Router LTE i HSPA+

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Klaudia_26
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-02-28, 20:51

Router LTE i HSPA+

Post autor: Klaudia_26 »

Witam wszystkich bardzo serdecznie :)
Przeczytałam wiele wątków na forum ale nadal nie jestem pewna czy wybór jednego routera na karte sim + antena jest w moim przypadku odpowiednim rozwiązaniem. Jesli mógłby mi ktoś pomóc, będe bardzo wdzięczna ;) Niezbyt się znam na tych sprawach więc z góry przepraszam za moje nie fachowe sformułowania.
Chciałabym zakupić router na karte sim i antene do odbioru internetu LTE w mieście (Łódź) oraz podczas pobytu na działce w miejscowości Jamborek.
Jeśli chodzi o warunki na działce to widze, że w pobliżu są 3 nadajniki T-mobile(UMTS 900,GSM900) oraz PLUS (GSM900) wraz z Aero2(UMTS900) a także Orange(GSM900). Zależy mi na możliwie najszybszym transferze danych, tak wiec do wyboru chyba jest jedynie T-mobile i ...PLUS?..aero2? . I tu pojawia się moje pierwsze pytanie.Czy to <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> możliwe ,żeby osiagnąć sensowny transfer z nadajnika Plusa? Na stronie PLUSa widze , że mogę odbierać internet HSPA+/UMTS , no ale nadajnik GSM900 to max 250 kb/s a UMTS aero2 to max 512kb/s. Nic już z tego nie rozumiem :/
Jeśli chodzi o T-mobile to chyba sprawa jest prostsza, jest nadajnik UMTS900 czyli teoretycznie router 3G z ich kartą powinien dać radę?
Proszę powiedzcie czy np. kupując router Huawei B315+ antena+karta sim T-mobile, będę mogła odbierać internet LTE w Łodzi i HSPA+ na działce? z góry dziekuję za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi. :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19231
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: matek451 »

A dlaczego chcesz kupować samemu sprzęt ? rozumiem, że chcesz korzystać z oferty pre-paid któregoś z operatorów. W Jamborku masz zasięg 3G w Orange i T-Mobile z BTS-a NetWorks UMTS900 Karczmy. Potrzebna antena na 900MHz np. ATK-20 lub ATK-10/800-980. Podobnie jest z Plusem z BTS-a UMTS900Aero2 w Karczmach. Nie licz na duże prędkości z UMTS900, teoretycznie HSPA+ do 21.6Mb/s ale BTS-y mogą być przeciążone. W Łodzi nie powinno być problemów z LTE u wszystkich, chyba, że to szczególna lokalizacja. Trzeba najpierw zrobić testy tych 3 operatorów u ciebie, np. na telefonie z LTE. Od tego uzależniony wybór operatora i oferty.
Klaudia_26
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-02-28, 20:51

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: Klaudia_26 »

Matek451, dzięki za zainteresowanie.
szczerze mówiąc to na jakimś forum przeczytałam , że zawsze opłaca się bardziej kupować oddzielnie router i karte niż wszystko razem w abonamencie.Tak przynajmniej jest przy internecie domowym, UPC albo Toya zdzierają za router. Ale z tego co napisałeś wnioskuję ,że tak nie jest w przypadku internetu mobilnego.
Mam smartfona Samsung Galaxy Core LTE SM-G386F w Playu i niestety na działce w Jamborku chodzi masakrycznie wolno. Ale może to wina słabej anteny w telefonie albo sieci Play.
A wracajac do tych BTSów to napisałeś że mogłabym korzystać z nadajnika UMTS900Aero2, ale czy to znaczy , że mogłabym mieć Karte plusa bez ograniczen aero2 512Kb/s?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19231
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: matek451 »

Plus korzysta poza miastami z sieci UMTS900Aero2(firma jest własnością Z.Solorza). Oczywiście bez ograniczenia prędkości , to 0.5Mb/s dotyczy jedynie usługi Bezpłatnego Dostępu do Internetu( BDI). Niestety ale w twojej lokalizacji możesz się spodziewać przeciążonej sieci, to rejon , w którym pseudo lider LTE ma słaby zasięg i infrastrukturę. BTS-y UMTS900 Aero2co kilkanaście km. Całkowity brak sieci LTE w tym nawet tego niby LTE800 ze Sferii. Skutek łatwy do przewidzenia. Podobnie z Orange i T-Mobile, Play praktycznie nie działa. a ponieważ masz korzystać też w Łodzi to podstawą będą testy tutaj. Ofertę warto brać ze sprzętem. W Plusie to B315 i najlepiej w ofercie ze SmartDom, na wsi będziesz korzystać z 3G z limitem. W Łodzi z LTE bez limitu( teoretycznie bo mogą przyciąć w ramach FUP do 32kb/s). Osobiście brałbym w Orange ofertę Internet LTE dla domu w taryfie 59.90 z MF283+ i tabletem Lenovo TAB2 A8 za 99zł (sam sprzęt wart 900zł). W tej ofercie masz 150GB z pełną prędkością w strefie domowej( potem lejek 1Mb/s) oraz 20GB poza strefą ( akurat na działkę). Do tego noce 0-8 poza limitem. Ale zacznij od testów tych operatorów u ciebie.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: ja.michal »

Klaudia_26, UMTS900 (czyli HSPA+) w T-Mobile jest to samo co w Orange i odwrotnie. Akurat to pasmo jest wspólne i jeśli jest nawet pozwolenie dla jednego z tych operatorów to będzie działać i drugi.
Klaudia_26
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-02-28, 20:51

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: Klaudia_26 »

dzięki Wam bardzo za pomoc. Kupiłam własnie karty startowe plusa,t-mobile i orange. W weekend będe testowała zasięg i transfer smartfonem.
A jeszcze mam jedno pytanie, czy jakbym kupiła jakąś dobrą antenę to czy mogłabym odbierać np sygnal LTE z Łasku?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: ja.michal »

Klaudia_26, z Łasku, szczególnie LTE1800, nie złapiesz, nawet z dobrą anteną. Za daleko, a do tego zalesiony teren. Za to w miejscowości Dłutów (na wschód) jest pozwolenie LTE800 T-Mobile. Na tej częstotliwości, przy dystansie koło 9 km, może się udać, ale trzeba postawić znak zapytania (las). Niestety, ale najpewniej stacja jeszcze nie działa, trzeba sprawdzić na miejscu i ewentualnie czekać bo dopiero ruszyli z budową sieci na tej częstotliwości. LTE800 Orange i T-Mobile na 90% budują na swoich zasobach, ale może okazać się, że również LTE800 Orange będzie działać z tej stacji bazowej (kto pierwszy uruchomi, również nie wiadomo). Może się jeszcze okazać, że w nowych pozwoleniach będzie LTE800 w miejscowości Karczmy. Wszystko będzie się bardzo zmieniać przez ten rok, na pewno w okolicach czerwca/lipca.
Klaudia_26
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-02-28, 20:51

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: Klaudia_26 »

dzieki Michal, ok w takim razie będę na bieżąco obserwowała rozwój LTE (lub też niedorozwój) :-) w mojej wiosce, a na chwile obecną spróbuje coś złapać przez kom.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19231
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: matek451 »

Zasadniczo biorąc ofertę Orange nic nie ryzykujesz, na dzień dzisiejszy masz 3G z UMTS900. Bierzesz sprzęt, który obsłuży teraz 3G z UMTS900 a w przyszłości LTE800. Podobnie jak antena ATK-20 czy ATK-10/800-980.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: ja.michal »

Proszę bardzo.
matek451, ryzyko tylko może być takie, że np. T-Mobile odpali LTE, a Orange nie. Najlepiej będzie się wstrzymać z jakąkolwiek umową do końca miesiąca, aż UKE opublikuje nowy wykaz pozwoleń. Będzie trochę więcej wiadomo, czy pojawi się LTE800 od Orange. Generalnie to od Orange będzie szybsze. LTE800 od T-Mobile na razie jest o połowę wolniejsze, ale może będzie szybsze, jeszcze nie wiadomo.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19231
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: matek451 »

Pewnie, że może czekać ale trudno przewidzieć czy i kiedy pojawi się pozwolenie Orange lub T-Mobile w tej okolicy no i kiedy zostanie uruchomione. Na dzień dzisiejszy oferta Orange lepsza i w mojej ocenie perspektywy u tego operatora też. Ale to moje subiektywne odczucia, decyzja należy do autorki.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: ja.michal »

Na razie można sprawdzić prepeid bo o czekaniu napisałem tylko w perspektywie tego miesiąca, aby mieć jakiś obraz co może być. Pewności oczywiście nie ma kiedy uruchomią sieć jeśli będzie pozwolenie.
Klaudia_26
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-02-28, 20:51

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: Klaudia_26 »

Cześć chłopcy.
Wczoraj robiłam testy na działce, niestety jestem rozczarowana :-(
wyniki [kb/s] download - upload (aplikacje OpenSignal i Speedtest)
Tmobile 132 - 749
Plus 398 - 426
Orange 753 - 1200
Prędkosci dość słabe (no chyba ze cos zle robilam) ale zasięg 3 lub 4 kreski. Powiedzcie mi proszę, czy w takim przypadku kupno routera i założenie anteny może poprawić prędkość czy tylko zwiększy zasięg np. do 5 kresek?
Zapewne zrobie tak jak mówiliście, kupie pakiet w orange z routerem, ale poczekam jeszcze z miesiąc lub półtora żeby wyjasniła się kwestia rozwoju sieci w wiosce.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: ja.michal »

Na kreski trochę ciężko jakieś głębsze wnioski wyciagnąć. Sprawdzałaś na telefonie czy jakimś modemem? Rozumiem, że to sygnał 3G? Przydałoby się dowiedzieć chociaż jaki poziom RSSI, a najlepiej jeszcze Ec/Io.
Jakie były prędkości wysyłania? To również jest wskaźnik jakości sygnału i jeśli prędkości były marne, dużo poniżej 1 Mbps w przypadku 3G, to efekt kiepskiego sygnału. Jeśli upload jest wysoki, kilka Mbps, to ewidentnie obciążona sieć.
Klaudia_26
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-02-28, 20:51

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: Klaudia_26 »

Tak sprawdzałam telefonem, sygnał 3G. jeśli chodzi o wysyłanie to Tmobile 749 kb/s, Plus 426 kb/s, Orange 1,2 Mb/s.
jeśli chodzi o te parametry RSSI i Ec/Io to sprawdze za tydzień. A czy mógłbyś polecić jakiś w miare intuicyjny program (dla blondynki :) ) , zeby sprawdzić opisane przez Ciebie parametry.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router LTE i HSPA+

Post autor: ja.michal »

Bardzo kiepsko. W takim razie poziom sygnału, a najpewniej marne Ec/Io. Testowałaś z telefonem w budynku czy na zewnątrz? Stacja bazowa 3G Orange/T-Mobile jest od południa (jak dobrze pamiętam).

W Anroidzie nie siedzę, ale tak szybko pierwsze lepsze: SignalCheck Lite, Advanced Signal Status.
ODPOWIEDZ