Problem z zasięgiem iPlus

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Barteklo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-28, 16:21
Lokalizacja: Łódź

Problem z zasięgiem iPlus

Post autor: Barteklo »

Witam

Jestem posiadaczem laptopa z modemem USB Huawei E272. Od połowy grudnia czyli mniej więcej 3 miesiące korzystam z internetu w Łodzi na Teofilowie przy ul. Lnianej.

Do czwartku byłem baaardzo zadowolony. Modem działał w HSDPA i internet działał naprawdę bardzo dobrze u mnie w mieszkaniu.

Od wczoraj nie mogłem się w ogóle połączyć. Pokazywał mi się komunikat, że mogę łączyć sie tylko za pośrednictwem CSD co jest dodatkowo płatne. Dziś ok. południa zadzwoniłem na pomoc techniczną gdzie pan konsultant pokierował mną i pokazał jak stworzyć nowe połączenie. Jednakże jest to tylko połączenie EDGE, które działa naprawdę bardzo wolno w porównaniu do HSDPA na którym pracowałem przez prawie 3 miesiące. Nie potrafił mi powiedzieć co się stało i dlaczego tak z dnia na dzień wszystko się zepsuło. Powiedział, że nie ma żadnych informacji aby w Łodzi były jakieś awarie.

Zabrałem już laptopa w inne miejsce w Łodzi i tam oczywiście nie było problemu z połączeniem HSDPA a nawet z HSUPA.

Czy ktoś z kolegów może mi jakoś pomóc i powiedzieć co się mogło wydarzyć?? Może jest jakiś sposób aby sobie z tym poradzić??

Pozdrawiam

PS. Zaznaczam, że jestem kompletnym laikiem i na to forum trafiłem przypadkowo szukając jakichś informacji o problemach z iPlusem w Łodzi.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z zasięgiem iPlus

Post autor: Jaco »

Barteklo pisze:Czy ktoś z kolegów może mi jakoś pomóc i powiedzieć co się mogło wydarzyć??
Skoro nagle to na pewno awaria nadajnika.
Barteklo pisze:Powiedział, że nie ma żadnych informacji aby w Łodzi były jakieś awarie.
Jak nikt nie zgłaszał to powiedział że nie było.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z zasięgiem iPlus

Post autor: YaHooo »

Barteklo pisze:Może jest jakiś sposób aby sobie z tym poradzić??
Jak już sam zauważyłeś połączenie EDGE działa i musisz z niego korzystać aż nie naprawią stacji.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Problem z zasięgiem iPlus

Post autor: szalony »

Witam sasiada ;) Teofilow to prawie moj dom :hyhy: to tak - ulica Lniana jest dosc dluga od Rydzowej do Grabieniec - moglbys opisac gdzie uzywales tego Iplusa co Ci znikl ? I wazne to w bloku pewnie na ktorym pietrze ? I jak miales hsdpa to ile kresek sygnal pokazywal ci program z zasiegiem z Iplusa ? Orientuje sie gdzie tam u ciebie sa bts/nodeB wiec moze cos poradzimy ... I jak z syganlem z innego sprzetu/telefonu masz 3g w tym miejscu co Ci sygnal znikl ? Albo masz awarie modemu albo recznie go przestawiles na tylko gsm pasmo albo Plus zmienil tilt w nodeB ze sygnal ci "uciekl" ... Dzis bylem na teofilowie i stacje dzialaja prawidlowo ...
Barteklo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-28, 16:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem iPlus

Post autor: Barteklo »

Witam

To po kolei :)

szalony pisze:ulica Lniana jest dosc dluga od Rydzowej do Grabieniec - moglbys opisac gdzie uzywales tego Iplusa co Ci znikl ?
Ul. Lniana przy Rydzowej, w zasadzie 100 m od Rydzowej. W bloku na parterze.
szalony pisze: I jak miales hsdpa to ile kresek sygnal pokazywal ci program z zasiegiem z Iplusa ?
Z tego co pamiętam to było chyba 2 kreski HSDPA.

szalony pisze:I jak z syganlem z innego sprzetu/telefonu masz 3g w tym miejscu co Ci sygnal znikl ?
Nie mam telefonu w Plusie, więc nie wiem jak z zasięgiem. Era ma zasięg katastrofalny, porozmawiać przez tel. mogę tylko przy oknie. I dlatego m.in. wybrałem iPlusa bo on działał u mnie bez zarzutu w przeciwieństwie do Blueconnecta, który nie działał w ogóle i Playa, który działał dokładnie tak jak teraz dziala mi iPlus.
szalony pisze: Albo masz awarie modemu albo recznie go przestawiles na tylko gsm pasmo
Awarie modemu wykluczam raczej bo pojechałem bliżej centrum w okolice Żabieńca i tam bez problemu wszystko śmiga że hoho :) Ręcznie nic nie przestawiałem, dopiero jak mi Pan z pomocy technicznej Plusa powiedział co mam zrobić żeby chociaż ten EGDE uruchomić.

szalony pisze:albo Plus zmienil tilt w nodeB ze sygnal ci "uciekl" .
No tu już niestety nie wiem co do mnie piszesz :):):)

szalony pisze:Dzis bylem na teofilowie i stacje dzialaja prawidlowo ...
Kurcze to dlaczego przez 3 miesiące było wszystko elegancko :) :szok: :szok:


Z góry dziękuje za pomoc

Pozdrawiam
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Problem z zasięgiem iPlus

Post autor: szalony »

Hmm... podejrzewam ze Plus cos z nodeB ktorego uzywasz - czyli z tego z reklamy Castoramy rog Aleksandrowska/Szparagowa - pozmienial ze sygnal Ci znikl- choc masz na oko do niego okolo 300metrow to mozesz sygnalu nie miec na parterze jak tilt - czyli nachylenie wiazki Plus zmieni podejrzewam ze Plus go podniosl tobie sygnal znilk a komus dalej np na 9pietrze sie pojawil :hyhy: Tak naprawde by stwierdzic co sie stalo musisz zlapac telefon z Plusem i obserwowac sygnal... Jak chcesz to moge Ci pomoc bo mam telefony z netmonitorem na windowsie - jak znajde czas moge podejsc do ciebie i ocenic w czym problem... Jak masz chec to pisz na komunikator... Pozdrawiam
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z zasięgiem iPlus

Post autor: ja.michal »

szalony pisze:czyli nachylenie wiazki Plus zmieni podejrzewam ze Plus go podniosl tobie sygnal znilk a komus dalej np na 9pietrze sie pojawil :hyhy: Tak naprawde by stwierdzic co sie stalo musisz zlapac telefon z Plusem i obserwowac sygnal...
Czyli wlecieć z laptopem na wyższe piętra po klatce. ;)
Barteklo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-28, 16:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem iPlus

Post autor: Barteklo »

Skoro zacząłem ten temat czuję się w obowiązku informować na bieżąco co się w tej sprawie dzieje.

Wczoraj skontaktowałem się z kolegą "szalonym", który wyraził chęć pomocy i ok. godziny 17 spotkaliśmy się. Szalony miał ze sobą telefony z Netmonitorem i porobił pomiary sygnału w mojej okolicy. Z początku podejrzewaliśmy, że coś jest nie tak z moim sprzętem bo wyniki pomiaru pokazywały, że sygnał jest dobry ale wzięliśmy laptopa do samochodu i pojeździliśmy po okolicy. Okazało się, że w żadnym z 3 sektorów BTSa, który odbieram u siebie w domu nie mam sygnału internetu. Połączyć dało się tylko poprzez EDGE natomiast HSDPA nie działał w ogóle. Po przemieszczeniu się w zasięg innego BTSa wszystko było ok.

W tym momencie doszliśmy już do wniosku, że musi to być wina stacji. Po otrzymaniu kilku rad od szalonego jak tą sprawę poprowadzić zadzwoniłem na pomoc techniczną iPlusa i wyłożyłem jak to wszystko wygląda. Pan, który odebrał okazał się być kompetentna osobą, bo nie próbował mi wmówić (jak to robili jego koledzy dzień wcześniej), że utrata sygnału u mnie to wina pogody i tak musi po prostu być i już. Być może na jego podejście miało wpływ to, że od razu podałem mu nr stacji, która jest uszkodzona. Po kilku minutach przyjął zgłoszenie i w trakcie składania powiedział mi, że już ktoś z okolicy zgłaszał problemy z funkcjonowaniem sieci. Teraz już miałem pewność, że problem nie dotyczy tyko mnie i że być może szybko zostanie naprawiony.

Dzisiaj wróciłem z pracy i sprawdziłem co się w tej kwestii zmieniło (albo nie). Pierwsza próba połączenia i.... okazuje się, że połączył się bez problemu... :):):)

Ale to nie wszystko.... Do tej pory odbierałem tu tylko HSDPA a teraz łapie mi nawet HSUPA!!!!!

Także jak na razie wszystko na działa na Plus :D :D :D

Zobaczymy jak będzie dalej. ;)

Podczas testów na speedtest.pl prędkości pokazywał różne od 3000 do nawet 6900 kbps!!!!
Upload od 900 do 1200 kbps!!!!!

Oto jeden z testów:

Obrazek


Bardzo dziękuje koledze szalonemu za bezinteresowna pomoc i szybką reakcję. Ciesze się niezmiernie, ze trafiłem na to forum bo widzę, że sa tu ludzie kompetetni i majacy pojecie o tym co piszą i mówią. :zdrowko: :zdrowko:

Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez: ja.michal: 2009-03-02, 20:06 ]
Usunięty nadmiar emotikon.
Ostatnio zmieniony 2009-03-02, 20:05 przez Barteklo, łącznie zmieniany 1 raz.
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Problem z zasięgiem iPlus

Post autor: szalony »

Cisze ze cos pomoglem i ze miales szczescie trafic na kompetentnego konsultanta :] Widac w czwartek w nocy stacje upgradowali do hsupa i cos specyficznie padlo :D dobrze ze w jeden dzien ( po prawidlowym zgloszeniu) to naprawili bo zdarza sie ze nawet miesiac moga cos naprawiac jak padnie :hyhy: Pozdrawiam
ODPOWIEDZ