Huawei E3131, wolny inernet z Play

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Emes
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-06-17, 17:16

Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: Emes »

Witam, przeszukałem dużo tematów ale nie znalazłem odpowiedzi.
Otóż posiadam modem huawei E3131 z sieci T-Mobile, nie pamiętam co zrobiłem bo było to dawno ale zrobiłem tak że działa mi we w sieci której chciałem czyli Plus. Teraz wziąłem internet mobilny z Play, przysłali mi kartę ale działa tak wolno że strony ledwo się otwierają, z kartą z Plusa nie mam takich problemów żadnych.
Proszę o jakieś porady co można z tym zrobić i dziękuję.
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 358
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: Debik »

Wymienić ten antyk e3131 na coś lepszego a najlepiej to podać lokalizacje i ktoś z forum pomoże w doborze sprzętu…
Emes
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-06-17, 17:16

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: Emes »

Tylko że z innymi sieciami pobieram te 600kb/s a play z max 30kb/s.
A lokalizacja moja to Inowrocław - kujawsko pomorskie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19230
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: matek451 »

Niepojęte jak można wziąć abonament Play na internet mobilny bez sprzętu i korzystać z E3131, na dodatek w Inowrocławiu gdzie operator ma 14 stacji bazowych z agregacja 4 pasm LTE. Typowy strzał w kolano, tak jakbyśmy cofnęli się w czasie o 8 lat .W Play korzysta się z najnowszego sprzetu LTE/5g , na dodatek setki GB na pre-paidzie mozna mieć za darmo a jedyny koszt to zakup kart odNowa po 3,5-5 zł za sztukę, ja nie narzekam, 300-400Mb/s jakie osiagam całkowicie mnie satysfakcjonuje.
Ten E3131 to daj dzieciom/wnukom do zabawy albo wyrzuć do elektrosmieci , popełniłes mega bład więc czeka cię duzy wydatek na współczesny sprzęt LTE z 4CC CAa jego dobór poprzedź testami w tym celu przełóż kartę do telefonu LTE Android i pokaż screena z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl oraz speedtest.
Emes
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-06-17, 17:16

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: Emes »

Więc wtopiłem, ale tak to jest jak człowiek się nie zna, plus działał myślałem że play też będzie a kupowałęm startówki z plusa za 5 zł i 15 GB na start więc mogło tak zostać. Dziękuję za odpowiedzi jednak będzie wydatek.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19230
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: matek451 »

Ale 3G nawet Plusa z 500Kb/s to można mieć za darmo na BDI Aero2 od 10 lat, w PLAY za 5 zł na pre-paidzie masz 100GB ale 3G u wszystkich operatorów teraz to nieporozumienie, zrób test tak jak napisałem bo znając życie wtopisz ze sprzętem,, w necie jest mnóstwo bzdur na ten temat.
veruno2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-05-31, 13:47

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: veruno2 »

Emes pisze:Witam, przeszukałem dużo tematów ale nie znalazłem odpowiedzi.
Otóż posiadam modem huawei E3131 z sieci T-Mobile, nie pamiętam co zrobiłem bo było to dawno ale zrobiłem tak że działa mi we w sieci której chciałem czyli Plus. Teraz wziąłem internet mobilny z Play, przysłali mi kartę ale działa tak wolno że strony ledwo się otwierają, z kartą z Plusa nie mam takich problemów żadnych.
Proszę o jakieś porady co można z tym zrobić i dziękuję.
ten sam problem, rozne lokalizacje.
faktycznie wyglada jakby Play zaczal blokowac.
Dranstwo, bo modem swietny wbrew bezuzytecznym opiniom tu zamieszczonym.
Pamietam kilka miesiecy temu chodzil elgancko na Virgin Mobile ok 8Mbps
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26173
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: wojteks »

Play nic nie blokuje po prostu częstotliwości kiedyś przeznaczone na UMTS2100 (3G) zostały przeznaczone na LTE żeby było najszybsze możliwe (patrz zniknął praktycznie UMTS2100 a pojawiło się w to miejsce LTE2100 często wspólne z 5G). Tak samo część pasma 900MHz została przeznaczona na LTE900 co istotnie zmniejszyło prędkości w 3G.

Na dziś modemy HSPA+ (DC) to już przeszłość ewentualnie do użytku przy jakiejś telemetrii, alarmie. Czymś co nie potrzebuje większej ilości danych.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19230
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: matek451 »

Bezużyteczna to jest ta twoja pisanina tutaj a nie opinie o muzealnym E3131, dobry to on był 8-9 lat temu, sieć 3G Play to juz tylko UMTS900 na dodatek w niej priorytet maja i tak usługi głosowe więc 2-3Mb/s na niej to i tak jest super wynik. A Play nic nie blokuje tylko wprowadza na 2100MHz DSS LTE/5g, podobnie jak Orange i T-mobile, to logiczne następstwo postępu. Pasma radiowe to cenna rzecz , wykorzystywana do nowych, szybszych i pojemniejszych technologii, uzytkownicy 3G na zabytkowym sprzęcie nie sa już od dawna priorytetem i słusznie. Sprzęt do LTE jest tani i na dziś standardem więc nic nie stoi na przeszkodzie aby kupić współczesny modem czy router. Dla twojej informacji Deutche Telekom juz całkowicie zrezygnował z 3G i nie przejmuje się ze moze ktoś tak jak ty posiada E3131.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: Pawrzes »

https://www.play.pl/pomoc/zasieg/nowa-k ... 00mhz.html

U mnie UMTS900 na 3,6 MHz w godzinach szczytu osiąga 7-8 Mb/s czyli prawie nikt z tego nie korzysta do transmisji danych ;)
Pozdrawiam
Mike87
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2021-05-30, 08:36

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: Mike87 »

matek451 pisze:A to ze z 3G korzysta niewielu to idealny dowód że przeznaczenie 2100MHz na inne technologie to prawidłowy krok.
Ja korzystam w telefonie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26173
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: wojteks »

Tak samo w DE za niedługo będzie ubywało (już ubyło) zasobów dla 2G/3G, wszyscy idą w LTE a tylko podtrzymują stare technologie bo są tysiące klientów mających usługi telemetrii, powiadamiania z modemami 2G (często nawet GPRS) lub 3G i dla nich pozostawienie resztek pasma w zupełności wystarczy.

Nowe smartfony obsługują VoLTE więc nawet podczas rozmowy nie zrzucają do 3G tylko pozostają w LTE (a zapewne i 5G).
Utrzymywanie zasobów na poprzednim poziomie dla niewielkiej grupy użytkowników przestarzałego/zabytkowego sprzętu ekonomicznie dla operatora nie ma sensu.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19230
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: matek451 »

DT wyłaczył 3G a pozostawił skrawki pasm dla GSM900 aby klienci mogli korzystać z rozmów więc wcale nie jest tak różowo. W Polsce działa nadal UMTS900/GSM900 więc nieprawdą jest co on pisze. W Play zasoby radiowe na 900MHz od zawsze były ubogie , dlatego na GSM900 przeznaczono kilka kanałów i nie wszędzie ale nadal działa 3G UMTS900 i dla wymienionych urządzeń IoT, kart telemetrycznych itp. zasoby są wystarczające. Płacz niczym nieuzasadniony na dodatek bez pokrycia w faktach.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26173
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: wojteks »

Mike87 pisze:Ja korzystam w telefonie.
No i? Ekonomiczne dla operatora to bez znaczenia więc przeznaczył maksymalne możliwe zasoby radiowe na LTE którego używają miliony użytkowników i przynoszą mu zysk.

Dlatego pozostały resztki pasma właśnie dla takich użytkowników zanim ich terminale się zepsują. Do transmisji danych na dziś używamy LTE.
Nie pomagam na PW!
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: Hermogenes »

Long Term Evolution > Długi Termin ( okres) Rozwoju. Obejmuje 4G potem 4G+ ( ultra ) a obecnie ( pseudo ) 5G . Trwa to już 10 lat, może jak wejdzie na dobre 5 generacja i dalsze, nazwa zostanie zmieniona- bo się opatrzy? Pozdrawiam Hermogenes
Mike87
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2021-05-30, 08:36

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: Mike87 »

Zarabiają głównie na pakietach i tych agresywnych limitach. Czy to wykorzystasz w sieci 2G, 3G,4G,4G+ czy tam 5G to dla nich bezznaczenia.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26173
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: wojteks »

Ma znaczenie w jakiej technologii wykorzystasz pakiet, w LTE najszybciej się wyczerpie i kupisz kolejny w 2G/3G możesz nigdy limitu miesięcznego nie osiągnąć. 2G/3G pozostanie z nami jeszcze długo ale w bardzo okrojonym zakresie, aby tylko utrzymać słabe połączenia głosowe i telemetrię/monitoring. Docelowo wszystko zostanie zastąpione 5G (w bliżej nieokreślonej przyszłości) jak działające terminale 2G/3G się zużyją.
Nie pomagam na PW!
Mike87
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2021-05-30, 08:36

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: Mike87 »

To bardziej już kwestia ile się korzysta.
Na PC używam LTE i rzadko udaje się udaje zużyć jakoś dużo tego Internetu (rzadko miesięcznie przekraczam 400GB). 3G czy 4G to strony działają tak samo, a gry ściągam od czasu do czasu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26173
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: wojteks »

Co nie zmienia faktu że 2G/3G idzie w odstawkę, na dziś rządzi LTE A (4G) a w nieodległej przyszłości (za kilka lat) będzie rządziło 5G (zasięgowe 700, pojemnościowe 3600, w wyższych pasmach zasięgi będą rzędu kilkudziesięciu może kilkuset metrów).
Nie pomagam na PW!
Mike87
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2021-05-30, 08:36

Re: Huawei E3131, wolny inernet z Play

Post autor: Mike87 »

Szkoda, ale póki się da to można korzystać.
ODPOWIEDZ