Blueconnect - problem z predkoscia - dobór anteny

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rafal.skrzep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-02-08, 13:01
Lokalizacja: mam wiedzie??

Blueconnect - problem z predkoscia - dobór anteny

Post autor: rafal.skrzep »

Witam, od razu chcialbym napisac, ze w kwestiach dot. dzialania sieci bezprzewodowych itp jestem kompletnym laikiem - jednak wiem, ze nie zwalnia mnie to z samodzielnosci. Przeczytalem kilka watkow z tego forum dot. anten itp, przejrzalem rowniez temat "jak wybrac antene", jednak nic z tego nie zrozumialem, wiec prosze Was o pomoc i jednoczesnie wyrozumialosc. Nie bede poslugiwal sie profesjonalnymi nazwami, ktorych nie znam, poniewaz nie chce sie pomylic i wprowadzic chaosu, dlatego wszystko opisze w sposob "prosty" :).

Kupilem kilka dni temu internet bezprzewodowy blueconnect, mam modem Huawei Mobile Connect Expressm, model e870. Podlaczylem go do mojego komputera i lampka swiecila na zielono, predkosc jaka mi wyswietlilo to "236,8 Kb/s". U mojej dziewczyny, ktora mieszka w sasiedniej miejscowosci (w linii prostej to jakies 4-5 km) lampka w urzadzeniu (ma identycznie to samo) swieci na niebiesko i ma predkosc "7,2 Mb/s", jej internet chodzi nieporownywanie lepiej. Chcicialbym sie dowiedziec czy jest takie urzadzenie - i jezeli tak to jakie, ktore moglbym zamontowac np na dachu lub pietrze (mieszkam w domku jednorodzinnym, wysokosc ok 11 m) i jezeli bedzie to koniecznie podlaczyc je do produ - zeby moj komputer laczyl sie z nim, a nastepnie z jakas antena, ktora bedzie mi dawala ta lepsza predkosc (niebieska lampka w urzadzeniu) - ale nie chcialbym musiec podlaczac do mojego komputera jakichs dodatkowych kabli - tzn zeby polaczyc go z ta antena, bo jakies cos na USB moze byc. Prosze o pomoc, pozdrawiam :)

-------------------------------------------------------

Znalazlem w internecie informacje dot. najblizszego nadajnika z Ery - jest to w mojej miejscowosci, w linii prostej ok 1 km (troche mniej), takie informacje:

Siec: Era
Czestotliwosc: 900
LAC: 5201
Sektory: 127
Liczba BTS'ow: 1

Mam nadzieje, ze pomoze to w rozwiazaniu mojego problemu :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26178
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Blueconnect - problem z predkoscia - dobór anteny

Post autor: wojteks »

rafal.skrzep pisze:Chcicialbym sie dowiedziec czy jest takie urzadzenie - i jezeli tak to jakie, ktore moglbym zamontowac np na dachu lub pietrze
To urządzenie to router z funkcją obsługi modemu 3G (linksys wrt54g3g, asus wl500g premium i jeszcze kilka innych mniej znanych). Mógłbyś się do niego łączyć po WiFi.
Czyli:
Antena------modem/router ((((WiFi))))laptop.

Podany przez Ciebie BTS to co najwyżej EDGE czyli prędkość z jaką obecnie się łączysz.
Sprawdź telefonem 3G gdzie kończy się zasięg 3G w Twojej okolicy i szukaj BTSów (a Właściwie NodeB) 3G (częstotliwość 2100MHz)
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Blueconnect - problem z predkoscia - dobór anteny

Post autor: YaHooo »

rafal.skrzep to, że na modemie świeci niebieska dioda oznacza, że łączy się on przez 3g. Możesz poszukać na mapce http://mapa.btsearch.pl/ gdzie u Ciebie jest BTS obsługujący 3g Ery. Ważne jest aby mieć dość dobrą widoczność optyczną z nim. No i spróbuj na początek wymusić łączenie się po 3g na modemie.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
rafal.skrzep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-02-08, 13:01
Lokalizacja: mam wiedzie??

Re: Blueconnect - problem z predkoscia - dobór anteny

Post autor: rafal.skrzep »

Nie bardzo wiem w jaki sposob moge wymusic takie poleczenie - sprawdzilem wszystkie opcje mojego programu ktory dostalem z karta do BT, w jednym miejscu moge recznie wybierac siec, ale niestety znajduje z Ery - Era (2g)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Blueconnect - problem z predkoscia - dobór anteny

Post autor: YaHooo »

rafal.skrzep pisze:sprawdzilem wszystkie opcje mojego programu ktory dostalem z karta do BT
Proponuję wyrzucić ten program, a zainstalować sobie oprogramowanie producenta modemu Huawei Mobile Connect, albo Mobile Partner. Możesz je znaleźć tutaj > Software / Oprogramowanie / Sterowniki do kart i modemów <, ewentualnie użyj oporogramowania napisanego przez naszego kolegę z forum <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557" target="_blank">»Top NetInfo«</a> Tam jest w opcjach wymuszanie 3g.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
rafal.skrzep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-02-08, 13:01
Lokalizacja: mam wiedzie??

Re: Blueconnect - problem z predkoscia - dobór anteny

Post autor: rafal.skrzep »

Witam ten program, ktory mam to wlasnie "Mobile Partner", ale nie ma tam opcji wymuszenia... poza tym jak mam wymusic polaczenie z ta siecia, skoro na mapce Ery widac wyraznie (bo o okregu ok 500 m ode mnie), ze nie ma zasiegu z Era G3 ??
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Blueconnect - problem z predkoscia - dobór anteny

Post autor: YaHooo »

rafal.skrzep pisze:nie ma tam opcji wymuszenia
Jest na pewno :) Sam to robiłem. W tej chwili mam na komputerze zainstalowany Mobile Connect, więc Cię nie nakieruję za mocno. Ale szukaj chyba w ustawieniach profilu sieci z którą się łączysz.
rafal.skrzep pisze:poza tym jak mam wymusic polaczenie z ta siecia, skoro na mapce Ery widac wyraznie (bo o okregu ok 500 m ode mnie), ze nie ma zasiegu z Era G3 ??
Te mapki najdelikatniej mówiąc są do niczego. Dobrze by było jakbyś wszedł jak już Ci wcześniej radziłem na stronkę mapa.btsearch.pl Tam jest pokazane rozmieszczenie stacji. Będziesz wiedział w jakiej odległości się znajdujesz od BTS'a. No i czasem jest jakiś szczątkowy zasięg 3g (właśnie wymuszanie 3g to pokaże). A jak nie masz nawet szczątkowego sygnału sieci to może być ciężko nawet z anteną uzyskać stabilne połączenie.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
rafal.skrzep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-02-08, 13:01
Lokalizacja: mam wiedzie??

Re: Blueconnect - problem z predkoscia - dobór anteny

Post autor: rafal.skrzep »

Witam, przepraszam, ze takimi glupotami zawracam glowe, ale mam nadzieje, ze ten temat przyda sie kiedys komus innemu kto bedzie mial taki problem - no i pomoze mi. W zalaczniku przesylam screeny programu, widocznie te opcje sa bardziej zaawansowane - sam nie dam im rady :x
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Blueconnect - problem z predkoscia - dobór anteny

Post autor: YaHooo »

rafal.skrzep nakłamałem Ci co nie co ;) Ta opcja znajduje się na zakładce Sieć ze screenu nr 1. Będą dwa rozwijane pola. Na pierwszym wybierzesz sobie Tylko 3g, lub coś w tym stylu. Nie mówię dokładnych nazw, bo ja mam angielską wersję programu.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Tomi 25
Stały użytkownik forum
Posty: 120
Rejestracja: 2009-01-02, 12:09
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Re: Blueconnect - problem z predkoscia - dobór anteny

Post autor: Tomi 25 »

rafal.skrzep tam powinno być coś w stylu Preference i odznaczasz tam 3G ONLY i w tej chwili po zamknięciu i ponownym uruchomieniu Huawei Mobile Partner modem będzie się łączył tylko z 3G.
rafal.skrzep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-02-08, 13:01
Lokalizacja: mam wiedzie??

Re: Blueconnect - problem z predkoscia - dobór anteny

Post autor: rafal.skrzep »

Witam, u mnie chyba po prostu nie odbiera Era w G3 - w zalaczniku przesylam screeny. Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Blueconnect - problem z predkoscia - dobór anteny

Post autor: YaHooo »

Ano jakby widać, że nie wyszukuje sieci 3g Ery. Musisz się męczyć na 2g :(
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ