Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mietek5
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2012-07-04, 09:55
Lokalizacja: Szczecin

Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: Mietek5 »

Kupiłem sobie za 200,- zl mały smartfonik LG L1 II do celów trackingu (rower, bieganie). Włożyłem do niego kartę Aero i...
tak eksperymentalnie włączyłem Hot Spot - no po prostu działa super.

Do internetu bezprzewodowego z Orange korzystam z modemu Huawei wpiętego w ruter TOPLink'a, a po tym eksperymencie pomyślałem sobie jak to łatwo, prosto i oczywiście tez tanio (włączając do takiej kalkulacji także funkcjonalność smartfona|) jest z malutkim smartfonem!
LG L1 II chodzi ja burza. Jest to jak na swoją wielkość bardzo wydajny(!) smartfon, więc czegóż mi więcej potrzeba. Funkcje (tracking i hotspot) mi się nie nakładają, a urządzenie jest jedno, szybkie i sprawne oraz co niemniej ważne - jest tanie.
Jest tylko pytanie czy dominujące używanie jako hot-spot nie spowoduje szybszego zużycia smartfona (rozgrzewanie się).

Jest jeszcze kwestia szybkości transferu, ale akurat dla mnie nie jest to najważniejsze kryterium. Tyle co daje modem w tym aparacie jest dla mnie wystarczające. Samo się wszystko ustawia. Jest wygodne i podręczne co do gabarytów. Bateria spora.
Czy to nie jest lepsze rozwiązanie niż combo modem+ruter jako jedno urządzenie, co to się na przykład teraz kilka modeli pojawiło np w ofercie Orange?
dexter18

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: dexter18 »

Wiesz telefon jest jest przyzwyczajony ani przeznaczony do np. pobieranie plików i użytkowania go non-stop jako internetu. Zawsze można kupić swój sprzęt i brać umowę, wtedy dostajesz np. więcej GB.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: kmy »

dexter18 pisze:Wiesz telefon jest jest przyzwyczajony ani przeznaczony do np. pobieranie plików i użytkowania go non-stop jako internetu.
No jak nie jest przeznaczony do korzystania non-stop z internetu, jak każdy smartfon bez internetu to praktycznie bezużyteczny gadżet.
Mietek5 pisze: nie spowoduje szybszego zużycia smartfona
A co tam ma się zużyć, to nie łożysko.
Mietek5 pisze:Czy to nie jest lepsze rozwiązanie niż combo modem+ruter
A to już wszystko zależy, czego oczekujesz od takiego rozwiązania. Dla mnie nie jest lepszym. Zdecydowanie wolę modem+router, bo szybszy, lepszy zasięg wifi, sieć domowa z serwerem NAS itd..., ale w twoim przypadku jak opisałeś swoje oczekiwania, wydaje się być lepszym rozwiązaniem.

To wszystko zależy od tego, co ma taki układ realizować.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: key »

dexter18 pisze:Wiesz telefon jest jest przyzwyczajony ani przeznaczony do np. pobieranie plików i użytkowania go non-stop jako internetu.
Wiesz, bzdury piszesz.
kmy pisze:A co tam ma się zużyć, to nie łożysko.
A dobrze policzone lozyska sie tez nie psuja....
Nie pomagam na PW.
dexter18

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: dexter18 »

key pisze:Wiesz, bzdury piszesz.

Użytkuj telefon non-stop przy pobieraniu długo nie wytrzyma..... A Ty Key idź poszukaj czy nie ma Cię w drugim pokoju....
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: kmy »

dexter18 pisze:Użytkuj telefon non-stop przy pobieraniu długo nie wytrzyma
To ile tych smart-fonów Ci padło, że takie doświadczenie masz?
dexter18 pisze:A Ty Key idź poszukaj czy nie ma Cię w drugim pokoju
Za takie zagrywki to Ci bana dadzą i będą mieli rację.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: key »

dexter18 pisze:Użytkuj telefon non-stop przy pobieraniu długo nie wytrzyma..
Ta. Chyba nigdy nie widziales jak uzywaja telefonu "profesjonalisci". Ja jestem w terenie tylko 2..3 dni w tygodniu, w tym okresie telefon robi 10..12 godzin non stop jako hotspot + telefon i nie ma najmniejszych problemow. Inni ludzie u mnie w firmie robia to 5 dni w tygodniu. Ale pewnie ty masz wieksze doswiadczenie :facepalm:
dexter18 pisze:A Ty Key idź poszukaj czy nie ma Cię w drugim pokoju....
Mam trzy latka, trzy i pół,
sięgam głową ponad stół,
mam fartuszek z muchomorkiem,
do przedszkola chodzę z workiem.

Umiem pantofelki zmieniać,
rączki myję do jedzenia,
ładnie żegnam się i witam,
tańczę kiedy gra muzyka.

Umiem wierszyk o koteczku,
o tchórzliwym koziołeczku
i o piesku, co był w polu
nauczyłam się w przedszkolu.
Wroc jak dorosniesz....
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: Jo_gurt »

Dziewczyny, spokój! :hyhy:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: YaHooo »

kmy pisze:Wiesz telefon jest jest przyzwyczajony ani przeznaczony do np. pobieranie plików i użytkowania go non-stop jako internetu.
Chyba, że osiągnie temperatury rzędu 90*C. Jedyne co może paść to szybciej akumulator może zacząć tracić pojemność. Bo wtedy będzie trzeba go częściej ładować.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dexter18

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: dexter18 »

Ale po co męczyć telefon ? Modem jest do tego przystosowany.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: YaHooo »

dexter18 ale elektronika która pracuje w normalnych warunkach się nie męczy. To nie jest żywe stworzenie, a półprzewodnik. Jemu szkodzi za wysoka temperatura.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: key »

Ale po co męczyć telefon ?
Co rozumiesz pod "meczyc"? Telefony sa projektowane, zeby z nich telefonowac, nie zeby ladnie wygladaly lezac na biurku......
Nie pomagam na PW.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: ja.michal »

Jedyne co to może spuchnąć bateria od nagrzewania się. To samo robi się w routerach mobilnych i piszę z doświadczenia. W praktyce trzeba non stop transferować jakieś 20 GB, a do tego tą czynność powtarzać kilkukrotnie w ciągu tygodnia przez co najmniej pół roku. To jeśli chodzi o baterię.
Jeśli chodzi o sprzęt to nic mu się powinno się stać. Nie po to w smartphoneach montują HSPA+ DC czy LTE, aby korzystać z prędkości EDGE. Najwyżej jak się urządzenie przegrzeje to się wyłączy.

Jeśli kolega Mietek5 nie transferuje po kilka GB non stop z maksymalnymi prędkościami to nic się nie będzie działo.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: key »

Jedyne co to może spuchnąć bateria od nagrzewania się.
Bardziej zdechnac wskutek przekroczenia ilosci cyklow.
Nie pomagam na PW.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Smartfon zamiast modemu i rutera!?

Post autor: ja.michal »

Akurat u mnie w routerze lekko spuchła. Ładuje się normalnie, na baterii nadal pracuje pond 3 godziny przy normalnym łażeniu po sieci, jakimś filmiku na YT. Na co dzień wisi pod ładowarką non stop.
Kilkanaście razy miałem już critical temperature i się wyłączał router. Teraz wisi w zimnym kącie i nie pada. Wcześniej był na kaloryferem (tak wie, mądre :P ), ale tam był najlepszy zasięg.
ODPOWIEDZ