Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kankn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-12-17, 10:10
Lokalizacja: Katowice

Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: kankn »

Czy ktoś orientuje się w temacie Inteligentnych Budynków? Chciałem zapytać co sądzicie o rozwiązaniach bezprzewodowych w takiej instalacji.

Podobno z jednej strony mają przewagę nad instalacjami z okablowaniem, ponieważ nie trzeba kuć ścian. Z drugiej strony komunikacja bezprzewodowa łączy się w tym przypadku z małym zasięgiem. Poza tym tak czy inaczej do urządzeń trzeba doprowadzić zasilanie. Jestem ciekaw co o tym myślicie, w końcu forum bez kabli :)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: Patryk »

Prosta zasada - tam, gdzie nie ma konieczności zapewnienia mobilności danego urządzenia kładzie się kabel.
Amen :)
kankn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-12-17, 10:10
Lokalizacja: Katowice

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: kankn »

No tak, ale w razie jakichkolwiek modyfikacji, łatwiej chyba zmieniać instalację bezprzewodową? Szukam tylko zasilania i heja, nie muszę ciągnąć kabli magistralnych.

Ja osobiście jestem raczej za okablowaniem. Mimo wszystko wydaje się to bardziej niezawodne i bezawaryjne.... no i bezpieczne ;P Przy takiej komunikacji bezprzewodowej, nie ma ryzyka że ktoś "włamie się" do mojego inteligentnego domku?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: Jo_gurt »

kankn pisze: łatwiej chyba zmieniać instalację bezprzewodową?
Kwestia tego jak dobrze zaprojektuje się ułożenie kabli.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: YaHooo »

kankn pisze:Przy takiej komunikacji bezprzewodowej, nie ma ryzyka że ktoś "włamie się" do mojego inteligentnego domku?
To zależy tylko i wyłącznie od szyfrowania. To tak samo jak z sieciami wi-fi. Jeśli się szyfruje za pomocą WEP, to praktycznie można złamać to w godzinę, nawet przy mało używanej sieci. Jeśli WPA2 to już całkiem inna sprawa.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: Patryk »

Poza tym pozostaje jeszcze sprawa "elektrosmogu" w domu :]
kankn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-12-17, 10:10
Lokalizacja: Katowice

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: kankn »

Jo_gurt pisze:
kankn pisze:<font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
Kwestia tego jak dobrze zaprojektuje się ułożenie kabli.
No właśnie. Mając na uwadze możliwość rozbudowy, trzeba by położyć przewody magistralne i zasilające wszędzie tam, gdzie wiemy że w przyszłości można coś "dołożyć". W sumie przy bezprzewodówce jest podobnie, bo jeśli coś jest zasilane inaczej niż 230V, to i tak trzeba ciągnąć osobne kable...
YaHooo pisze:To zależy tylko i wyłącznie od szyfrowania. To tak samo jak z sieciami wi-fi. Jeśli się szyfruje za pomocą WEP, to praktycznie można złamać to w godzinę, nawet przy mało używanej sieci. Jeśli WPA2 to już całkiem inna sprawa.
Czyli gdybym szukał rozwiązania bezprzewodowego, muszę się dowiedzieć na ile dobre zabezpieczenia przewidział producent... Wezmę pod uwagę.

Elektrosmog - można troszkę jaśniej? ;)

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2010-12-30, 18:08 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2010-12-30, 18:08 przez kankn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: Patryk »

kankn pisze:Elektrosmog - można troszkę jaśniej?
Szkodliwe oddziaływanie promieniowania elektromagnetycznego - czyli to, czego tak bardzo boi się moherowa brać, gdy w okolicy op komórkowy stawia stację bazową, a w rzeczywistości prawdziwe problemy ludzie sami sobie stwarzają w domu.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: YaHooo »

kankn pisze:Czyli gdybym szukał rozwiązania bezprzewodowego, muszę się dowiedzieć na ile dobre zabezpieczenia przewidział producent... Wezmę pod uwagę.
Oczywiście, o ile nie chcesz aby Ci ktoś się włamał do systemu i zbuntował Twój dom przeciwko Tobie ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: Jo_gurt »

kankn, nazwij swój system inteligentnego domu "Skynet" i... poczekaj co się stanie ;)
kankn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-12-17, 10:10
Lokalizacja: Katowice

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: kankn »

YaHooo pisze:
kankn pisze:<font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
Oczywiście, o ile nie chcesz aby Ci ktoś się włamał do systemu i zbuntował Twój dom przeciwko Tobie ;)
To ja chyba jednak ucieknę od tych rozwiązań bezprzewodowych ;)

Chociaż znalazłem teraz coś fajnego. Vision BMS - system opierający się na kablach (RS485), ale mający możliwość podłączenia dodatkowo systemu bezprzewodowego. Jeśli jednostka decyzyjna takiego systemu jest podłączona do najważniejszych podzespołów po kablu, to resztę mógł bym podłączyć bezprzewodowo? Chodzi mi o to, czy potencjalny "włamywacz bezprzewodowy" może np łącząc się z jakimś z urządzeń wykonawczych (np. układ I/O) które pracuje radiowo i przez nie dotrzeć po kablu do jednostki decyzyjnej? Wybaczcie jeśli pytanie jest głupie, ale naprawdę się na tym nie znam ;P

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2011-01-04, 17:50 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2011-01-04, 17:50 przez kankn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: YaHooo »

kankn pisze:Chodzi mi o to, czy potencjalny "włamywacz bezprzewodowy" może np łącząc się z jakimś z urządzeń wykonawczych (np. układ I/O) które pracuje radiowo i przez nie dotrzeć po kablu do jednostki decyzyjnej
Raczej takiej możliwości nie będzie. Lecz nie wiadomo co to za układ I/O i pod czym pracuje. Bo są różne ataki na systemy zabezpieczeń i czasem takie włamanie jest możliwe w programach komputerowych. Jednak jak w takim sprzęcie to nie mam pojęcia.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
kankn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-12-17, 10:10
Lokalizacja: Katowice

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: kankn »

No więc wybieram się do tej firmy, żeby zapytać osobiście o tą i parę innych spraw. Zobaczę co mi powiedzą i pochwalę się czego się dowiedziałem. Mam tylko nadzieję, że zrozumiem co do mnie będą mówili. Jeśli nie to będę liczył na Waszą pomoc :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: YaHooo »

kankn pisze:Jeśli nie to będę liczył na Waszą pomoc :)
W razie czego powiemy co wiemy :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
kankn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-12-17, 10:10
Lokalizacja: Katowice

Re: Inteligentny dom - z kablami czy bez?

Post autor: kankn »

Byłem, popytałem, w zasadzie to wytłumaczyli mi to w taki sposób, że nawet ja rozumiem. O dziwo całkiem fajnie się gadało, można było rozmawiać jak z człowiekiem, a nie jak z kimś kto opowiada informatyczny bełkot po chińsku. Mimo że przysłali mi technicznego. Szkoda że u mnie w pracy nie da się tak dogadać z informatykami ;P

Do rzeczy. To wygląda generalnie tak, że jest sobie komp, do którego są podłączone urządzenia I/O po RS485. I za ich pomocą steruje sobie innymi urządzeniami, odpowiedzialnymi za światło, ogrzewanie, wykrywanie ruchu, alarm itd. Do kompa jest też podłączony modem GSM (po RS232) i on umożliwia sterowanie przez sms. Jeśli chciał bym mieć sterowanie bezprzewodowe, to jest do tego urządzenie, które podpinam do USB, i ono potrafi komunikować się z odbiornikami systemu Xcomfort (innej firmy). Z tego co się dowiedziałem, to nie ma możliwości włamania się na kompa przez urządzenia bezprzewodowe, bo one przekazują tylko sygnały cyfrowe z czujników.

Tak czy inaczej przekonałem się raczej do rozwiązania przewodowego. Jedyna możliwość przy której mogły by się przydać urządzenia działające radiowo, to sterowanie oświetleniem w garażu. A tu mi włamywacz raczej nie nabruździ, nawet gdyby się dało.

Teraz pozostaje mi wykombinować co dokładnie chciał bym zakładać i sprawdzić jakie będą koszty. Mam nadzieję że to wypali, bo z tego co widziałem to można porobić naprawdę fajne rzeczy :)
ODPOWIEDZ