Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: ja.michal »

Mamy już temat Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny więc dlaczego nie ma tematu o pierwszym modemie? Trochę dziwne zważając na tematykę forum. ;)

Więc zaczynam od siebie w takim razie. :)
  1. Pierwszy modem jaki miałem to Option GlobeTrotter Combo EDGE (na zdjęciach).
    ObrazekObrazek
    Modem używałem w Blueconnect (Era). Limit teoretycznie 2GB, ale raczej nieprzestrzegany bo nikt wtedy tego nie miał. Czasy takie były, że telefon stacjonarny nie dochodził. Alternatywy też nie było.
    Prędkość w EDGE maksymalnie 236.8 kb/s. Realnie było 140-170 kb/s. Dało się żyć. :) Baa, jedyny internet i to mobilny!
    Modem ma także kartę WLAN 802.11b/g w sobie. Przydała się, bo laptop nie miał WLAN.
    Trzymam go na pamiątkę. ;)
  2. Długo, długo nic nie było (neo była), aż się Huawei E630 pojawiło (zdjęcie poglądowe). ;)
    Obrazek
    Niestety z tego modelu nie jestem zadowolony. Miałem ciągłe problemy z transmisją w 3G. Modem działał w Plusie w taryfie iPlus110. Limity były przestrzegane, aż za dobrze. ;)
    Prędkość w HSDPA (nie było HSUPA w tym modelu) max 7,2, ale nie udało mi się chyba nigdy więcej jak 2.5Mb/s wyciągnąć. Normalnie koło 1 Mb/s chodził internet.
  3. Kolejnym modelem był (a raczej były bo dwie sztuki) Option GT MAX 3.6 jeszcze wtedy od Cingulara. Zdjęcie niestety znów poglądowe bo nie miałem wtedy aparatu.
    Obrazek
    Modem osiągał dużo lepsze prędkości aniżeli Huawei E630, ale niestety antenka motylkowa coś słabo działała. Długo szukał zasięgu. Możliwe, że była to wina wersji bo karty były z USA oczywiście. Jedną musiałem odesłać bo nie widziała niektórych kart sim. Drugi działał jak trzeba. Wgrałem firmware do 7.2, ale nie osiągnąłem tej prędkości na nim nigdy.
    Mam jednak mieszane uczucia co do tego modelu.
  4. W tym miejscu nastały lepsze czasy. :hyhy: Zakupiłem modem Sierra Wireless 881 brandowany AT&T (rysunek poglądowy bo nie mogę zdjęć znaleźć :( ).
    Obrazek
    To był strzał w dziesiątkę. :) Modemu nie udało mi się przestawić do 7.2, ale mimo wszystko pięknie chodził. Bardzo stabilne 3G. Szybko łapał i jak złapał to trzymał bardzo dobrze. Modem miał już HSUPA więc i pingi niższe były. Upload koło 1Mb/s też bardzo cieszył. :)
    Szkoda było mi sprzedawać ten modem, ale szykowała się wymiana na laptop bez PCMCIA więc i tak by leżał. Tak wiem, że chodzi dobrze i następny użytkownik jest zadowolony z niego (pozdrawiam YaHooo :papa: ). ;)
  5. W tak zwanym międzyczasie wziąłem na próbę Sferię z modemem AnyDATA ADU-520C (zdjęcie takie a nie inne bo robione E51 - ale swoje :P ).
    Obrazek
    Modem miał fajne osiągi. Zwłaszcza ping. Miałem go kilka dni tylko. Chodziło to nawet nawet. Jak do dokładnie chodziło i wyglądało opisałem w tym temacie. Pomiar prędkości na stronie 2, a testy VoIP z pomiarem prędkości włącznie na 3.
  6. Także w tak zwanym międzyczasie była promocja na Huawei E160 w Play na kartę więc się skusiłem bo nowy modem (zdjęcie dam później bo modem w rozjazdach). ;)
    Modem sympatyczny. Traktuję go jako awaryjny. Prędkości to HSDPA 3.6. W Plusie teraz (bardzo się poprawili) chodzi te 3-3.2Mb/s.
  7. Nie wiem czy to można zaliczyć jako modem bo to w sumie tylko skorupka na moduł. Skorupka od modemu Sierra Wireless 881U.
    ObrazekObrazek
    Skorupka zakupiona z racji braku wtedy laptopa z mPCIe WAN. Skusiła mnie perspektywa stabilności z racji baterii wewnątrz, która zapewnia dodatkowe zasilanie. Niestety nie zadziałała z modułem, który docelowo miał tam działać. :( Zadziałał za to bez problemu modem Option GTM378.
    Skorupka leży sobie w szafce.
  8. Kolejny tymczasowy modem. Option iCON 7.2 (lub inaczej iCON II) brandowany Orange.
    ObrazekObrazek
    Modem kupiłem tylko w jednym celu. Dla skorupki. Debrandowałem modem wcześniej (jak to Patryk tutaj opisał), zdjąłem simlocka, wyciągnąłem moduł (tutaj widać co jest w środku) i oddałem GTM378.
    Osiągi były znośne. Prędkość koło 3-4.5Mb/s.
  9. Ostatni i najnowszy sprzęt, który używany jako podstawowy to moduł Sierra Wireless MC8700.
    Obrazek
    Zakupiony koło miesiąca po wypuszczeniu na rynek (dla tego stare logo i brak napisu AirPrime).
    Modem chodzi jak trzeba. Pracuje tam gdzie jego miejsce czyli w slocie mPCIe WAN w Vostro 3500.
    Prędkości są świetne. W iPlus75 na stacji z HSPA 7.2 download potrafi dojść do 7Mb/s. Najwięcej ile udało się wyciągnąć w sieci HSPA+ to 9,8Mb/s. W EDGE chodzi koło 210kb/s w sieci Era w Warszawie. W Plusie na EDGE koło 180-200kb/s w Warszawie. Oczywiście najszybszy wynik.
    Świetny model. Aż nadto na aktualne parametry sieci (mowa o HSPA+).
Na razie to na wszystko. Zakupów nie planuję chodź na Sierra Wireless AirPrime MC7710 spoglądam. ;)
Teraz tak sobie myślę, że szkoda było sprzedawać te wszystkie poprzednie modemy. Teraz byłaby fajna kolekcja na pamiątkę. :) Ale nie ma co żałować bo się czasu nie cofnie. ;)

A jakie były/są wasze moduły/modemy? :)
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: marens »

1) Huawei E630
2) Huawei E156G + D100
3) Sierra AirCard 880
4) Huawei E176G + D100
5) Sierra MC8781
6) Huawei E1752

Aktualnie mam Option Icon 225 a w drodze jest do mnie Option GTM 382E.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26167
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: wojteks »

1. Option Fusion+
2. Huawei E220
3. Dell 5520
4. Huawei B970
5. Huawei E1750
6. Option GTM382E
Ostatnio zmieniony 2010-12-02, 10:44 przez wojteks, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie pomagam na PW!
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: marens »

Zapomniałem o AnyData 635WA.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: Jaco »

Mój pierwszy i drugi taki sam jak u ja.michal, czyli Option GlobeTrotter Combo EDGE i Option GT MAX oba z Ery . Fotek nie daję bo widać powyżej.

Obecnie mam radiówkę więc od ponad 2 lat nie korzystam z neta po GSM. Jeśli już tam gdzieś się to musi zdarzyć to używam telefonu komórkowego jako modemu.
Mariusz_DW
Stały użytkownik forum
Posty: 74
Rejestracja: 2009-03-20, 17:28
Lokalizacja: Lublin

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: Mariusz_DW »

1. SE GC89 kupiony daawno temu w Orange z limitem 1GB (z czasem podnieśli do 4GB). Do niedawna używałem go jeszcze jako karty WiFi w pececie (zresztą do tej pory w nim siedzi). Lepiej działał niż różne wynalazki na USB, ale standard g przestał mi wystarczać.
2. Przesiadka na Plusa i Samsung NC10.
3. Huawei E230 + Edimax 6200N.
4. Sierra 306
5. Sierra 503.
6. Dell 5540.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: Patryk »

1. Option Globetrotter GPRS:
Obrazek
Wraz z kartą Simdata był używany od początku 2006 roku do sierpnia 2007 tak, jak powinno używać się mobilnego łacza - poza domem.
Zostawiłem go sobie w szufladzie na pamiątkę.

2. Sierra AC875
Po przeprowadzce na wieś i przejechaniu się na obietnicach Tepsy oraz na działaniu lokalnej sieci WLAN klasy "uryna" postanowiłem, po kilku miesiącach korzystania z Nokii 6120c oraz iPlusa60 dołączonego do abo głosowego, zakupić dedykowaną taryfę data.
Ze względów praktycznych oraz ekonomicznych stanęło na iPlusie110 bez terminala oraz karcie Sierry zakupionej na wolnym rynku.
Modem do grudnia 2008r. pracował w EDGE.

3. Option Globesurfer Icon
Po uruchomieniu przez pierwszego operatora - Orange - sieci UMTS dostępnej dla mnie, musiałem wynieść modem jak najbliżej zewnętrznej anteny, aby zachować odpowiednio niskie tłumienie toru RF - zakupiłem router Asus WL-500gP i modem USB - Globesurfer Icon.
Duże, białe pudło spisywało się doskonale w trudnych warunkach nieogrzewanego strychu, ale z czasem (w lecie 2009) Orange podciągnął światłowód do "mojego" nodeB, zrobił upgrade do 7.2 Mbps i Icon zaczynał być trochę za wolny...więc stanęło na okazyjnie kupionym nowym...

3. Huawei E230 oraz E160 z taniego promocyjnego zestawu Play.
E230 okazał się nieudanym modelem, ze względu na ogromne zużycie prądu podczas transmisji HSPA z pełną szybkością, aczkolwiek służy mi do dziś jako podstawowy modem mobilny wraz z netbookiem i para ta nie stwarza problemów takich, jakie miały miejsce podczas współpracy E230 z różnej maści routerami.
E160 - cóż o nim pisać, więcej niż zostało naskrobane na forum chyba nie dam rady ;) - popularny, prosty modem, nie mający wygórowanych wymagań co do zasilania i bardzo stabilny dzięki temu.
Niestety został uszkodzony podczas letniej burzy - w jego miejsce pojawiła się chwilowo...

4. Sierra AC881U - modem USB z baterią stabilizującą jego zasilanie.
Nie zagościł u mnie na długo z różnych względów - zastąpił go:

5. Option Icon 7.2
Najlepszy modem komórkowy, z jakim miałem do czynienia.
Stabilny, szybki, wysoce konfigurowalny (wygodny tryb NDIS), z możliwością podpięcia anteny zewnętrznej bezpośrednio do końcówki mocy (po niewielkiej modyfikacji obudowy) - z pominięciem dziadowskich gniazd antenowych z mechanicznymi przełącznikami.
Niestety umarł utopiony przez pamiętne tegoroczne majowe ulewy i uszkodzenie uszczelnienia przejścia kabla antenowego przez dachówki.

Po śmierci Icona używałem przez kilka miesięcy E230 jako modemu domowego, aż w końcu doczekałem się Neostrady, i domowa instalacja komórkowa została zlikwidowana.
Teraz służy mi tylko jako prawdziwe mobilne urządzenie.

Co będzie następne ?
Prawdopodobnie coś z HSPA+, jak ceny spadną do jeszcze niższego poziomu.
Na razie mi się zwyczajnie nie śpieszy z zakupem, chyba że E230 wyzionie ducha.
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: Procio »

1) Huawei E169
2) Huawei E156
3) Axesstel MV410 (3dni)
4) Axesstel MV510VR (obecnie...)
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: YaHooo »

Więc moja kariera modemowca jest dość krótka. Więc do rzeczy.

1) Huawei E630
Na początku z Plusa dostałem Huawei'a E630 który miewał swoje humory, ale jakoś to było. Jednak po jakimś czasie zaczęły się problemy z zawieszaniem modemu na UMTS'ie.

2) Sierra 881
I tu się kłania udany zakup :hyhy:
ja.michal pisze:Tak wiem, że chodzi dobrze i następny użytkownik jest zadowolony z niego (pozdrawiam YaHooo :papa: ). ;)
Tak, to zdecydowanie bardzo dobra inwestycja. Co do 7.2mbps to mi się go udało przełączyć w ten tryb, lecz nodeB jest tylko 3.6. Ale za to po zmianie z E630 kilka miesięcy po tym dołożyli mi HSUPA ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: Sundance_kid »

U mnie historia też krótka. Jako modemy służyły mi telefony (k300i, s55 i 3220), po jakims czasie zakupiłam Option Globetrotter GPRS w Plusie. Sprawdziłam tylko czy działa i opchnęłam na allegro. Potem przez długi czas miałam neta przez kabel. Drugim modemem jest e156G. Może kiedys zmienię na coś innego. Na razie wystarcza.
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: ryba825 »

1. Option GTM 378E
2. AnyData ADU-635WA

Następny będzie pewnie dopiero w styczniu 2012 :hyhy: i gdy będzie LTE.
Awatar użytkownika
Pijo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 677
Rejestracja: 2009-07-06, 12:16
Lokalizacja: Podlasie/Mazowsze

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: Pijo »

1. Modem Siemens "UfoSpodek" nie pamiętam modelu- wzięty kilka lat temu na wyprzedaży w Plusie.
2 Huawei E160 - 110 zl - kupiony na słynnej promocji w Play - zaginął podczas remontu mieszkania, skończył najprawdopodobniej na śmietniku .
3 Huawei E122 - 150zl - przejęła go siostra
4. kolejny Huawei E122 - 119zl - przechwycił brat.
5 Dzis nabyłem na allegro Huawei E173 - 99zl
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: zDaleKi »

U mnie większość modemów to pożyczone lub telefony używane jako modemy.
Zaczęło się na Nokii 6310i używanej jako telefon i modem. Od tego zaczęła się moja osobista przygoda, bo nie liczę przygody z Nokią bananem konfigurowaną dla znajomego jeszcze nie w GPRS ale CSD z zawrotnym 9.6 kb/s :hyhy:
A ostatnim modemem własnym jest Sierra AC880 :ok:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
guteq
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2009-03-31, 15:57
Lokalizacja: Kraków / Przemyśl

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: guteq »

Mój kontakt z mobilnym internetem zaczął się jako służbowy obowiązek, a zmienił się w... prywatne hobby :)

Sprzęt pojawiał się u mnie w takiej kolejności:
1) Option GT Max (PCMCIA) - kupiony gdzieś w 2007, początkowo działał "tylko" w UMTS, potem Era udostępniła upgrade HSDPA 1.8 Mbps i nastąpił opad szczęki :) transfery DL > 1 Mbps stały się realne i wtedy tak naprawdę zaczęło się dla mnie prawdziwe uwolnienie od kabli. BTW, tego starego GTMaxa zastąpił potem GT Max HSPA (GX0301) który do dziś sprawuje się bardzo dobrze.

2) Huawei E160 ze słynnej Playowej promocji o której wspomniał Pijo :) to był mój pierwszy prywatny mobilny net, trzeba przyznać Playowi że tą akcją (wraz z wprowadzeniem POnK) poruszył rynek i wprowadził mobilny net "pod strzechy" ;) E160 sprawował się dobrze, ale oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc wkrótce zastąpił go:

3) Huawei E230 - to zaskakujące, jak przyszłościową konstrukcją cechował się ten modem, przecież już tak dawno wprowadzony na rynek! UMTS900 i upgrade do HSPA 7.2/5.76 sprawiają, że na pewno jeszcze długo będę go używał.
BTW, mam identyczne doświadczenia jak Patryk, większość routerów nie radziła sobie z tym modemem, aż w końcu trafił do Edimaxa 3G-6200n i od tego momentu żyją już sobie razem zgodnie :)

4) Sierra AirCard 880E - kupiłem ją zachęcony opiniami na bez-kabli :) Zachwyciła mnie Watcherem i stabilnością, czułością modułu radiowego trochę mniej :rotfl: dlatego trafiła na półkę (choć powinna wylądować raczej na Allegro tylko czasu wciąż brak na wystawienie aukcji :> ). A ja zainteresowałem się kartą:

5) Sierra AirCard 503 - tu już zero rozczarowań, karta jest rewelacyjna! Jak dotąd nie znalazłem wad, a praca w HSPA+ to czysta przyjemność :ok: Myślę że AC503 zostanie ze mną na dłuuuuuuugo. No, a teraz na koniec, niedawno doszedł do mojej "kolekcji":

6) Huawei E182e - siostra kupowała TVSAT z CP, nie mogłem sobie odmówić posiadania darmowego netu (o, przepraszam, nie darmowego: 1 zł/mies. :rotfl:). Sam modem jest świetny, szybki i stabilny, a działające - w odróżnieniu od E1820 - gniazdo antenowe to dodatkowy plus.

Jako gadżetomaniak :hyhy: nie mogłem też nie spróbować MiFi, więc jakieś pół roku temu zaopatrzyłem się w:

7) Huawei E5 (E5832) (ale nie z Playa - kupiony na Allegro a przywieziony przez kogoś chyba z Austrii albo ze Szwecji, niebrandowany). Wygoda posiadania kieszonkowego hotspota, z którego można udostępnić net na chwilę komuś znajomemu, w pubie czy na uczelni, jest niesamowita. To chyba najwygodniejszy sposób korzystania z mobilnego netu i nie zdziwiłbym się, gdyby modemy typu MiFi zdominowały rynek.

No i finalnie, w którymś momencie do laptopa dokupiłem sobie kartę:

8) Dell 5540 - miłą niespodzianką jest, że karta obsługuje UMTS900, poza tym chodzi bardzo ładnie, szybko i stabilnie. Aż dziw że Ericsson jest tak mało aktywny na rynku modemów UMTS (Ericsson, bo Dell 5530/5540 to nic innego jak moduły F3507g/F3607g tego szwedzkiego producenta).

Oprócz tego przewinęło mi się przez ręce testowo parę innych modeli: Novatel XU870/X950D, Huawei E870, ale były to tylko przelotne "skoki w boki" :rotfl: i żadnych specjalnych wspomnień po sobie nie pozostawiły :cwaniak:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez guteq, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdro,
GutEQ
Awatar użytkownika
Adamgl
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 254
Rejestracja: 2007-04-19, 19:50
Lokalizacja: Gliwice

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: Adamgl »

Ja trochę tego miałem i większość nadal mam ;)

1) Sony Ericsson GC79
2) Novatel Merlin XU870
3) Option iCon 225
4) Huawei E220
5) ZTE MF100
6) Huawei E122
7) Huawei E1752

Obrazek
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: zDaleKi »

Adamgl pisze:Ja trochę tego miałem i większość nadal mam
Właśnie widzę na fotce :)
Rozumiem, że lubisz je kolekcjonować? :ok:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Adamgl
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 254
Rejestracja: 2007-04-19, 19:50
Lokalizacja: Gliwice

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: Adamgl »

BliSki pisze:Rozumiem, że lubisz je kolekcjonować?
A to wszystko wina tego że za często trafiały mi się okazje kupić bardzo tanio nowe, np: Huawei E122 nowy w zaklejonym pudełku za 50zł ;)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: zDaleKi »

Adamgl pisze:np: Huawei E122 nowy w zaklejonym pudełku za 50zł ;)
Po tyle to sam bym kupił ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Pijo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 677
Rejestracja: 2009-07-06, 12:16
Lokalizacja: Podlasie/Mazowsze

Re: Twój pierwszy modem/moduł GSM-LTE/CDMA, następne i obecny

Post autor: Pijo »

Nowy nabytek - Option Icon 225 - 57zl
ODPOWIEDZ