czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: bob »

Ufo atakuje pisze:A czy uważacie, że dedykowana antena jest idealnie zaprojektowana pod częstotliwości na których łaczy się modem ze stacją
Idealne nie są ale każdy dobry producent chce się zbliżyć do dobrego wyniku:

2100MHz:

Kod: Zaznacz cały

Model  	BP-UMTSPL-15
Zysk energetyczny 	15 dBi
Częstotliwość pracy anteny 	1900 - 2100 MHz
Kąt promieniowania pionowo 	34 stopnie
Kąt promieniowania poziomo 	32 stopnie
Impedancja 	50 Ohm
Connector 	N(f)
VSWR 	1.5
Element promieniujący 	zwarty stałoprądowo
Obrazek

2400MHz:

Kod: Zaznacz cały

Model  	BP-24PL-15
Zysk energetyczny 	15 dBi
Częstotliwość pracy anteny 	2400-2500 MHz
Kąt promieniowania pionowo 	34 stopni
Kąt promieniowania poziomo 	36 stopni
Impedancja 	50 Ohm
Złącze 	N (f)
VSWR 	1.4
Element promieniujący 	zwarty stałoprądowo
Obrazek


Przy czym UMTS pracuje dla wysyłanych danych w zakresie 1885-2025 MHz i pobieranych danych 2110-2200 MHz.

Więcej tu:

http://www.umtsworld.com/umts/faq.htm

[ Dodano: 2008-11-07, 21:13 ]
Ufo atakuje pisze:Na pewno też prędzej antena od Wi-fi popracuje na UMTS-ie, niż antena od UMTS na 2400Mhz.
Można tak przyjąć ale przy jakich szumach?
Poza tym w przykładzie powyższym takie niedopasowanie za "flaszkę" nawet tą najtańszą to zbyt duże ryzyko fiaska.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: zDaleKi »

Ufo atakuje pisze:Inne są dla odbioru, inne dla wysyłania
Masz racje, ale dedykowana antena może byś wstrojona w środek ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: YaHooo »

bob pisze:jeśli w Warszawie ustawiasz sobie w radiu samochodowym stację np. Antyradio na 94MHz to co się dzieje jeśli przestawisz na 95MHz? ;)
Ale to nieco inna sprawa. Modem będzie nadawał na takiej samej częstotliwości. Zysk anteny będzie mniejszy i moim zdaniem to wszystko.
BliSki pisze:Ja przez złe dostrojenie anteny CB spaliłem w nim końcówkę. :(
Ale CB radio nadaje z dużo większą mocą niż modem. Więc nawet przy większym współczynniku niedopasowania ryzyko spalenia końcówki mocy będzie dość małe.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Robert Pala
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2008-11-04, 23:43
Lokalizacja: ZAWADA

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Robert Pala »

Ufo atakuje, hmm.........moze jednak spróbować podlaczyc ta antene.(2.4 ghz)
Dzis wyszlem na dach ale niestety nie widac nadajnika bo zaslania go kilka wierzcholkow drzew.Komputer stacjonarny powedrowal na poddasze i przy otwartym oknie udalo sie zlapac dosc stabilne 5 kresek na EDGE,ale transfer byl kiepski raz 0 kbps raz 25 kbps raz 2 kbps i tak na przemian.Umts <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie chcialo sie zalogowac.Wiec moze dac sobie spokoj z tymi panelami na umts i kupic jakas sprawdzoną na EDGE, w koncu to chodzi o internet dla mojej siostry i jej wystarczy EDGE ale zeby byl stabilny.Aha i zglosilem problem do ery dnia 03.11.08 i wciaz czekam na odpowiedz dlaczego net nie dziala.Bede sie upominal o jakas rekompensate albo <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> zrezygnuje z tej ery.Podobno mozna zrezygnowac bez placenia kary jesli nie odbiera sie sygnalu i internet nie dziala jak trzeba, tak mi powiedzieli w BOK.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: zDaleKi »

YaHooo pisze:Ale CB radio nadaje z dużo większą mocą niż modem. Więc nawet przy większym współczynniku niedopasowania ryzyko spalenia końcówki mocy będzie dość małe.
Oczywiście, że tak. :)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: YaHooo »

Robert Pala pisze:przy otwartym oknie udalo sie zlapac dosc stabilne 5 kresek na EDGE,ale transfer byl kiepski raz 0 kbps raz 25 kbps raz 2 kbps i tak na przemian.
Raczej może być kiepsko, bo pewnie BTS jest mocno obciążony. Ale zawsze spróbować można.
BliSki pisze:Oczywiście, że tak. :)
Więc spróbować można :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: bob »

YaHooo pisze:Więc spróbować można :)
Z tego co pamiętam to Patryk_ już próbował. ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: YaHooo »

bob pisze:Z tego co pamiętam to Patryk_ już próbował. ;)
No to masz lepszą pamięć niż ja ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: bob »

To jeszcze małe sprostowanie. Wydaje mi się, że jednak od UMTS prędzej spasuje do WiFi niż ta z WiFi do UMTS. :)
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Ufo atakuje »

bob pisze:To jeszcze małe sprostowanie. Wydaje mi się, że jednak od UMTS prędzej spasuje do WiFi niż ta z WiFi do UMTS. :)
To może coś na poparcie tej śmiałej tezy. ;) Mi się zawsze wydawało, że Yagi mają taką charakterystykę, że powyżej maksymalnej swojej obsługiwanej częstotliwości zysk gwałtownie spada i właściwie już tylko tłumią. Te niższe jakoś są jeszcze wzmacniane, dlatego ta od Wi-fi może działać na UMTS-ie. W odwrotną stronę na pewno nie.
Robert Pala
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2008-11-04, 23:43
Lokalizacja: ZAWADA

Panowie przedstawiam ta antene wlan zeby bylo wiadomo

Post autor: Robert Pala »

Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: bob »

To może coś na poparcie tej śmiałej tezy.
To bardziej moja hipoteza nie poparta żadną wiedzą empiryczną. Otóż zakres pracy urządzeń UMTS to 1885MHz ÷ 2200MHz a WiFi to 2400 MHz ÷ 2483,5 MHz. Biorąc pod uwagę szersze pasma urządzeń ze względu na trochę szerszy zakres oczywiście przy spadku zysku to bardziej pasuje antena UMTS to WiFi niż antena WiFi do UMTS.
Podkreślam, że to zwykła dywagacja. :rotfl:

[ Dodano: 2008-11-08, 19:49 ]
Robert Pala, jeśli masz mieć to za "flaszkę" to bierz, wystaw na allegro a za zarobione pieniądze kup porządną antenę do UMTS. :)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Patryk »

YaHooo pisze:Ale CB radio nadaje z dużo większą mocą niż modem.
Max.moc wyjściowa nadajnika terminala w GSM900 to 2W
Max.moc wyjściowa nadajnika radiotelefonu CB w modulacji AM to 4W.
Końcówka mocy w CB to tranzystor rozmiarów 1/3 całego modemu takiego jak np.E169

Ryzyko uszkodzenia toru nadawczego wskutek wysokiego WFS jest spore niestety,szczególnie w przypadku starszych modemów i telefonów (nowe modemy ograniczają moc nadajnika w przypadku wykrycia wysokiego współczynnika fali stojącej,co dodatkowo powoduje spadek efektywności prcy toru nadawczego,ale ratuje urządzenie przed uszkodzeniem).

A co do anten...wiadomo,że zarówno GSM,jak i UMTS to systemy dupleksowe,w ktorych pasmo uplink oddalone jest "w dół" od pasma downlink (z mam nadzieję wiadomych względów ;) ).
Antenę kliencką porządny producent stroi przede wszystkim na częstotliwości używane przez terminal do transmisji w kierunku stacji bazowej,gdyż to nadawanie jest sprawą krytyczną,a nie odbiór (niedopasowanie owszem powoduje zmniejszenie efekywnego zysku energetycznego,ale nie aż tak bardzo jak podczas nadawania,i nie jest obarczone ryzykiem uszkodzenia modemu).
W ogóle niedowiarki niech sobie policzą i porównają bilans energetyczny downlinku z uplinkiem,i ocenią,w którym przypadku bardziej liczy się zysk i inne parametry anteny klienckiej ;)

[ Dodano: 2008-11-10, 08:43 ]
bob pisze:Biorąc pod uwagę szersze pasma urządzeń ze względu na trochę szerszy zakres oczywiście przy spadku zysku to bardziej pasuje antena UMTS to WiFi niż antena WiFi do UMTS.
Podkreślam, że to zwykła dywagacja.
To nie dywagacja,tylko tak jest w rzeczywistości :) - każdy,kto chociaż trochę obcował z radiokomunikacją,albo uważał na fizyce w szkole średniej,to potwierdzi :ok:

[ Dodano: 2008-11-10, 08:45 ]
bob pisze:Z tego co pamiętam to Patryk_ już próbował.
Nie próbowałem - jako ex-krótkofalowiec podobnej profanacji bym nigdy nie odstawił ;)
Antena ATK-P1,którą stosuję do 3G,jest (przynajmniej wg producenta :hyhy:) wersją panelówki do Wifi,lecz budowaną na pasmo UMTS.

[ Dodano: 2008-11-10, 08:52 ]
Ufo atakuje pisze:Te niższe jakoś są jeszcze wzmacniane, dlatego ta od Wi-fi może działać na UMTS-ie. W odwrotną stronę na pewno nie.
Ani w jedną,ani w drugą stronę.
To są mikrofale,i różnice,odstępy między pasmami rzędu setek MHz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: YaHooo »

Patryk_ pisze:Max.moc wyjściowa nadajnika terminala w GSM900 to 2W
Max.moc wyjściowa nadajnika radiotelefonu CB w modulacji AM to 4W.
Ale zazwyczaj terminale GSM nadają z mocą o wiele mniejszą niż ta moc maksymalna. w CB już chyba tak nie jest.
Patryk_ pisze:W ogóle niedowiarki niech sobie policzą i porównają bilans energetyczny downlinku z uplinkiem,i ocenią,w którym przypadku bardziej liczy się zysk i inne parametry anteny klienckiej ;)
A zysk anteny nie liczy się w obu przypadkach? Tak mi wychodzi na szybko ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: bob »

Patryk_ pisze:Nie próbowałem - jako ex-krótkofalowiec podobnej profanacji bym nigdy nie odstawił ;)
To przepraszam. Obiło mi się gdzieś o oczy na forum, że były takie próby ale w takim razie fatalnie skojarzyłem z Tobą. :oops:
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Patryk »

YaHooo pisze:Ale zazwyczaj terminale GSM nadają z mocą o wiele mniejszą niż ta moc maksymalna.
Wystarczy stara Nokia z Netmonitorem,i wszystko ma się jak na dłony,w tym i poziomy mocy :)
Z niedopasowaną anteną,przy słabym zasięgu i/lub wysokim BER,2W idzie cały czas :]

[ Dodano: 2008-11-10, 09:47 ]
YaHooo pisze:A zysk anteny nie liczy się w obu przypadkach? Tak mi wychodzi na szybko
Owszem,ale stacja bazowa nadaje nie z mocą na wyjściu nadajnika 2W,tylko 20W :)
To jest podstawowa kwestia,która przeważa w bilansie energetycznym na korzyść downlinku ;)

Dla porównania 802.11b/g obie strony linku mają w założeniu mieć identyczne wartości EIRP równe 100 mW.

A wartości EIRP w GSM ?
Dla typowego BTSa z TRXami o mocy 43 dBm z anteną 18 dBi to jakieś ponad 1 kW.
Terminal z anteną 0 dBi = 2W.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: YaHooo »

Patryk_ pisze:Z niedopasowaną anteną,przy słabym zasięgu i/lub wysokim BER,2W idzie cały czas :]
No tak. Ale to są skrajne przypadki. Ja mieszkam 200m od BTS'ai raczej takimi mocami nie napromieniowuję swojego mózgu podczas rozmowy :]
Patryk_ pisze:Owszem,ale stacja bazowa nadaje nie z mocą na wyjściu nadajnika 2W,tylko 20W :)
To jest podstawowa kwestia,która przeważa w bilansie energetycznym na korzyść downlinku ;)
Fakt o mocy nadajnika nie pomyślałem. Bo właśnie pomyślałem o wi-fi. Tam antena powinna mieć w miarę stały zysk przy paśmie uplink oraz downlink :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Robert Pala
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2008-11-04, 23:43
Lokalizacja: ZAWADA

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Robert Pala »

http://www.allegro.pl/show_item.php?ite ... s%C5%82any.
Panowie chce kupic cos takiego do EDGE.Co myslicie o tej antenie? :hyhy: Dalem sobie spokoj z tym UMTS.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Jaco »

Robert Pala pisze:Dalem sobie spokoj z tym UMTS.
A dlaczego? :zdziwko:
Robert Pala pisze:Panowie chce kupic cos takiego do EDGE.Co myslicie o tej antenie?
Ja nadal bym kupił coś z dipola .
fimkarz pisze:Antenka super sprawdziła się w mojej okolicy . Na modemie huaewei e-630 " łapałem" zasięg egde na 1-2 kreski . Po zastosowaniu anteny zasięg poprawił się do 5 kresek , a prędkość ściągania wynosiła średnio 25-30 kbs , jest to super wynik jak na tego rodzaju internet .
Tak napisze każdy kto chce sprzedać.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Ufo atakuje »

Robert Pala pisze:Dalem sobie spokoj z tym UMTS.
Niepotrzebnie. Wiadomo, że modem w środku domu może nie dać rady z zasięgiem UMTS. Z anteną sprawa może być zupełnie inna. :hyhy: Według mnie takie możliwości:
1. Pozyczyć laptopa i wejść z nim na dach. Wymusić UMTS i zobaczyć czy działa.
2. Pożyczyć jakikolwiek telefon ogsługujący UMTS. Poszukać w opcjach sieciowych trybu "tylko 3G", potem uruchomić ręczny wybór operatora.Taki test pokaże jakie sieci mają zasięg UMTS u ciebie.
3. Kupić przez internet antenę z konektorem, sprawdzić, oddać jęsli nie będzie efektów.
Robert Pala
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2008-11-04, 23:43
Lokalizacja: ZAWADA

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Robert Pala »

Ufo atakuje, brzmi sensownie!chyba wybiore opcje nr 1.
Zaznaczam jednak ze bylem na poddaszu i przez okno wystawilem modem i nie chcial sie umts "zalogowac",a EDGE wskoczyl na 5 kresek i predkosc momentami byla ok 200kbps, ale oczywiscie tylko momentami bo spadalo do zera i tak wkółko.Po dachu chodzilem i nie widac nadajnika bo zaslaniaja czubki drzew bo po drodze w linii prostej jest mały lasek, no i odleglosc od nadajnika wynosi ok 6,5 km. :hyhy:

[ Dodano: 2008-11-10, 19:40 ]
Jaco pisze:Tak napisze każdy kto chce sprzedać
wiem ale tak pisza wszyscy ktorzy sprzedaja anteny.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Ufo atakuje »

Robert Pala pisze:Zaznaczam jednak ze bylem na poddaszu i przez okno wystawilem modem i nie chcial sie umts "zalogowac",
W takim razie proponuje punkt 2 oraz sprawdzenie czy ta stacja w ogóle działa w tej okolicy, bo może szukamy czegoś czego nie ma.
Robert Pala
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2008-11-04, 23:43
Lokalizacja: ZAWADA

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Robert Pala »

Ufo atakuje, na wszystkich mapkach jakie znalazłem było że jest zasięg 900,1800,2100..Raz jakimś cudem udało mi się zalogowac do umts/hsdpa ale predkosc byla 5kB/s.
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Adamusek xD »

Ale mapki też pokazują planowane BTSy :hyhy:
Robert Pala
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2008-11-04, 23:43
Lokalizacja: ZAWADA

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Robert Pala »

Adamusek xD, wiem ale skoro w salonie ery powiedzieli mi ze jest miejscami zasieg umts w Rzezawie (woj. Małopolskie) a w calej wiosce edge to znaczy ze nadajnik dziala na wszystkich czestotliwosciach.

[ Dodano: 2008-11-12, 23:19 ]
jutro rano wybieram sie na dach z laptopem szukac sygnalu umts, hsdpa, edge.Jezeli nie zlapie nic poza edge to kupuje antene atk-10 firmy dipol.(jeszcze sie wacham pomiedzy atk-10 a atk 20).
Robert Pala
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2008-11-04, 23:43
Lokalizacja: ZAWADA

wyniki testu zasiegu internetu blueconnect na dachu

Post autor: Robert Pala »

otóż sprawa wygląda tak.
1.Po uruchomieniu laptopa (na czubku dachu) z modemem huawei e160 i wybraniu opcji "tylko umts/hsdpa" komputer zalogował się do sieci umts i "wyskoczył dymek" PREDKOSC 3.6 MBps.przy próbie otwarcia strony w dolnym rogu predkosc wyswietliła sie ok 4kBps (sciaganie danych) i udało sie otworzyc stronę wp.pl przy czym było zero kresek zasięgu.
2. po przełączeniu na "tylko gprs edge" wyskoczyło 5 kresek i po sprawdzeniu szybkosci na jednej ze stron (dsl.cz) predkosc wynosila 57kbps a siaganie danych cos kolo 7kBps.
3. pózniej juz nie udało sie zalogowac do umts a na edge predkosc byla taka jak zawsze (5kresek) czyli ok 50kbps (czyli gprs) z tym ze nie byl to stabilny sygnal a wejscie na niektore strony trwalo wieki.(Predkosc momentami spadala do zera).Zgłosilem reklamacje do Biura obslugi abonenta.Od konsultanta dowiedzialem sie ze skoro mialem 5 kresek na edge to predkosc powinna byc ok 230 - 260 kbps i że w takim razie wina jest po stronie ery bo "system ma błędy" i "mam czekac dalej" tak wiec czekam juz 10dni bo nie ma sensu na razie kupować anteny skoro wina jest po ich stronie a ja w budynku łapie spokojnie ok 3 kreski zasiegu na edge.Zaznaczam ze internet bedzie uzywala siostra i jej w zupelnosci wystarczy jak bedzie stabilne 200kbps.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Ufo atakuje »

Według mnie to nie masz tam sygnału UMTS, albo są to jakieś szczątki. W sumie kiepsko to wygląda. Przejedź się z tym laptopem w pobliże stacji, zobacz czy masz tam sygnał i jak działa internet.
Robert Pala
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2008-11-04, 23:43
Lokalizacja: ZAWADA

Re: czy antena kierunkowa się sprawdzi gdy nadajnik widać z 7km

Post autor: Robert Pala »

Ufo atakuje, dzieki za odpowiedz,nie mam jednak mozliwosci pozyczyc tego laptopa jeszcze raz,poczekam na odpowiedz z ery i zobacze co dalej, bo wydaje mi sie ze jak zlapalem 5 kresek EDGE a szybkosc byla smiesznie mala to cos jest nie tak z ta siecią. :hyhy: :cfaniak:
Ostatnio zmieniony 2008-11-14, 10:49 przez Robert Pala, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ