Option Icon 225 - nie łączy z HSDPA tylko EDGE

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
epromik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2011-03-03, 01:58
Lokalizacja: Brzeg / Opole

Option Icon 225 - nie łączy z HSDPA tylko EDGE

Post autor: epromik »

Witam.
Mam problem z modemem Option Icon 225. Modem łączy się prawidłowo tylko do sieci EDGE. Połączenie jest nawiązywane szybko, a internet chodzi prawidłowo. Z chwilą, kiedy zaznaczam opcję tylko UMTS/HSDPA w programie GlobeTrotter Connect modem bardzo długo wyszukuje sieci, a kiedy już się połączy to ruch pakietów w moją stronę jest zerowy - pomimo znakomitego zasięgu sieci. Korzystam z Orange Free prepaid. Karta jest doładowana - aktualny limit to 6 GB. Była sprawdzana na innym modemie, który z siecią HSDPA Orange łączy się prawidłowo. Czy ktoś miał już taki problem? Dodam, że próbowałem się łączyć za pomocą Dial Up i sytuacja ta sama. Na kartę wgrałem najnowszy firmware ze strony Option, a przy okazji zdjąłem SIM-locka. Próbowałem łączyć się także z internetem z Plusa - sytuacja ta sama, łączy z EDGE, ale nie z HSDPA. Z góry dzięki za pomoc.

PS. Modem jest podłączony bezpośrednio do gniazda USB na płycie głównej w komputerze stacjonarnym.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Option Icon 225 - nie łączy z HSDPA tylko EDGE

Post autor: YaHooo »

No to w takim razie na pewno to jest problem związany z modemem, ewentualnie komputerem. Masz możliwość sprawdzenia jak będzie działać modem na innym komputerze, ewentualnie podłączony poprzez aktywny HUB USB z zasilaczem minimum 2A.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
epromik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2011-03-03, 01:58
Lokalizacja: Brzeg / Opole

Re: Option Icon 225 - nie łączy z HSDPA tylko EDGE

Post autor: epromik »

Modem sprawdziłem także na 3 innych komputerach. 2 z systemami Windows XP, a jeden z Windows 7 - to samo. Udało mi się pożyczyć HUB i też to samo. Zdjąłem z modemu obudowę, ale nie ma się czego przyczepić wewnątrz.

PS. Chciałem zadać jeszcze jedno pytanie. Pobrałem z Pańskiej strony program do Optiona, który przełącza urządzenie w tryb modem. Czy istnieją gdzieś sterowniki do tego modemu? Wszystkie jakie sprawdzałem nie działają. Identyfikator: VID_0AF0&PID_6961
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Option Icon 225 - nie łączy z HSDPA tylko EDGE

Post autor: YaHooo »

epromik pisze:Modem sprawdziłem także na 3 innych komputerach. 2 z systemami Windows XP, a jeden z Windows 7 - to samo. Udało mi się pożyczyć HUB i też to samo. Zdjąłem z modemu obudowę, ale nie ma się czego przyczepić wewnątrz.
No to ja bym powiedział, że to jest raczej wina modemu. Takiej usterki raczej nie zauważysz gołym okiem.
epromik pisze:Wszystkie jakie sprawdzałem nie działają. Identyfikator: VID_0AF0&PID_6961
Musisz wykonać debranging modemu. Radzę przeczytać posty z tego zbioru http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=246016#246016 w sekcji Debranding modemów: ze szczególnym uwzglęnieniem linka http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=237802#237802
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
epromik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2011-03-03, 01:58
Lokalizacja: Brzeg / Opole

Re: Option Icon 225 - nie łączy z HSDPA tylko EDGE

Post autor: epromik »

Debranding wykonałem już wcześniej i teraz jest wgrany najnowszy firmware ze strony producenta. Wyłączyłem jeszcze tzw. "Zero-CD" bo mnie trochę denerwowało. Wcześniej jak wkładałem modem to był widziany jako "Globetrotter HSDPA Modem", wybierałem katalog ze sterownikami i instalowałem. Manager urządzeń wykrywał wtedy pozostałe urządzenia z Icon'a 225, czyli Modem Interface, Diagnostic Interface itd. Teraz wykrywa znowu "Globetrotter HSDPA Modem" ale już wcześniej używane sterowniki nie pasują. Gdzieś czytałem na "Forum bez kabli", że ktoś za pomocą komend AT ustanowił Icon'a 225 jako tylko modem, ale też nie mógł znaleźć sterowników i próbował powrócić do poprzedniej postaci, ale nie pamiętam co to za temat był.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Option Icon 225 - nie łączy z HSDPA tylko EDGE

Post autor: YaHooo »

Niestety trudno mi coś więcej doradzić niż zrobiłeś. Nie miałem do czynienia z modemami Optiona. Dlatego może niech ktoś inny, kto ma jakieś doświadczenie z tym temacie się wypowie.

Co do wyżej wspomnianego tematu, to nie mogę go znaleźć też.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
epromik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2011-03-03, 01:58
Lokalizacja: Brzeg / Opole

Re: Option Icon 225 - nie łączy z HSDPA tylko EDGE

Post autor: epromik »

Instrukcja dla tych, co wprowadzili urządzenie Option Icon 225 do trybu "tylko modem" i chcą powrócić do trybu poprzedniego.

Wprowadzając urządzenie do trybu "tylko modem" za pomocą komend AT lub za pomocą np. programu "Switch To Modem Interface" następuje zmiana jego ID na 6961. Mi nie udało się znaleźć sterowników dla Icon'a o takim PID dlatego chciałem powrócić do stanu poprzedniego. Niestety nie było to takie proste, ponieważ nie mając sterowników, nie miałem żadnej komunikacji z modemem. Próbowałem przywrócić poprzednie ustawienia programem "Switch To Wan Interface" jednak na próżno. Aby połowicznie przywrócić życie Icon'owi ściągnąłem sterowniki do tego urządzenia ze strony Optiona, otworzyłem plik gt72ubus.inf i w linijce:

Kod: Zaznacz cały

"GlobeTrotter HSxPA"       =GT72V.Install,USB\VID_0AF0&PID_6971
zmieniłem wartość 6971 na 6961. To samo zrobiłem jeszcze z jedną linijką:

Kod: Zaznacz cały

"GlobeTrotter HSxPA"       =GT72V2K.Install,USB\VID_0AF0&PID_6971
Choć wydaje mi się, że ta linijka odnosi się tylko do Windows 2000.

W managerze urządzeń zaktualizowałem sterownik dla urządzenia widzianego jako "Globetrotter HSDPA Modem" wybierając katalog, w którym są sterowniki wraz z edytowanym przeze mnie plikiem. Instalacja przebiegła prawidłowo, jednak modem teoretycznie nadal nie był widziany. Uruchomiłem program o nazwie "Switch To Wan Interface". Po tej operacji system znalazł nowe urządzenie i zainstalował poprawne sterowniki. Odzyskałem komunikację z modemem.

Pliki programów udostępnione są na stronie:

Kod: Zaznacz cały

http://sterowniki.bez-kabli.pl/index.php?action=showfile&fileid=222
Niestety modem dalej nie łączy z HSDPA.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Option Icon 225 - nie łączy z HSDPA tylko EDGE

Post autor: YaHooo »

epromik dzięki za opis :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
frutis
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 312
Rejestracja: 2009-12-17, 17:31

Re: Option Icon 225 - nie łączy z HSDPA tylko EDGE

Post autor: frutis »

epromik
Sprawdź ustawienia RRC security: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=326641#326641.
epromik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2011-03-03, 01:58
Lokalizacja: Brzeg / Opole

Re: Option Icon 225 - nie łączy z HSDPA tylko EDGE

Post autor: epromik »

Sprawdziłem te ustawienia, które na moje nieszczęście są prawidłowe: AT_OSEC=4

Przy okazji znalazłem ściągawkę komend obsługiwanych przez większość modemów Option. Parę opcji pozmieniałem, ale niestety żadnych pozytywnych efektów. Chyba czas się powoli poddawać. Raczej modem jest uszkodzony elektrycznie - choć usterka naprawdę dziwna.

Ściągawka:

http://orange-programmepartenaires.com/ ... Option.pdf
Awatar użytkownika
Niunia
Stały użytkownik forum
Posty: 74
Rejestracja: 2010-12-16, 17:01
Lokalizacja: wiesz ?

Re: Option Icon 225 - nie łączy z HSDPA tylko EDGE

Post autor: Niunia »

Ja miałam taki problem co prawda używam E220, ale było identycznie. Na EDGE wszystko dobrze a po przełączeniu na HSDPA wysyłanie było, jakies parę marnych Kb a download milczał. Po ok. półtora tygodnia problem sam się rozwiązał i wyszło na to, że to wina sieci. Też myslałam, że cos schrzaniłam bo to wystąpiło po moim wgraniu dashboardu do modemu.
You know what they say : once you kill a cow, you gotta make a burger.
Lady Gaga
ODPOWIEDZ