Uruchomienie umts- bardzo maly zasieg ?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Uruchomienie umts- bardzo maly zasieg ?

Post autor: szalony »

Witam bardzo mnie ciekawi czy ktos z Was mial taki problem lub spotkal sie z czyms takim... W "moim" Aleksandrowi Lodzkim Plus uruchomil nodeB - niby powinnem sie cieszysc ale problemem jest jego zasieg :/ Robilem rozne testy-obserwacje objechalem stacje w kolo i tak naprawde zasieg wewnatrz budynkow jest do 200metrow :dobani: potem sygnal gwaltownie spada - tak jakby stacja nadawala z minimalna moca lub cos zle byla skonfigurowana... 300metrow od noda w budynkach jest sygnal umts jest na poziomie -100-110dBm by po 400metrach nie bylo go wcale wewnatrz na zewnatrz wtedy jest -100-110dBm... Z tego samego miejsca dla porownania nadaje Orange w dcs i 700metrow od stacji wewnatrz budynkow jest sygnal -75-85dBm - wiec sie pocieszam ze Plus wlaczyl nodeB testowo z minimalna moca ... Bo jesli to na stale tak ma byc to ja dziekuje - :( Dla porownania u mnie w miescie Play ma nodeB i wewnatrz budynkow sygnal taki co po 300metrach daje obecnie Plus u Play - poziom -100-110dBm jest w granicach 1,2-1,5km !!! Ta stacja "slaba umts" Plusa o ktorej pisze to cid 5907-1/6 lac 31051 ...Naprawde dziwne to- z gsm z tej lokalizacji Plusa zasieg 700metrow wewnatrz domow jest -70-80dBm wiec "martwi" mnie ten zasiem umts tylko 200metrow... Czy Ktos z Was mial podobny "problem" i czy czasami tak jest ze Plus lub inni operatorzy wlaczaja nodeB z minimalna moca by pozniej juz "pelna para" dzialal ??? NodeB wydaje sie dzialac w pelnym trybie- dzialaja handovery gsm/umts i odwrotnie wlasnej stacji i stacji sasiednich- hsdpa zrobilem - pomiar 100metrow od stacji 2,6mb/s - sprzet mam 3,6mb/s bez hsupa takze tego nie moglem sprawdzic czy jest...
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Uruchomienie umts- bardzo maly zasieg ?

Post autor: Jaco »

Może jest jeszcze w fazie testowej i za szybko na jakieś dobre wyniki.
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Uruchomienie umts- bardzo maly zasieg ?

Post autor: szalony »

Hmm to musi byc jaks faza testowa- bo zasieg w budynkach 200metrow i w terenie otwartym 500metrow to nie jest normalne... Tylko co to za testy ? Nic pozostaje mi sie cieszyc ze po roku czekania w koncu choc minimalnie go wlaczyli...i jak bede przy nim moze jakis plik zasssam :hyhy: Dzwonilem do Iplus z zapytaniem co sie dzieje- to mi powiedzieli ze zasieg 200metrow to norma i ze u mnie nie ma nadajnika umts :hyhy: :szok:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Uruchomienie umts- bardzo maly zasieg ?

Post autor: YaHooo »

szalony pisze:Dzwonilem do Iplus z zapytaniem co sie dzieje- to mi powiedzieli ze zasieg 200metrow to norma
Taaaak juz ja to widzę :] Ja mam około 200m do nodeB i na drodze stoi kilka drzew i mam większy zasięg niż Ty.
szalony pisze:ze u mnie nie ma nadajnika umts
Nie chcą nic mówić bo może nie mają pozwolenia jeszcze na tego BTS'a i najpierw uruchamiają i potem starają się o pozwolenie :hyhy:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Uruchomienie umts- bardzo maly zasieg ?

Post autor: szalony »

Wlasnie w tym wypadku u mnie bylo odwrotnie- Plus rok temu stacje przebudowal i przez rok zrobionego nodeb nie wlaczal... Wiec papiery sa ok :ok: Ale naprawde jeszcze z takim przypadkiem sie nie spotkalem - by zasieg w budynkach byl do 200metrow a w terenie otwartym 500metrow :zly: Teraz patrze na netmonitor i to jest parodia - mam na dworzu lepszy sygnal z nodeB Play,Ery,Orange z Lodzi z Teofilowa z 4km niz z Plusa z 700metrow... :( Dzis dokladnie go zbadalem- i tak jak pisalem zasieg tego nodeB to 200metrow w budynkach i 500metrow na zewnatrz :dobani: Dzwonilem do wsparcia Iplusa i podobno przez pierwsze tygodnie od uruchomienia nodeB technicy go bacznie obserwuja - pozostaje mi czekac i miec nadzieje :/
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Uruchomienie umts- bardzo maly zasieg ?

Post autor: krystianb »

szalony pisze:Wlasnie w tym wypadku u mnie bylo odwrotnie- Plus rok temu stacje przebudowal i przez rok zrobionego nodeb nie wlaczal... Wiec papiery sa ok
Sprawdzałeś, czy lokalizacja nadajnika sie zgadza? Bo plus z pozwoleniami ma problem, cos mi na stronie uke prze oczami przeleciało ze ostanio włąscie polkomtel zlapali na lewych nadajnikach i 50k zł za takie numery... (znaleźli chyba z 5 nadajników...)
A może coś sektory są zle ustawione?? Choć wszysko mozliwe, w wawie jest taki nadajnik ery co wewnatrz pomieszczen na 500m nie wyrabia...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Uruchomienie umts- bardzo maly zasieg ?

Post autor: szalony »

NodeB na 100% jest z papierami ok, takze mam na mysli ze pochylenie katowe anten moze jest zle- za bardzo w ziemie lub w niebo... Bo jesli nadaje pelna moca i ma tak fatalny zasieg to tylko zle ustawienie anten chodzi mi po glowie .... Bo to chyba nie jest normalne ze przy widocznosci anten juz 400metrow od stacji sygnal na zewnatrz gwaltownie spada ...a wewnatrz prawie znika :szok:
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Uruchomienie umts- bardzo maly zasieg ?

Post autor: szalony »

No i sprawa sie wyjasnila- chyba faktycznie jak nodeB jest wlanczany "na stale" to na poczatku z minimalna "moca" - tydzien po jego wlaczeniu sygnal z niego bardzo sie poprawil :) Wewnatrz budynkow zaleznie od zabudowy stabilny sygnal -90-105dBm jest do 700metrow w lini prostej od stacji a na zewnatrz takze zaleznie od zabudowy 1-3km. Pozostaje miec nadzieje ze Plus druga stacje u ,mnie w miescie na ktora ma pozwolenie juz prawie rok uruchomi jak najpredzej ...
ODPOWIEDZ