Zadziwiający zasięg 3G PLAY - 5 km od zasięgu na mapie

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
julek.jpg
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-09-16, 17:42
Lokalizacja: kuj-pom

Zadziwiający zasięg 3G PLAY - 5 km od zasięgu na mapie

Post autor: julek.jpg »

Witam,
Dzisiaj odokonałem niesamowitego odkrycia. Mieszkam w wiosce w linii prostej 5 km pod Bydgoszczą i jak do tej pory najszybszym rozwiązaniem był edge wpomagany antenką zewnętrzną co pozwoliło uzyskać prawie max zasięg. Mam także kartę PLAY ONLINEale do korzystania tylko w Bydgoszczy bo u mnie poza miastem nie bylo zasięgu. Dzisiaj odkryłem (na NOKII N95) że w określonym położeniu prawie po sufitem w jednym pokoju mam maxymalny zasięg 3G co potwierdzają prędkości - nawet około 700 Kb/s :zdziwko: . Oczywiscie mapa zasięgu PLAY pokazuje zasięg tylko w Bydgoszczy. Czy można znaleźć jakieś logiczne wytłumaczenie takiego zasięgu??? Jak dla mnie to dość niesamowite. :zdziwko:
Ostatnio zmieniony 2008-11-08, 17:42 przez julek.jpg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Zadziwiający zasięg 3G PLAY - 5 km od zasięgu na mapie

Post autor: YaHooo »

julek.jpg pisze:Oczywiscie mapa zasięgu PLAY pokazuje zasięg tylko w Bydgoszczy.
Te mapki są bardzo poglądowe. Poszukaj lepiej gdzie leży BTS z którym się łączysz, albo poszukaj na mapce http://www.wieprz.net/bts albo http://mapa.btsearch.pl/ gdzie stoi najbliższy Ciebie BTS.
julek.jpg pisze:Czy można znaleźć jakieś logiczne wytłumaczenie takiego zasięgu???
Nadajniki Playa są dość mocne i jak nie masz żadnych przeszkód typu lasy, budynki to możesz łapać zasięg.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Zadziwiający zasięg 3G PLAY - 5 km od zasięgu na mapie

Post autor: Ufo atakuje »

julek.jpg pisze:Czy można znaleźć jakieś logiczne wytłumaczenie takiego zasięgu???
Po prostu zasięgi w Play są baaaardzo niedoszacowane. Ich stacje mają ogromny zasięg jak na UMTS, nawet do kilkunastu km. Starają się pokryć jak najwiekszy teren swoją siecią. Nie wiadomo jednak jak może działać internet przy takich odległościach, dlatego sami się wstrzymują ze sprzedażą tej usługi poza wiekszymi miastami. Poza tym stawiają stacje tak szybko, że nieraz mija kilka tygodni od uzyskania pozwolenia, a stacja już działa. Jak znajdą w mieście jakiś komin, to za parę tygodni już na nim są. :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zadziwiający zasięg 3G PLAY - 5 km od zasięgu na mapie

Post autor: krystianb »

Ostatnio Play zaczyna stawiać nadajniki w roznych miejscach... Małe miasteczko najbliższy sklep play 25km dalej, a tu nagle nadajnik play wmontował sie w 2 inne i juz necik dziła.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
julek.jpg
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-09-16, 17:42
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Zadziwiający zasięg 3G PLAY - 5 km od zasięgu na mapie

Post autor: julek.jpg »

Sprawdziłem na mapce i ustaliłem, który to bts - jest on na skraju miasta wiec dokładnie 5km ode mnie, co prawda cały ten odcinek przez las no ale najważniejsze, że jest i śmiga.
mam jeszcze jedno pytanie, rozważam teraz zmianę modemu na hsdpa (żeby miał możliwość podłaczenia antenki). Czy antenka którą posiadam - http://allegro.pl/item434401540_antena_ ... _edge.html
bedzie sie nadawala czy muszę mieć inna?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zadziwiający zasięg 3G PLAY - 5 km od zasięgu na mapie

Post autor: krystianb »

julek.jpg pisze:bedzie sie nadawala czy muszę mieć inna?
Niestety umts działa na 2.1GHz ta antena sie nie nadaje. I proponuje kupić w jakimś porząniejszym sklepie niz allegro.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Zadziwiający zasięg 3G PLAY - 5 km od zasięgu na mapie

Post autor: YaHooo »

julek.jpg pisze:jest on na skraju miasta wiec dokładnie 5km ode mnie, co prawda cały ten odcinek przez la
No to raczej ciężko dla sygnału UMTS przez las. Najprawdopodobniej to jest inny BTS. Ale kto wie... Najlepiej by było jakbyś sprawdził LAC oraz CID stacji do której się łączysz.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Zadziwiający zasięg 3G PLAY - 5 km od zasięgu na mapie

Post autor: bob »

Ufo atakuje pisze:Po prostu zasięgi w Play są baaaardzo niedoszacowane. Ich stacje mają ogromny zasięg jak na UMTS, nawet do kilkunastu km. Starają się pokryć jak najwiekszy teren swoją siecią.
Orange i Era w Katowicach też tak mocą po oczach dawali ale im to po czasie przycięli i teraz nawet ze stu metrów warto anteną stabilizować. :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zadziwiający zasięg 3G PLAY - 5 km od zasięgu na mapie

Post autor: krystianb »

bob pisze:po czasie przycięli i teraz nawet ze stu metrów warto anteną stabilizować.
Nie zamartwiaj mnie... do bts'a mam coś koło 1km... przy widoczności (choć nie całkiem z resztą nie wiem w ktorym miejscu anteny powiesili) mam csq 24,99 w pokoju w ktorym zwykle siedze z netem teraz 11.99 jak by srube przykręcili to by cieżko było. A raczej nie widze najbliższej przyszłości gdzie indziej niz w play.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Zadziwiający zasięg 3G PLAY - 5 km od zasięgu na mapie

Post autor: SQ08 »

U mnie było podobnie, gdy w 2005 roku E-Plus odpalił jednego i zarazem pierwszego Node B to zasięg w paru miejscach był lepszy niż teraz gdy już 4 w mieście działają, może w wypadku Play taka moc nadajników pozostanie bo wiadomo, że im najszybszej rozbudowie sieci oraz najszybszym pokryciu zależy.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Zadziwiający zasięg 3G PLAY - 5 km od zasięgu na mapie

Post autor: YaHooo »

SQ08 pisze:może w wypadku Play taka moc nadajników pozostanie bo wiadomo, że im najszybszej rozbudowie sieci oraz najszybszym pokryciu zależy
Ale to moim zdaniem przynosi więcej szkody niż pożytku. Siejąc tak sygnałem w dal zwiększa się obciążenie BTS'a i internet będzie chodził bardzo kulawo. Zatem należy mieć nadzieję, że będą budować coraz to nowe BTS'y.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ