Internet mobilny bez limitu danych?

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: Yanusz »

Ciekaw jestem, czy dożyję kiedyś takiego pięknego dnia, kiedy to będzie można mieć mobilny Internet bez limitu danych przez całą dobę z zachowaniem stałej prędkości..

Czy jest to możliwe z infrastrukturalnego i technologicznego punktu widzenia?

Od pewnego czasu niektórzy operatorzy, jak Orange czy Play, oferują taki nielimitowany transfer ale tylko w godzinach nocnych.

Ale czy jest szansa, że mobilny Internet będzie w 100% konkurencyjny dla Internetu kablowego?
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: krystianb »

Yanusz pisze:Ciekaw jestem, czy dożyję kiedyś takiego pięknego dnia, kiedy to będzie można mieć mobilny Internet bez limitu danych przez całą dobę z zachowaniem stałej prędkości..
Już taki jest w biznesowym orange koszt to około 200zł/mc (jeden z pakietów+ usługa non stop) Choć regulaminu nie czytałem, całkiem możliwe, że przy zbyt dużym obciążeniu wyłączą usługę non stop, bez możliwości powtórnego jej aktywowania przez nadużywającego delikwenta.
Yanusz pisze:Czy jest to możliwe z infrastrukturalnego i technologicznego punktu widzenia?
Dla wszystkich w normalnej cenie: NIE.
Yanusz pisze:Ale czy jest szansa, że mobilny Internet będzie w 100% konkurencyjny dla Internetu kablowego?
Bez szans, fizyki nie da się oszukać, 2 kable mogą leżeć koło siebie nie mając na siebie żadnego wpływu, przy radiu tak się nie da.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: Yanusz »

Trochę nie rozumiem tej "wojny na prędkości" i chwalenie się wprowadzaniem coraz to nowszych technologii, jak choćby LTE. Wszystko fajnie, tylko po co? Limity zabijają całą zabawę. Po co komu Internet 100Mb/s z limitem miesięcznym 5GB (w Polsacie)? Przy takim limicie nie jest możliwe ściąganie czegokolwiek większego, a do komfortowego przeglądania stron wystarczy 1Mb/s. Zamiast inwestować kasę w technologie, które w naszych realiach są tylko chwytem marketingowym, pomyśleli by nad wydajnością sieci, by móc zaoferować ludziom Internet bez limitu za te 100zł miesięcznie choćby z prędkością 1mB/s.
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: ryba825 »

Yanusz pisze:Czy jest to możliwe z infrastrukturalnego i technologicznego punktu widzenia?
W ciągu najbliższej dekady - nie. Ale w przyszłości może być możliwe, za 25/50/100 lat może się wiele zmienić.
Yanusz pisze:Ale czy jest szansa, że mobilny Internet będzie w 100% konkurencyjny dla Internetu kablowego?
Jeśli uda się zrobić taką technologię, która przy bardzo małym kawałku pasma wyciągnie ogromną prędkość i będzie w stanie pomieścić wiele użytkowników na jednym BTS, zachowując niski ping, to będzie konkurencyjny, ale to odległa przyszłość.
krystianb pisze:Bez szans, fizyki nie da się oszukać
Teraz szans nie ma, ale wiele mądrych głów się jeszcze nie urodziło. :) Nie wiadomo, co będzie w przyszłości.

[ Dodano: 2011-08-22, 10:17 ]
Yanusz pisze:Trochę nie rozumiem tej "wojny na prędkości" i chwalenie się wprowadzaniem coraz to nowszych technologii, jak choćby LTE.
To tak jak z cenami z końcówką 99 groszy. Im wyższa prędkość w reklamie, tym bardziej ona działa na wyobraźnię konsumentów i biorą usługę, zwykły chwyt marketingowy.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: krystianb »

ryba825 pisze:Jeśli uda się zrobić taką technologię, która przy bardzo małym kawałku pasma wyciągnie ogromną prędkość i będzie w stanie pomieścić wiele użytkowników na jednym BTS, zachowując niski ping, to będzie konkurencyjny, ale to odległa przyszłość.
Owczy pęd musi wygrać, w radiu zawsze będzie za mało. Rozwój przysyłanych treści nigdy nie będzie miał końca, zawsze potrzebna będzie większa przepustowość.
ryba825 pisze:Teraz szans nie ma, ale wiele mądrych głów się jeszcze nie urodziło. Nie wiadomo, co będzie w przyszłości.
Oj czego by nie zrobili, radio zawsze będzie ograniczonym nośnikiem.
Nie wiem czy zauważyłeś ale odkąd osiągnięto te 21Mb na 5MHz to rozwój się zatrzymał, bo użycie wyższych modulacji nie ma sensu bo żeby mieć odpowiedni SNR to trzeba by w nodeB mieszkać.
To samo dzieje się w wifi no niby podbili trzykrotnie ale czy ktokolwiek widział te 150Mb na 20MHz?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
bdkacz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 503
Rejestracja: 2010-07-30, 00:42
Lokalizacja: łódzkie

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: bdkacz »

Yanusz pisze: Od pewnego czasu niektórzy operatorzy, jak Orange czy Play, oferują taki nielimitowany transfer ale tylko w godzinach nocnych.
Orange przy firmowym CDMA oferuje także nielimitowane ściąganie w godzinach 8-17. Nazywa się toto "Pracuj Swobodnie" i kosztuje w zależności od taryfy albo 170,97 zł z VAT, albo 109,47 zł z VAT do tego Szczęśliwe godziny i limit mamy tylko 17-23 oraz 6-8 :) Da się ? Da. Drogo,ale się da :) Jest to także w biznesowym mobilnym tyle,że godziny to 9-17 (z racji chyba także innych SC) i ceny od 135 do 184,5 zł
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: Yanusz »

No pewnie, że się da, tylko trzeba chcieć. Jeszcze pamiętam, ile musiałem bulić w 2006 roku za Orange Free (wtedy to się chyba jeszcze inaczej nazywało): ciężkie pieniądze za 1GB miesięcznie przy prędkości EDGE nie przekraczającej 130Kb/s. O jakimkolwiek darmowym transferze nikt nie słyszał. A teraz za 2 razy mniejsze pieniądze śmigam 4Mb/s a nocami można zasysać do woli. ;] W porównaniu z 2006 rokiem, z pewnością zasięg usług zwiększył się niemal dwukrotnie, podobnie jak liczba użytkowników takiego Internetu. A mimo korzystanie z mobilnego Internetu jest coraz wygodniejsze.
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
piotrek2308
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 199
Rejestracja: 2008-12-15, 19:19
Lokalizacja: Polska

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: piotrek2308 »

Pobieranie bez limitu to w zasadzie jest, tylko po pewnym czasie przycinają prędkość. W zasadzie na to chwilę to nawet dobrze że tak robią. Jest pełno dzieci, które się chwalą ile GB pobrali przez torrent. I gdyby nie mieli limitu to zapewne by pobierali cały internet na swój dysk. Takie osoby jak mają jakąś przyzwoitą prędkość to ściągają byle co żeby tylko ściągać. Nie mówię że ja nic nie ściągam 1 GB na miesiąc w postaci plików video czy audio to mi wystarcza. W ogóle sieć torret w internecie mobilnym to powinni zablokować. Taki delikwent włącza sobie rano ściąganie gry 5 GB i indzie gdzieś, a w tym czasie całej wsi internet muli na maksa.
A więc na tą chwile limity są OK
9(mam na myśli około 10GB na miesiąc)(ale polsat chyba trochę przesadził) :) .
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: Yanusz »

piotrek2308, nie mówię, że nie masz racji. Oczywiście, jakby nagle powstał internet mobilny "no limit" to byłby szok, bo technologicznie ani infrastrukturalnie nie jesteśmy na to gotowi. Mówię o przyszłości. Jeśli sieci by wyrabiały, to i napalone dzieciaki by nie zaszkodziły innym.
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: YaHooo »

Yanusz pisze: Ale czy jest szansa, że mobilny Internet będzie w 100% konkurencyjny dla Internetu kablowego?
Nie, bo to są usługi skierowane do zupełnie innych odbiorców? Tak samo cele są zupełnie inne.
Yanusz pisze:Jeśli sieci by wyrabiały, to i napalone dzieciaki by nie zaszkodziły innym.
Ale tu jest nieco inaczej, bo tu ludzie współużytkują te same fizyczne łącze, jakim jest fala radiowa. W przypadku internetu po kablu wpływ poszczególnych użytkowników na siebie jest jednak o wiele mniejszy niż z nodeB.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Easy-Wifi
Stały użytkownik forum
Posty: 114
Rejestracja: 2010-05-12, 08:35
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: Easy-Wifi »

Pamiętajmy że jest jeszcze "tryb nocny" gdzie również nie płacisz nic za limit danych,wiec w pewnym sensie również jest on nieograniczony. Tylko że w nocy ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: YaHooo »

Easy-Wifi pisze:Pamiętajmy że jest jeszcze "tryb nocny" gdzie również nie płacisz nic za limit danych,wiec w pewnym sensie również jest on nieograniczony.
To prawda i jeśli ktoś chce zasysać tony danych, to myślę, że takie rozwiązanie jest bardzo dobre :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: Yanusz »

Od czegoś trzeba zacząć :) Zobaczcie, jeszcze 3-4 lata temu jakby ktoś powiedział, że będziemy mieli możliwość zasysania bez limitu przez 9 godzin na dobę, to byśmy się w głowę popukali. Dziś to już jest standard u wszystkich operatorów. Założę się, że w końcu któryś operator pójdzie krok do przodu i ilość godzin z nieograniczonym transferem będzie się zwiększała.
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: YaHooo »

Yanusz pisze:ilość godzin z nieograniczonym transferem będzie się zwiększała.
W Plusie już można mieć nawet 12h z nieograniczonym pobieraniem :) Tylko opłata za taką usługę jest wyższa.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
piotrek2308
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 199
Rejestracja: 2008-12-15, 19:19
Lokalizacja: Polska

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: piotrek2308 »

Myślę, że limit będzie jeszcze długo obowiązywał. Jak zaczynałem z tym netam(komórkowym) to limit 500MB wystarczał. Potem było 500 za mało to podnieśli do 1GB i też wystarczało. A to nie było uzależnione większym korzystaniem tylko tym że strony miało coraz to większy rozmiar. I te limity będą jeszcze długo obowiązywać tyle, że będą zwiększane aż do momenty gdy wynajdą coś amazing. A prawdopodobnie cały kraj będzie stanowił wielką sieć światłowodową i popyt na mobilne ten spadnie i nic dalej z tym nie zrobią. :)
Darek.74
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 574
Rejestracja: 2010-12-18, 09:41
Lokalizacja: Okolice Warsaw

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: Darek.74 »

piotrek2308 pisze:cały kraj będzie stanowił wielką sieć światłowodową
:D
Też jestem optymistą, ale to nastąpi w tedy gdy będziemy mieli gdzieś internet, a naszym zmartwieniem będzie prostata albo korzonki :rotfl:
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: Yanusz »

Nie sądzę, że spadnie. Jednak globalizacja spowodowała, że społeczeństwo jest coraz bardziej mobilne, żyje coraz szybciej i w tym życiu potrzebuje szybkiego, przenośnego Internetu. Nadchodzi era tabletów. :)
Sprawą oczywistą jest, że wraz ze wzrostem prędkości wzrastają limity. Kiedyś jak miałem Orange w sieci GPRS/EDGE, to siedząc codziennie na necie nie wykorzystywałem przysługujących mi 500MB miesięcznie. Teraz, gdy mam ok 4Mb/s nie zwiększając zbytnio czasu poświęconego surfowaniu po sieci potrzebuję miesięcznie ok 8-9 GB.
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: ryba825 »

Yanusz pisze:Sprawą oczywistą jest, że wraz ze wzrostem prędkości wzrastają limity.
Prędkość wzrasta poprzez inwestowanie w nową technologię (albo upgrade obecnej), co się wiąże z kosztami, więc limity nie wzrastają jakoś gwałtownie. Operatorzy teraz czekają na ruch CP. Jeśli CP da co najmniej 30-40 GB na dzień i HH na noc, to się troszkę mogą przestraszyć, a jeśli CP da mniej GB na dzień, to bez większego strachu to przejdzie. Dla to oznacza, że jeśli chcemy mieć większe limity, to CP musi dać świetną ofertę.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: Maciek764 »

Jeśli CP da co najmniej 30-40 GB na dzień i HH na noc, to się troszkę mogą przestraszyć, a jeśli CP da mniej GB na dzień, to bez większego strachu to przejdzie. Dla to oznacza, że jeśli chcemy mieć większe limity, to CP musi dać świetną ofertę.
Myślisz że ją zapewni? Bo ja każdą komórką ciała przeczuwam że oferta HSPA+/LTE dalej będzie miażdżąco i przytłaczająco żałosna :]
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: adamos22 »

Moim zdaniem oferta CP będzie bardzo zbliżona do tego co otrzymali testerzy, nie ma co liczyć na cuda. Aczkolwiek na zniesienie limitów w mobilnym Internecie nie koniecznie trzeba czekać wieki - w USA takie rzeczy już istnieją i jakoś to działa, mają tylko niższe średnie prędkości. Wszystko jest kwestią technologii i prowadzonej polityki marketingowej. Na pewno LTE sprzyja takim rozwiązaniom, gdy stanie się bardziej powszechne.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny bez limitu danych?

Post autor: jarek999 »

Nie wiem czy zauważyłeś ale odkąd osiągnięto te 21Mb na 5MHz to rozwój się zatrzymał, bo użycie wyższych modulacji nie ma sensu bo żeby mieć odpowiedni SNR to trzeba by w nodeB mieszkać.
To samo dzieje się w wifi no niby podbili trzykrotnie ale czy ktokolwiek widział te 150Mb na 20MHz?
To jest na dziś pięta achillesowa tej technologii
Teraz, gdy mam ok 4Mb/s nie zwiększając zbytnio czasu poświęconego surfowaniu po sieci potrzebuję miesięcznie ok 8-9 GB.
Myślę że 10GB to taka baza z której mogli by coś namieszać, przy 5GB i takiej prędkości ... :rotfl:
jareq
ODPOWIEDZ