Router/antena LTE - miasto

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
violar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-02-04, 08:57

Router/antena LTE - miasto

Post autor: violar »

Witam,

Przeglądam forum od dobrych kilku dni i na pewno w temacie mobilnych internetów jestem mądrzejszy niż byłem do tej pory, ale obawiam się, że wiedza jest ciągle zbyt mała by trafnie dobrać sprzęt do potrzeb. Takie prośby padały tu już pewnie z kilkaset razy, ale mimo to zaryzykuję prośbę o pomoc :)

Co potrzeba: LTE jako główny internet domowy - brak możliwości podpięcia Netii, UPC, Vectry, itp (nowe osiedle), jedyne co jest dostępne to Neostrada max 10mb/s za horrendalne kwoty, a gwarancji prędkości zero.
Wykorzystywany raczej standardowo, przeglądanie neta, czasem jakiś film na YT + podpięcie do neta konsoli
Lokalizacja: południe Katowic - Ochojec
Co wybrać: najrozsądniejszą opcją wydaje się Play na kartę: 100gb/45zł - jest jakiś plan podpięcia osiedla pod Supernovę od tepsy, ale w związku z tym, że nie wiadomo kiedy to brak umowy = elastyczność
Odległość od BTS: 300m do najbliższego BTS Play, 500-600m do drugiego (mapka w załączniku)
Zabudowa: 2-piętrowe budynki na małym osiedlu, mieszkanie na 1 piętrze, niestety w prostej linii w inny budynek, między budynkiem a nadajnikami trochę niskiej zabudowy/drzew, żadnych wieżowców czy wysokich bloków
Speedtesty Plusa na Xperii Z3 Compact pokazują ok 25mb/s DL i 5mb/s UL na pingach ~75
Playa i T-Mobile jeszcze nie testowałem, chcę się za to zabrać przez weekend.

Z tego co już zdążyłem się naumieć to lepsza dla mnie byłaby antena dookólna niż kierunkowa, ale być może w ogóle takiej anteny nie potrzebuję, tutaj zdałbym się na pomoc doświadczonych :) Wydaje mi się, że lepszy byłby router z portem SIM co by uniknąć jednego połączenia urządzeń i nie wpinać modemu do routera, ale tutaj również chętnie zostanę w razie czego wyprowadzony z błędu. Ostania kwestia jaka przychodzi mi do głowy to czy szukać modeli z dual bandem.
Brak potrzeb różnych cudów typu ochrony rodzicielskie, smart domy, itp, net ma działać, rozsyłać wi-fi i tyle.
Budżet - w zasadzie bez specjalnych limitów, ile będzie trzeba tyle się wyda, choć wiadomo - im taniej tym lepiej.

Jeśli zbyt ogólnie to rozpisałem to proszę o "opierdziel", za pomoc chętnie podziękuję jakimś browcem jak ktoś z okolicy ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26173
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router/antena LTE - miasto

Post autor: wojteks »

violar pisze:a gwarancji prędkości zero.
Tak jakby w LTE była jakakolwiek gwarancja prędkości.
violar pisze:podpięcie do neta konsoli
Pytanie podstawowe, czy potrzebujesz zewnętrzny IP (z forum wynika że wielu użytkowników konsol potrzebuje takiego IP)?
violar pisze:najrozsądniejszą opcją wydaje się Play na kartę: 100gb/45zł
Rozważ RBM5 (niższe koszty niż POnK) ale może się okazać że Play popołudniami jest tak obciążony że nie będziesz chciał z niego korzystać.
Nie pomagam na PW!
violar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-02-04, 08:57

Re: Router/antena LTE - miasto

Post autor: violar »

Niespecjalnie jest mi potrzebne zewn IP.
Kwestia prędkości jest jasna, natomiast niewątpliwą przewagą takiego rozwiązania jest możliwość zakończenia użytkowania takiego neta w każdej chwili. Natomiast takie Neo, nie dość ze może być kiepskie to jeszcze zwiążę się supłem na 2 lata.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26173
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router/antena LTE - miasto

Post autor: wojteks »

No to kup router LTE lub modem LTE+router i testuj, jak instalacja domowa to potrzebujesz ethernet więc dobrym wyborem będzie Huawei B315/B593 lub podobny
Nie pomagam na PW!
violar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-02-04, 08:57

Re: Router/antena LTE - miasto

Post autor: violar »

Potestowane co nieco, chociaż niestety nie na routerze, ale na kilku telefonach i tabletach i wyszło, że najszybciej śmiga T-Mobile.
W związku z tym, gdybym miał się na to decydować, prosiłbym o poradę co wybrać (przy założeniu abonamentu, który jednak nie do końca przekonuje):
- D-Link DWR-921
- Huawei E5577C

Do BTS T-Mobile mam jakieś 500m w linii prostej, nie widzę go bezpośrednio z uwagi na co nieco zieleni, ale żadnych wysokich budynków nie uświadczam (podgląd w załączniku), więc nie wiem czy w ogóle będę potrzebował anteny do routera.
Korzystanie będzie na pewno - konsola i dekoder po ethernecie, tablet/laptop/telefony po wi-fi.

Za jakąś podpowiedź, stokrotne dzięki z góry.

Inna kwestia - czy ktoś korzysta z tego T-Mobile "BEZ LIMITU" i może wypowiedzieć się jak wygląda kwestia lejków?
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Router/antena LTE - miasto

Post autor: jarek7714 »

violar pisze: - D-Link DWR-921
- Huawei E5577C
Z tych 2-D-Link jest lepszym wyborem.
jareq
ODPOWIEDZ