Antena GSM - zabójca, czy nie?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Konrad5577
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-05, 18:50
Lokalizacja: PT

Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Konrad5577 »

Witam.
Po głębszym przeszukaniu różnego rodzaju for, trafił mnie szlag, gdyż nigdzie nie można znaleźć konkretnej (nie zakłamanej) informacji na temat szkodliwości MASZTÓW GSM.

Taki maszt chce postawić sieć ERA, w odległości ok. 120-140 m. od domu znajomych, a m.in. mojej dziewczyny.... (Sygnał nadawany przez antenę leci prosto w zabudowę, a między innymi centralnie w ten oto dom.)

Postanowiłem zainteresować się sprawą, gdyż dokładnie nie wiem jakie zagrożenia, związane ze zdrowiem jak i z funkcjonowaniem urządzeń elektr. w domu, może taki nadajnik nieść. Nie wiem w ogóle, czy będzie on oddziaływał negatywnie na ten dom.

W linkach podaje skany papierów z parametrami anten, jak i rozchodzeniu się fal.

http://www.konrad5577.yoyo.pl/skanuj0001.jpg
http://www.konrad5577.yoyo.pl/skanuj0002.jpg
http://www.konrad5577.yoyo.pl/skanuj0003.jpg

P.S. Nie chce mi się czytać, informacji typu "Azbest zabił więcej osób, więc nadajnik to pikuś" - chodzi o to, żeby zapobiec dalszym pogrzebom i problemom zdrowotnym.

Nie chce również tekstów typu "Telefon komórkowy trzymasz bliżej głowy i jest on bardziej niebezpieczny" - to jest dziecinada, a ja nie chce wiedzieć, jakie zagrożenia niesie tel. kom, tylko nadajnik GSM.


Proszę o powagę, nie podbieranie wątków z innych for i same konkretne wypowiedzi....
- Who is a Master?
- Error.....
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Jo_gurt »

Konrad5577 pisze:nigdzie nie można znaleźć konkretnej (nie zakłamanej) informacji na temat szkodliwości MASZTÓW GSM.
Przyczyna jest prosta - nie ma takich informacji.
Konrad5577
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-05, 18:50
Lokalizacja: PT

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Konrad5577 »

- Who is a Master?
- Error.....
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: ja.michal »

Jo_gurt pisze:nie ma takich informacji.
Bo nikt tego jeszcze nie zbadał i nie udowodnił.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: YaHooo »

Konrad5577 tego nikt jeszcze nie zbadał. Ale istnieją normy co do promieniowania i one są uznawane za bezpieczne. Zatem jak nie są przekroczone (a raczej nie są, bo wtedy nie dali by wybudować BTS'a) to ja bym spał spokojnie. Z resztą po spojrzeniu od strony fizycznej na to jakiemu naturalnemu promieniowaniu poddany jest człowiek to GSM powoduje wzrost o kilkanaście %. Więc i tak ciało człowieka tego nie odczuje za bardzo.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Patryk »

Konrad5577 pisze:Nie wiem w ogóle, czy będzie on oddziaływał negatywnie na ten dom.
Kury się przestaną nieść,krowy dawać mleko,a konie wpadną w amok i rozniosą całą stajnię.
Do tego telewizja będzie snieżyć i "Mody na sukces" nie będzie można oglądać,a ściany będą pękać.

:rotfl:

Żałosne to jest,żeby w dzisiejszych czasach traktować BTSy jak wcielenie szatana,a jednocześnie chcieć korzystać z telefonii mobilnej innych tego rodzaju usług.

Tak się składa,że prawodawstwo polskie jest wyjątkowo restrykcyjne jeśli chodzi o problem emisji w.cz i jej wpływu na ludzi.Nie ma się czego obawiać.
Wybierz się na wycieczkę do Europy Zachodniej,np.do gęsto zaludnionych miast szwajcarskich,włoskich,San Marino,etc. - tam to połowa ludności powinna już dawno wymrzeć od tych anten porowzwieszanych (dosłownie !) byle gdzie,i celujących w okna domów mieszkalnych.
W Polsce tego nie uświadczysz.

A wszelkie protesty przeciwko budowie stacji spowodowane są zasadniczo dwoma czynnikami: niesamowitym,wręcz średniowiecznym prymitywizmem niektórych "jednostek" połączonym z poważnymi brakami w wykształceniu (w liceum na fizyce wystarczyło uważać) i często z nudą (w przypadku ludzi starszych) oraz z drugiej strony chęcią zysku - wyłudzeniem kasiory od bogatych opów.

Daj spokój - stacja bazowa jest równie "szkodliwa" w odleglości 10m,150m,jak i 1 km,a jeżeli sektory mają "świecić" bezpośrednio w budynek,co często zdarza się w dużych miastach,do moc TRXów jest odpowiednio obniżana,aby nie przekroczyć dopuszczalnej w takich wypadkach wartości ERP,i po sprawie.
Ba ! Znacznie częściej bardziej szkodzi "druga strona linku",czyli MS,popularnie "telefon komórkowy".
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Jaco »

Konrad5577 pisze:jakie zagrożenia niesie tel. kom, tylko nadajnik GSM.
Telefon komórkowy to też nadajnik GSM.
Konrad5577
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-05, 18:50
Lokalizacja: PT

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Konrad5577 »

A w załączniku są dane rozdzielni o dużej mocy ( 30kW ) i jest jeszcze pytanie, czy ta linia wysokiego napięcia, nie wytwarza zbyt dużego pola e-m, żeby mogło ono komuś zaszkodzić. Bo jakby nie było, mała moc, to to nie jest. Ja jednak jestem w I klasie LO, więc mam słabe pojęcie co do rozchodzenia się fal e-m. Jestem wdzięczny za informacje. :)
- Who is a Master?
- Error.....
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Patryk »

Konrad5577 pisze:A w załączniku są dane rozdzielni o dużej mocy ( 30kW ) i jest jeszcze pytanie, czy ta linia wysokiego napięcia, nie wytwarza zbyt dużego pola e-m, żeby mogło ono komuś zaszkodzić.
Primo - jest wyraźnie napisane,że to linia niskiego napięcia,czyli dokładnie taka,jaka dochodzi Ci do domu (zapewne "siła" 400V).

Secundo - mowa jest o linii kablowej,a więc podziemnej.

Tertio - 30 kW to niewiele większa moc przyłączeniowa niż typowe 24 kW przyłączane do domów jednorodzinnych :]
Domowy elektryczny przepływowy ogrzewacz wody ma 24-30 kW.
Konrad5577
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-05, 18:50
Lokalizacja: PT

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Konrad5577 »

Ok. Dzięki. To już w połowie jestem spokojny. Jeszcze tylko poczekam, na opinię biegłego w tej sprawie i też się z nią tutaj podzielę. ;]
- Who is a Master?
- Error.....
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: YaHooo »

Konrad5577 pisze:Jeszcze tylko poczekam, na opinię biegłego w tej sprawie i też się z nią tutaj podzielę. ;]
Trzymamy za słowo :D
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
3DroN
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-04, 11:07
Lokalizacja: malapolska

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: 3DroN »

Tia ! Antena GSM to naprawde inteligentny zabojca :niepewny:
Ale dziala tylko na te osobniki, ktore nie maja mozgu :hyhy:
Tak ze jak masz mozg to spoisz spokojnie a jak pusty czerep to lec do wrozki :gwiazdki:
paszczak

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: paszczak »

Patryk_ pisze:niesamowitym,wręcz średniowiecznym prymitywizmem niektórych "jednostek" połączonym z poważnymi brakami w wykształceniu
Bo teraz jest moda na robienie przez ludzi tego na czym się nie znają, tylko patrzeć jak zaczną operować ludzi i jeszcze puszczać to w TV :hyhy:

Wracając do sprawy: niektóre firmy badające zagrożenia materialnego środowiska pracy mają przyrządy do badania np. takiego promieniowania telefonów gsm.
Czy taki pomiar jest zgodny ze sztuką tego nie wiem ale na pewno daje bardzo przybliżony obraz, miernik widziałem na własne oczy (niestety nazwy nie pamiętam).
Spotkałem się też z opinią że maszt bts ma mniejszy wpływ na człowieka niż telefon gsm trzymany przy uchu.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: ja.michal »

paszczak pisze:Spotkałem się też z opinią że maszt bts ma mniejszy wpływ na człowieka niż telefon gsm trzymany przy uchu.
Z tym się zgodzę bo masz źródło sygnału przytknięte bezpośrednio do ciała.

Inna sprawa to moce nadawania komórek. Z tego co mi wiadomo sieć 3G nadaje z mniejszą mocą.
paszczak

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: paszczak »

Tu trochę jest informacji http://www.astat-emc.com.pl/content/view/188/320/

[ Dodano: 2009-01-06, 01:06 ]
To powinno być najbardziej miarodajne www.ciop.pl/21943
robbo2k
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2006-08-18, 06:12

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: robbo2k »

Konrad5577 pisze:Witam.
Dobra Konrad piszesz jak Gelzok wierutne bzdury i nie rozrozniacz mocy maksymalnej dla anteny od mocy nadajnika.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Jo_gurt »

robbo2k pisze:mocy maksymalnej dla anteny
Antena nie ma mocy :P
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Patryk »

Jo_gurt pisze:Antena nie ma mocy
Ale podana jest zwykle w jej specyfikacji moc maksymalna możliwa do doprowadzenia na zaciski anteny.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Jo_gurt »

Patryk_ pisze:Ale podana jest zwykle w jej specyfikacji moc maksymalna możliwa do doprowadzenia na zaciski anteny.
Zgadza się. Co ciągle nie jest mocą anteny :P
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Patryk »

Jo_gurt pisze:Co ciągle nie jest mocą anteny
Ale nikt w tym wątku o mocy anteny (dosłownie) nie pisał :hyhy:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Jo_gurt »

Patryk_, masz rację, trochę się rozpędziłem :)
Pominąłem "dla" w tym:
robbo2k pisze:nie rozrozniacz mocy maksymalnej dla anteny
Zwracam honor robbo2k :)
solev
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2009-01-15, 14:02
Lokalizacja: JGA

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: solev »

Drodzy mieszkańcy nie przejmujcie się, azbest zabił więcej osób, nasz nadajnik przy nim to pikuś.
leff7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2009-02-07, 14:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: leff7 »

W Polsce dopuszczalna gęstość mocy w miejscu dostępnym dla ludzi wynosi 0,1 W/m2 w Szwajcarii 0,01 W/m2. Na świecie prowadzone są badania przez instytucje niezależne i zależne od korporacji komórkowych. Ewolucja norm bezpieczeństwa http://pl.wikipedia.org/wiki/Wp%C5%82yw ... na_zdrowie wynika nie z dobrej woli korporacji i badań ale z postępu technologicznego i wzrostu czułości nadawczo-odbiorczych urządzeń przenośnych. Są opracowania i badania wykazujące szkodliwość EMP. Wymowne w swojej porażającej konkluzji są np. badania na grupie ludności dwoch miejscowości w Austrii oddalonych o 3 km wpisać w google: „RuzickaWplywGSMnaWiekS.pdf”. Inne wskazują na wzrost zachorowań na leukemię u dzieci systematycznie poddawanych napromieniowaniu. I propozycje ogranicznia ekspozycji na EMP. Duzo też można wyczytać na stronach:
http://search.freefind.com/find.html?id ... ge=2&ics=1.
Rozmowy przez telefon komórkowy i patrzenie w monitory są okazyjne. Stacje bazowe nadają na okrągło 24 godziny na dobę i oddziałują uporządkowanym EMP na organizmy żywe bez przerwy.
Ostatnio zmieniony 2009-02-09, 07:36 przez leff7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: krystianb »

leff7 pisze:patrzenie w monitory są okazyjne.
Przestarzałe te Twoje poglądy, chyba że jeszcze używasz CRT, z tego jak znam budowe lcd to jedyne fale EM jakie emituje są +_ w zakresie widzialnym, i oddziałują co najwyżej na oczy i skóre dalej nie mają sie jak przedostać...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Sundance_kid »

W ogole najlepiej pousuwajmy wszytskie nadajniki bo promieniują, zniszczmy auta bo zanieczyszczają środowisko, zlikwidujmy ogrzewania gazowe bo ryzyko zaczadzenia... Takie pitolenie o szkodliwości nadajników nie daje nic. Jakoś część osób anwet nie wie, że ma w pobliżu nadajnik i jakoś nie skarzy się na pogorszenie samopoczucia ani jej dodatkowe kończyny nie wyrastają. Jestem ciekawa czy Ci zacięci przeciwnicy andajników nie używają komórek.
paszczak

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: paszczak »

Sundance_kid masz rację, wróćmy do czasów zabronione, będziemy zdrowi...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: YaHooo »

Sundance_kid pisze:Jestem ciekawa czy Ci zacięci przeciwnicy andajników nie używają komórek.
Właśnie w tym tkwi problem. Każdy chce mieć komórkę z dobrym zasięgiem. Ale mało kto chce mieć BTS'a pod bokiem. Ja tam nie mam nic przeciwko stawianiu jego obok mnie. Najciekawsze było jak oglądałem program w TV kilka lat temu i taka kobieta protestowała:
Kobieta: Panie redaktorze od 3 miesięcy boli mnie głowa, źle się czuję. Jestem zmęczona i się nie wysypiam. To przez ten nadajnik co stoi na dachu bloku obok i promieniuje mi w okno.
Redaktor: O tamten? (wskazuje palcem na BTS)
K: Dokładnie tak.
R: Ale wie pani, że od od pół roku jest nieczynny?
K: ... (nie wiedziała co powiedzieć).

Często tak jest, jak człowiek jest przeciwko czemuś to wszystko podciągnie przeciw temu.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: 3G_ »

Raczej nie masz czego się bać, a już zupełnie nie rozumiem w czym miałaby Ci przeszkadzać ta rozdzielnia NN 30 kW.
Nie chcesz słuchać "dziecinady" o szkodliwości telefonu? Ależ to najprawdziwsza prawda! Chodzi o to, że telefon też ma nadajnik, który trzymasz przy samej głowie. Na początku rozmowy, a także zawsze przy słabym sygnale nadaje on PEŁNĄ mocą, czyli 2W dla GSM900. Dużo to i niedużo, ale patrząc na bezpośrednie sąsiedztwo z głową to bardzo dużo i dopuszczalne normy promieniowania przy uchu są znacznie przekroczone.
A moc z BTS-a? W miarę wzrostu odległości od stacji szybko maleje i do telefonu dociera jej bardzo niewiele. Możesz powiedzieć "jak to niewiele, przecież mogę mieć zasięg wiele kilometrów od bts-a". Zasięg będzie, bo terminal GSM-owy może działać przy bardzo małych poziomach mocy, w ogóle jest tu duża dynamika. W praktyce np. w miejscach normalnego użytkowania telefonu raczej nie spotyka się sygnałów silniejszych niż -30 dBm (a i to bardzo rzadko) - a to tylko 1 μW (milionowa część wata)! Fakt, że jest to stałe promieniowanie, ale bardzo niewielkie.
A w ogóle to masz telefon komórkowy? Założę się, że masz. Tym lepiej dla Ciebie więc, im bliżej masz stację bazową :-) No może nie w odległości 10 m jak ktoś napisał parę postów wcześniej, bo tam natężenia pola byłyby trochę duże.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: krystianb »

ŁW pisze:Dużo to i niedużo, ale patrząc na bezpośrednie sąsiedztwo z głową to bardzo dużo i dopuszczalne normy promieniowania przy uchu są znacznie przekroczone.
W teorii nie mogą. Tylko kiedyś w instrukcji obsługi przeczytałem idiotyczne polecenie, podczas rozmowy trzymać telefon 2cm od ucha...
ŁW pisze:No może nie w odległości 10 m jak ktoś napisał parę postów wcześniej, bo tam natężenia pola byłyby trochę duże.
Najlepszy jest taki żart że bezpośrenio pod btsem jeśli jest na typowej wieży, to na wysokości 2m nad ziemią zasiegu praktycznie nie ma. Taka jest konstrukcja anten. Miałem cos takiego jakies 50-100m od nadajnika, telefon gubił zasięg...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Sundance_kid »

W okolicy u mnie był protest przeciwko nadajnikowi. Jak obalili wszystkie mity o szkodliwości to mieszkańcy wytoczyli nowy argument: podczas wichury nadajnik może im się na dom obalić :rotfl:
ODPOWIEDZ