciekawe oprócz SBC (który jest obowiązkowy) producenci mogą stosować też inne kodeki, kiedyś testowałem jakiś soft (chyba jedna z wersji BlueSoleil) który potrafił wysyłać sygnał MP3, moje słuchawki poprawnie go odtwarzały.
Maciek764 pisze:Ciekawe co im szkodziło wstawić wyższy bitrate, przecież przepustowość bluetooth nawet tych najtańszych to ponad 1Mb/s.
Pies jest wyżej pogrzebany. A2DP określa minimalną przepustowość z jaką "odbiorniki" muszą odtwarzać dźwięk, wyższe zależą od producentów sprzętu. Druga sprawa to taka, że im wyższy bitrate tym lepsze muszą być parametry połączenia. M$ pewnie postawił na max kompatybilność i wyszła tragedia.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ