instalacja antenowa gsm i wifi

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szmyrek
Stały użytkownik forum
Posty: 61
Rejestracja: 2007-10-24, 16:20
Lokalizacja: lasy pod Poznaniem

instalacja antenowa gsm i wifi

Post autor: szmyrek »

witam. Mieszkam w lesie i obecnie korzystam z instalacji antenowej opartej na antenie atk 20 na edge i modemie gtmax w routerze wrt54g3g . Niedawno odkryłem nadajnik umts jakieś 16 km ode mnie.
Na zwykłej antenie samochodowej ściągnąłem sygnał 3g z odl. 10 km. Sygnał był zerowy lub jedna kreska.
Mam zamiar postawić porządny maszt ponad drzewa i zbudować nową
instalację antenową opartą o antenę panelową ATP-14 14dB N-gniazdo od firmy TELKOM ( ma również wifi)
Skierowałbym ją na bts z którego korzystam obecnie + antena PANEL XP 20 dBi 1900-2100 MHz (UMTS) z firmy bestpartner, skierowaną na odkryty nadajnik.
Czym połączyć te dwie anteny? czy to dobry pomysł?
A wszytko połączone niskostratnym kablem. ale nie wiem jakim?
Od anten do elementu łączącego a później routeru potrzebowałbym
ok. 20-25 m kabla niskostratnego zakończonego konektorem do optiona gtmaxa.
czy to zadziała?

--
pozdrawiam,
wojciech_szmyra
Ostatnio zmieniony 2008-09-04, 16:32 przez szmyrek, łącznie zmieniany 1 raz.
wiem że w tym temacie jeszcze jestem cienki. Powoli zdobywam doświadczenie
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: instalacja antenowa gsm i wifi

Post autor: ja.michal »

Chyba do takich łączeń są jakieś aktywne złącza. Robienie tego samemu na zasadzie lutowania mija się z celem.
W mojej ocenie to nie będzie działać jak powinno. Modem będzie głupiał prawdopodobnie.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: instalacja antenowa gsm i wifi

Post autor: krystianb »

Co do łączenia anten to sie nie wypowiem, 16km to bardzo duzo, nie wiem czy na taką mozliwosc istnieje fizyczna mozliwosc połacznia na 3g (zbyt duze opoznienia).
Jesli chodzi o 25m kabla antenowego to nie ma sensu, masz router wiec nie masz zadnego problemu zapakowac go w puszke i na dach na 30cm kablu antenowym, a dalej skretką do domu, jesli chcesz wifi to wystarczy accespoint dokupic, albo wyprowadzic antene z routera do domu.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
EmTeeDee

Re: instalacja antenowa gsm i wifi

Post autor: EmTeeDee »

witam ja mam podobny problem jak SZMYREK też mieszkam w lesie mam orange free dlatego że ma on u mnie EDGE nie korzystam z żadnej anteny w sumie jest spoko jak nie przekroczę limitu ale marzy mi się UMTS który ma era pley i plus w miasteczku 10km.ode mnie .
chciałbym kupić modem i antenę ale jak dowiedziałem się na forum nie wiadomo czy bym złapał zasięg. mimo wszystko i tak kupię modem z wyjściem antenowym może orange kiedyś będzie miało umts. no i pytam się was jaka antena najlepsza-panelowa,ATK,paraboliczna?-żeby była funkcjonalna i żeby póżniej nie trzeba było kupować innej?? antena też była by wysoko ok. 20-30m kabla lub krótki kabel i ruter na strychu-ale jaki-potem jak do kompa przewodem czy bezprzewodowo??
Geteway Option GlobeSurfer2 by się nadał czy szkoda kasy? napiszcie co o tym myślicie? :papa:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: instalacja antenowa gsm i wifi

Post autor: wojteks »

szmyrek pisze:Czym połączyć te dwie anteny? czy to dobry pomysł?
To zły pomysł, anten nie da się tak prosto połączyć. Tak samo długość kabla 20m to też pomyłka, jak piszą koledzy router do puszki i na maszt, zasilanie PoE. Anteny niestety musiałbyś przełączać ręcznie w razie potrzeby.
Nie pomagam na PW!
EmTeeDee

Re: instalacja antenowa gsm i wifi

Post autor: EmTeeDee »

ok' czyli router-konkretnie jaki? i co to jest te zasilanie PoE??
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: instalacja antenowa gsm i wifi

Post autor: krystianb »

[email protected] pisze: i co to jest te zasilanie PoE??
Zasilanie po nieuzywanych parach kabla sieciowego gooogle wiecej na pewno poiwedzą.

A router, najlepiej wrt54g3g i do tego zgodną karte.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: instalacja antenowa gsm i wifi

Post autor: bob »

[email protected], stosuj się do zasad języka polskiego!
EmTeeDee

Re: instalacja antenowa gsm i wifi

Post autor: EmTeeDee »

ładny ten router wrt54g3g aż szkoda go ''zapuszkować'' :D
BOB-już będę grzeczny :hyhy: wiesz do szkoły było trochę pod górkę ;) :rotfl:
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: instalacja antenowa gsm i wifi

Post autor: bob »

[email protected] pisze:BOB-już będę grzeczny :hyhy: wiesz do szkoły było trochę pod górkę ;) :rotfl:
Mam nadzieję bo kończy się to tak http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=114015#114015 ;)
szmyrek
Stały użytkownik forum
Posty: 61
Rejestracja: 2007-10-24, 16:20
Lokalizacja: lasy pod Poznaniem

Re: instalacja antenowa gsm i wifi

Post autor: szmyrek »

Witam.
Router na dach nie wchodzi w rachubę. Od czasu do czasu kiedy jadę do cywilizacji korzystam z modemu w laptopie i napawam się HSDPA :super:
W takim razie czym mogę zastąpić 20-25 metrów niskostratnego kabla, pomiędzy anteną na dachu a routerem wrt54g3g. Istnieje taka możliwość?
Pozdrawiam z lasu. Szmyrek
wiem że w tym temacie jeszcze jestem cienki. Powoli zdobywam doświadczenie
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: instalacja antenowa gsm i wifi

Post autor: Jo_gurt »

szmyrek pisze:Istnieje taka możliwość?
Nie bardzo, bo cała sprawa rozbija się o to, że modem ma być jak najbliżej anteny. Co jest dalej to mniej ważne. Wrzuć chociaż ten router na strych czy coś, żeby tego kabla było 5m a nie 25, bo ci to wytłumi cały sygnał. Dobry kabel tłumi ok 0,21dB/m czyli na 25m będziesz miał tłumienie na poziomie trochę ponad 5dB.
ODPOWIEDZ