[problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kaszmir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-02, 16:25
Lokalizacja: Korzkiew

[problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: kaszmir »

witam
Zacznę od tego, że korzystam w tym momencie z internetu z T-MOBILE na modemie ZTE z anteną zewnętrzną, łapie mi GPRS/EDGE 2G, ale to jest masakra :( . Strony wczytują się bardzo powoli, nie mówię już o oglądaniu filmów na you tubie, oraz pobieraniu jakiś większych plików(6-7 kb/s), o tym nie ma co marzyć. Niestety nie mam możliwości korzystania z innego źródła, mieszkam w małej miejscowości Korzkiew w pobliżu Krakowa. Na kabel też nie ma szans, bo nie posiadam stacjonarki i nie zamierzam zakładać. Ostatnio wypatrzyłem ORANGE FREE DOM PRO i zastanawiam się czy nie skorzystać z tej oferty. I tu moje pytanie czy CDMA będzie hulało szybciej niż mój dotychczasowy internet, i czy w ogóle jest szansa, że sygnał będzie do mnie docierał. Najbliższy nadajnik jest oddalony o ok. 10km a następne dwa 15km. Dodam, że teren jest zalesiony i pagórkowaty. Wiem, że można wypróbować przez 14 dni, ale wiąże się to chyba z kosztami aktywacji, poza tym wolałbym wcześniej zobaczyć, co wy o tym myślicie. Rozważam też, jaki wybrać router. Myślę o MV610, i tu jeszcze jedna sprawa, czy zasięg ma znaczenie w odbiorze revision A lub B? Co o tym wszystkim sądzicie? Liczę na pomoc, bo mój obecny internet doprowadza mnie do szału :zly:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: wojteks »

Proponuję sprawdzić jakie sieci wykrywa modem (na dachu/balkonie), w Wielkiej Wsi jest Play umts2100 i Aero2 ma pozwolenie na UMTS900.

Orange Freedom Pro nie polecam.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Efergie
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-23, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: Efergie »

Na orange freedom pro (przynajmniej u mnie) w ciągu dnia 8-22, jest gorsza prędkość pobierania plików niż na darmowym Aero2, a więc nie polecam.
kaszmir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-02, 16:25
Lokalizacja: Korzkiew

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: kaszmir »

Już próbowałem, niestety nic to nie daje. Nic się nie zmienia. Antena również nie pomaga. Czyli CDMA nie ma sensu inwestować? Dodam jeszcze, że nie interesuje mnie ściąganie jakiś większych plików. Zależy mi, aby stronki otwierały się w miarę płynie, i ewentualnie filmy na you tubie można było jakoś oglądać. W tej chwili aby obejrzeć 3min film muszę czekać ok 20 min, jak nie dłużej :zly: A zdarza się, że podczas buforowania zrywa mi połączenie.
Ostatnio zmieniony 2013-02-02, 17:44 przez kaszmir, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Efergie
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-23, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: Efergie »

Z tego co wyczytałem na forum, lepiej wybrać CDMA od Plusa gdyż ma on o wiele mniej użytkowników w porównaniu z Orange, a co za tym idzie - mniejsze "zapchanie" sieci.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19202
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: matek451 »

W pobliżu-Wielka Wieś masz BTS PLAY UMTS2100( zweryfikowany) oraz w tej lokalizacji pozwolenie na AERO2( Trzeba sprawdzić czy działa.) Odległość około 2-3 km więc powinieneś być w ich zasięgu. Jeśli masz modem z T-Mobile to kup starter PLAY i sprawdź jak działa. Jest też możliwość sprawdzenia tego AERO2 w usłudze PLUS na kartę. To CDMA to sobie odpuść, odległości duże ,teren pofałdowany , szanse na dobry internet niewielkie. Dokonałeś dziwnych wyborów , najpierw T-Mobile teraz CDMA Orange gdy obok masz PLAY i być może AERO2( Plus, CP, BDI od AERO).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: wojteks »

kaszmir pisze:Już próbowałem
Co próbowałeś, jakie sieci widzi modem? Jakie sieci w wyborze ręcznym widzi telefon z 3G (podaj typ).
kaszmir pisze:Nic się nie zmienia
Ale co wg Ciebie ma się zmienić? Jaka antena?
kaszmir pisze:Czyli CDMA nie ma sensu inwestować?
Na obecną chwile nie ma sensu taka inwestycja.
Nie pomagam na PW!
kaszmir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-02, 16:25
Lokalizacja: Korzkiew

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: kaszmir »

Chyba źle Cię zrozumiałem, tzn dawałem antenę http://memory4you.istore.pl/pl/antena-g ... szawa.html , coś w tym stylu, dokładnie nie pamiętam bo była kupiona dość dawno) na dach, żeby uzyskać lepszy zasięg. Jest możliwość sprawdzenia na modemie z t-mobile internetu z playa? Chodzi mi o to czy karta sim będzie działała? Nie ma czegoś takiego jak w telefonie, tzn blokada sim-lock?
Ostatnio zmieniony 2013-02-03, 08:41 przez kaszmir, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19202
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: matek451 »

T-Mobile nie ma sim-lock na modemach. Jeśli masz ZTE MF-195 to sprawdzisz PLAYA i ewentualnie PLUSA na tym AERO2. Wystarczy kupić startery, włożyć do modemu i utworzyć nowe profile połączeń. Oczywiście ustawić 3G.
kaszmir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-02, 16:25
Lokalizacja: Korzkiew

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: kaszmir »

Konkretnie mam ZTE MF60, zrobie tak jak radzisz. wypróbuje play i plus. Dzięki za pomoc, dam znać co zwojowałem.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: wojteks »

kaszmir pisze: tzn dawałem antenę
To nie antena, to drapacz pod gips.
Nie pomagam na PW!
kaszmir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-02, 16:25
Lokalizacja: Korzkiew

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: kaszmir »

wojteks pisze:To nie antena, to drapacz pod gips.
W takim razie jaką mogę założyć, żeby uzyskać jakiś efekt? I czy założenie lepszej anteny może spowodować, że złapę UMTS, czy tylko poprawi jakość EDGE? Jutro spróbuje jeszcze z Play i Plus. Pewnie moje problemy są trochę śmieszne, ale nie jestem orłem w tej dziedzinie. :]

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2013-02-03, 18:53 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2013-02-03, 18:53 przez kaszmir, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: wojteks »

kaszmir pisze:W takim razie jaką mogę założyć, żeby uzyskać jakiś efekt?
Wyjdź na dach/komin z telefonem 3G i sprawdź jakie sieci widzi przy ręcznym wyborze, jeżeli będzie jakaś sieć 3G widoczna to wtedy nad anteną można się zastanowić. W innym przypadku szkoda wydawać kasę. Jeszcze napisz jaki to był telefon (czy ma UMTS900).
Nie pomagam na PW!
kaszmir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-02, 16:25
Lokalizacja: Korzkiew

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: kaszmir »

wojteks pisze:Wyjdź na dach/komin z telefonem 3G i sprawdź jakie sieci widzi przy ręcznym wyborze, jeżeli będzie jakaś sieć 3G widoczna to wtedy nad anteną można się zastanowić.
Zrobiłem tak jak mówisz, w 3G łapie tylko Plusa, natomiast nie łapie Playa nawet w GSM, co chyba jest dziwne, bo nadajnik niedaleko. Sprawdzałem na SE J20i, podobno obsługuje UMTS900.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2013-02-03, 18:53 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2013-02-03, 18:53 przez kaszmir, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: wojteks »

kaszmir pisze:w 3G łapie tylko Plusa
To już jakiś sukces, jak masz od kogo pożycz kartę plusa żeby sprawdzić np. videorozmowę z tego miejsca albo nawet w telefonie czy da się połączyć z internetem. Plus może być na 900MHz (z Aero2) albo 2100MHz własne stacje. Możesz też modemem który masz z kartą plusa sprawdzić czy się zaloguje i utrzyma połączenie (może być dowolna karta żeby tylko się zalogował do sieci) i możesz użyć "anteny" którą masz na próbę.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19202
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: matek451 »

Ten SE J20i w opisie obsługuje UMTS 2100 , nie ma UMTS900. Prawdopodobnie ten zasięg 3G masz z Modlicy, jest tam BTS Plusa UMTS2100. Dziwny jest brak zasięgu PLAY 3G, nadajniki w okolicy to UMTS 2100 w Wielkiej Wsi i drugi w Modlicy razem z tym z Plusa. Ten bacik przenosi Ci miejsce poboru sygnału na zewnątrz. Szansę na Plusa masz, pora na testy, kup starter, włóż do modemu i próbuj. Przy okazji możesz udać się do Wielkiej Wsi i sprawdzić to AERO2. Warto sprawdzić jeszcze PLAY.
Awatar użytkownika
Pijo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 677
Rejestracja: 2009-07-06, 12:16
Lokalizacja: Podlasie/Mazowsze

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: Pijo »

Ten SE J20i w opisie obsługuje UMTS 2100 , nie ma UMTS900.
SE Hazel obsługuje UMTS900.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19202
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: matek451 »

To może znaczyć, że to 3G w Plusie łapiesz być może z tego AERO2 w Wielkiej Wsi. Nie masz daleko więc warto sprawdzić pod masztem, wyjaśniła by się też sprawa z Play. Jeśli wszystko byłoby OK to miałbyś możliwość wyboru sieci (Plus, CP-może masz TV SAT z CP? i PLAY). Napisz kiedy kończy Ci się umowa z T-Mobile.
kaszmir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-02, 16:25
Lokalizacja: Korzkiew

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: kaszmir »

wojteks pisze:To już jakiś sukces, jak masz od kogo pożycz kartę plusa żeby sprawdzić np. videorozmowę z tego miejsca albo nawet w telefonie czy da się połączyć z internetem.
A więc tak, włożyłem kartę PLUSA, po włączeniu modemu miałem 3G, UMTS bez zasięgu, i nie chciał się zalogować. Po chwili połączył się, tylko, że w 2G, EDGE. Co o tym myślisz? Jest szansa, że net z PLUSA z jakąś porządną anteną będzie łapał UMTS?

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2013-02-03, 18:54 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2013-02-03, 18:54 przez kaszmir, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19202
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: matek451 »

Ważne jest abyś sprawdził to AERO2 na 900MHz w Wielkiej Wsi. W tej lokalizacji jest też GSM900 i stąd to połączenie w 2G. Jeśli to AERO jeszcze nie działa to szansa na 3G jest z tego UMTS2100 w Modlnicy( być może to 3G jest z niego). Przy dobrej antenie kierunkowej na 2100MHz jest jak najbardziej szansa na 3G. Odległość ok. 5 km, teren bezleśny, więc powinno działać. Jeśli możesz to pojedź w jego kierunku i zobacz co się dzieje z zasięgiem 3G w telefonie. Pogoda dziś ładna to zrób sobie wycieczkę na trasie Korzkiew-Wielka Wieś -Modlnica :D .
kaszmir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-02, 16:25
Lokalizacja: Korzkiew

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: kaszmir »

matek451 pisze:To może znaczyć, że to 3G w Plusie łapiesz być może z tego AERO2 w Wielkiej Wsi. Nie masz daleko więc warto sprawdzić pod masztem, wyjaśniła by się też sprawa z Play. Jeśli wszystko byłoby OK to miałbyś możliwość wyboru sieci (Plus, CP-może masz TV SAT z CP? i PLAY). Napisz kiedy kończy Ci się umowa z T-Mobile.
Też mnie zdziwiło, że nie ma zasięgu PLAY nawet GSM, pochodziłem trochę wokół domu i złapało ale właśnie tylko GSM. Umowę mam jeszcze 5 miesięcy, ale to nie jest problem. Jeśli np w plusie miałbym lepszego neta to mógłbym przez ten okres płacić obydwa abonamenty, albo ewentualnie zerwać umowę z T-MOBILE. Z CP nie korzystam, ale z tego co mi znajoma mówiła to próbowała właśnie tego neta i nic z tego nie wyszło. Jeśli chodzi o sprawdzenie masztu, to mogę to zrobić na telefonie jak poprzednio?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19202
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: matek451 »

Tak, możesz wykorzystać telefon do sprawdzenia. W Wielkiej Wsi PLAY ma też E-GSM900, więc stąd to 2G. Jeśli będziesz w W.W to powinno pokazać Ci zasięg 3G tej sieci. Wówczas przy pomocy anteny na 2100Mhz będziesz miał jej zasięg w domu.Jak widzisz musisz trochę potestować ale warto aby nie zrobić błędu jak z T-Mobile.(Choć dziwne jak człowiek tak lata z telefonem czy laptopem :D ). Ale to będzie twój wkład , z którego skorzystają inni.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: wojteks »

matek451 pisze:Wówczas przy pomocy anteny na 2100Mhz będziesz miał jej zasięg w domu
Nadmiar optymizmu nie jest wskazany, jeżeli nie ma szczątkowego nawet zasięgu to antena cudów nie zdziała.
kaszmir pisze:Jest szansa, że net z PLUSA z jakąś porządną anteną będzie łapał UMTS?
Szansa jest, teraz trzeba stwierdzić w jakim paśmie łapie 3G, czy Twój telefon ma opcje zmiany pasma czy technologii tak żeby łączył się tylko po 3G. Sprawdź też z modemem jak ustawisz go żeby łączył się tylko w UMTS.

Anteny na pasmo 900MHz i 2100MHz się istotnie różnią.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19202
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: matek451 »

Optymizm opieram na tym, że do UMTS2100 PLAYA w Wielkiej Wsi ma około 3 km więc przy antenie panelowej 17dBi powinno się udać. Ale decydujące są testy: na początek telefon a potem dokładne przy pomocy modemu(routera MF60) z kartami Plusa i Play.
kaszmir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-02, 16:25
Lokalizacja: Korzkiew

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: kaszmir »

W telefonie nie mam niestety takiej możliwości, mam do wyboru tylko GSM albo GSM i 3G. Na modemie również nie mogę nic zmienić, większość opcji jest zablokowanych. Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa, idąc do sklepu po starter sprawdzałem zasięg na telefonie i wszystkie sieci były w 3G, było to w sąsiedniej miejscowości Przybysławice. Pewnie będzie, tak podobnie w pobliżu masztów, tym bardziej, że są one niedaleko siebie. I teraz moje pytanie, skąd będę wiedział, z którego masztu jest sygnał, jeśli będą wszystkie sieci w 3G. Pozostaje chyba tylko jechać z laptopem i sprawdzać w drodze.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19202
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: matek451 »

Stąd moja propozycja wycieczki. Jeśli w Przybysławicach miałeś 3G to szanse u Ciebie też są.

[ Dodano: 2013-02-03, 16:56 ]
Opcje w modemie możesz zmieniać tylko wtedy gdy nie łączysz się z żadną siecią.
kaszmir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-02, 16:25
Lokalizacja: Korzkiew

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: kaszmir »

Zrobiłem sobie krótką przejażdżkę, i sprawa ma się następująco. W Modlnicy mam w UMTS 3G PLAY i PLUS. W Wielkiej Wsi PLAY jest w UMTS 3G, ale trochę słabszy sygnał, natomiast PLUS EDGE 2G. Wychodzi na to, że ten PLUS 3G dociera do mnie z Modlnicy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19202
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: matek451 »

Czyli AERO2 w W.W nie działa- Brak 3G w PLUSIE. Ogólnie masz wybór: PLAY UMTS 2100 i PLUS UMTS 2100. PLAY masz z dwóch lokalizacji, możesz wybrać BTS za pomocą anteny kierunkowej na 2100MHz. Druga opcja to PLUS UMTS2100 z Modlnicy, tutaj też potrzebna antena na 2100MHz. Teraz musisz zrobić dokładne testy , sprawdzić prędkości, pingi , obciążenie sieci, stabilność połączenia i dokonać wyboru.
kaszmir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2013-02-02, 16:25
Lokalizacja: Korzkiew

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: kaszmir »

matek451 pisze:Czyli AERO2 w W.W nie działa- Brak 3G w PLUSIE. Ogólnie masz wybór: PLAY UMTS 2100 i PLUS UMTS 2100. PLAY masz z dwóch lokalizacji, możesz wybrać BTS za pomocą anteny kierunkowej na 2100MHz. Druga opcja to PLUS UMTS2100 z Modlnicy, tutaj też potrzebna antena na 2100MHz. Teraz musisz zrobić dokładne testy , sprawdzić prędkości, pingi , obciążenie sieci, stabilność połączenia i dokonać wyboru.
Czyli najlepiej będzie teraz kupić antenę kierunkową na 2100MHz, i sprawdzić, która sieć będzie lepsza. Możesz polecić jakąś konkretną antenkę? Obawiam się tylko, że kupię antenę, i okaże się, że jednak nie łapie tego UMTS. Czy antena w dużym stopniu poprawia jakość sygnału? Wiem, że to pytanie trochę dziwne, bo pewnie zależy to od konkretnego przypadku.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19202
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [problem] Internet z T-MOBILE czy ORANGE FREE DOM PRO

Post autor: matek451 »

Na tych dystansach 3-4 km od BTS-a powinieneś uzyskać 3G, ale aby się przekonać musisz kupić antenę. Koszt anteny z konektorem to ok. 160 zł. W twojej lokalizacji to jedyna szansa na normalny internet. Poza tym masz szanse na dwóch operatorów, PLAY pewniejszy. Gwarancji nikt Ci nie da, musisz próbować. Antenę kupisz tu http://www.cybertech.com.pl/p76,antena- ... fme-z.html do tego konektor http://www.cybertech.com.pl/p92,konekto ... fme-m.html
ODPOWIEDZ