nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
covo
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2009-08-21, 15:40
Lokalizacja: warszawa

nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: covo »

pare lat bylem w iplusie, naprawde bardzo dobrze dzialal (jak na internet z modemem usb). Srodek duzego miasta, dobra moc sygnalu, przy wszelkich wyjazdach - takze OK.

I nagle, z pol roku temu: najpierw w ogole zrywanie polaczenia, potrafilo zrywac z 10x/minute.
Tak samo nagle - "naprawilo sie" samo.

Za to teraz, od dluzszego czasu, trwa kolejna awaria - co prawda z internetem jako takim modem laczy bez problemu, ale czesto (wrecz notorycznie) nie moge polaczyc sie ze stronami www, z poczta, etc.
Powod, wg. mojej sprawdzoej wiedzy, prosty: cykliczne, przez pare, parenascie minut braki w dostepie do iplusowych DNS-ow, sprawdzalem zalozonymi dlugotrwalymi pingowaniami DNS-ow z zapisem do loga.
Co ciekawe: to samo jest przy wszelkich innych DNS-ach, np. dobrych open, ale takze przy znanej parze googlowych, kazde pary serwerow DNS daja ten sam efekt cyklicznego braku dostepu do siebie.

Sprawdzone: ta awaria nie wystapila np. przy wyjezdzie do innego miasta. Wiecej: chociaz moc sygnalu byla tam 3x slabsza, to polaczenie z www, poczta bylo bez problemu (oczywiscie wykonalem z ciekawosci pingowanie: DNS-y zwracaly pingi bez problemu).

Co jest powodem tej cyklicznej "gluchoty" DNS-ow?

Co na to w iplusie? Roznie.
1.
Po pierwsze w iplusie nie maja w ogole zgloszen o tego rodzaju klopotach z internetem.
2.
Po drugie: jeden czlowiek z dzialu technicznego powiedzial prosto: jesli juz mam takie przestoje w dostepie do DNS-ów, to powodem jest obciazenie sieci, tona smartfonow, ostatnio przybylo ich mase.
3.
Inny czlowiek z dzialu tech. mowi, ze to bzdura, to nie to.
Bowiem wg niego powodem awarii jest sam modem, ktory mam (stary, sprzed paru lat Option, chyba 225...), wg. niego zaczal szwankowac, po prostu zuzyl sie, tak, jak zuzywaja sie tel komorkowe...

Ja intuicyjnie podejrzewam problemy na linii modem - BTSy. Sa przy mnie w bliskiej odleglosci trzy. Wina techniki iplusa? Szczury cos im tam poprzegryzaly? I tylko technice nie chce sie pogrzebac w BTSach....
Ale za motyw BTSowy glowy nie dam.
Dlatego pytam tutaj.

A jakie jest Wasze zdanie o mozliwych powodach cyklicznie wystepujacej "głuchoty" roznych par serwerow DNS?
Stary modem? Jak mocny to jest argument: "stary modem zuzyl sie", skoro w innym miescie, z o wiele slabsza moca sygnalu, internet dzialal OK.
Konczy mi sie wkrotce smycz z iplusem i staje przed odwiecznym problemem: co brac?
Moge wziac na probe iplusa z modemem, ktory teraz maja "na stanie", modem nowej generacji, jakis Huawei zdaje sie...
To naprawde moze byc kwestia modemu...?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: YaHooo »

covo pisze: A jakie jest Wasze zdanie o mozliwych powodach cyklicznie wystepujacej "głuchoty" roznych par serwerow DNS?
Ale tracisz dostęp tylko do DNS'ow, czy np wp.pl też?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
covo
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2009-08-21, 15:40
Lokalizacja: warszawa

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: covo »

YaHooo pisze:Ale tracisz dostęp tylko do DNS'ow, czy np wp.pl też?
Nie za bardzo rozumiem... Samo podanie np. operze adresu w postaci "wp.pl" bez przetlumaczenia przez dns-y na ip to wlasnie brak dostepu do www.wp.pl :)
Podanie nazw domenowych typu wp.pl nic nie dawalo, dlatego sprawdzalem czy nazwy domenowe sa w ogole tlumaczone na ip. Nie byly. Nie mialem bowiem dostepu do dns-ów. Byly np. gluche na pingowanie.
W czasie takiej cyklicznie pojawiajacej sie awarii moglem natomiast ( z trudem, z trudem... ) wejsc na strony po podaniu bezposrednio ich ip. A samo pingowanie adresow stron w postaci ich numerow ip przebiegalo b.szybko, zwrotki szybkie. DNSy na pingowanie w tym czasie gluche.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: jarek999 »

Kup sobie router 3G za stówkę i ustawiaj DNS-y jakie tylko chcesz. :)
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: ja.michal »

jarek999, do ustawienia stałych DNSów nie trzeba routera. Można wpisać adresy w ustawieniach aplikacji danego producenta do łączenia się z siecią. W dial-up też.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: jarek999 »

ja.michal,
Można wpisać adresy w ustawieniach aplikacji danego producenta do łączenia się z siecią. W dial-up też.
Nie zagłębiałem się w ten temat a w MP na Macu nie widzę na wierzchu tego, w dial-up rzeczywiście. Tzn. że bez problemu można to ominąć (na routerze używam Open-DNS). ;)
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: ja.michal »

Nigdy nie korzystałem z MACa z modemem i aplikacją Huawei, ale to się ustawia w profilu w zaawansowanych.
Nie sądzę, że tego nie ma w tym systemie skoro jest w całej reszcie. ;)
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: jarek999 »

ja.michal,
Nigdy nie korzystałem z MACa z modemem i aplikacją Huawei, ale to się ustawia w profilu w zaawansowanych.
Na Macu ustawienie tego to "bułka z masłem", brałem pod uwagę aplikacje MP która w interfejsie ustawień jest uniwersalna dla różnych systemów. :roll:
jareq
covo
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2009-08-21, 15:40
Lokalizacja: warszawa

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: covo »

jarek999 pisze:Kup sobie router 3G za stówkę i ustawiaj DNS-y jakie tylko chcesz. :)
zaraz, zaraz... czy Ty w ogole czytales moj post? on nie jest o niemozliwosci ustawienia dns-ów jakie sie chce. Wrecz przeciwnie. O mozliwosci ustawienia dns-ów jakie sie chce i że nic z tego nie wynika. Problem pozostaje.
Nie pomyliles tematow?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: YaHooo »

covo pisze:Nie za bardzo rozumiem...
Może inaczej. Puść nieskończoną pętle pingów na DNS oraz na wp.pl I sprawdź co wtedy się stanie. Bo coś mi się nie chce wierzyć, że od tak sobie wszystkie DNS'y stają się nieosiągalne, podczas gdy inne serwery są.

Bo sam piszesz:
covo pisze:W czasie takiej cyklicznie pojawiajacej sie awarii moglem natomiast ( z trudem, z trudem... ) wejsc na strony po podaniu bezposrednio ich ip.
Czyli jednak nie tylko DNS'y Ci szwankują, a coś innego.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: jarek999 »

covo,
zaraz, zaraz... czy Ty w ogole czytales moj post? on nie jest o niemozliwosci ustawienia dns-ów jakie sie chce.
Sorki przyznam że nie czytałem całego Twojego posta, lecz zwróciłem uwagę na pogrubiony tekst. Również korzystam z iPlusa i nic się u mnie nie dzieje z DNS-ami (a jeżeli byłby z tym problem to występował by u innych użytkowników). Mam kilka pytań: Z jakiego modemu korzystasz? Jak się łączysz z siecią (komputer, router 3G), jak ten pierwszy to jakiej aplikacji używasz do nawiązania połączenia? Czy modem ma wymuszoną aktywność HSPA? ;)
jareq
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: YaHooo »

jarek999 pisze:Również korzystam z iPlusa i nic się u mnie nie dzieje z DNS-ami (a jeżeli byłby z tym problem to występował by u innych użytkowników)
Ja tak samo, cały czas używam iPlus'a i jadę na standardowych DNS'ach. Nie mam takich zaników.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
covo
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2009-08-21, 15:40
Lokalizacja: warszawa

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: covo »

YaHooo pisze:Może inaczej. Puść nieskończoną pętle pingów na DNS oraz na wp.pl I sprawdź co wtedy się stanie. Bo coś mi się nie chce wierzyć, że od tak sobie wszystkie DNS'y stają się nieosiągalne, podczas gdy inne serwery są.
juz moge dać precyzyjną odpowiedź.
puszczone pingowanie z zapisem do logów, na trzy hosty, dns-y: podstawowy i zapasowy (212.2.96.51/52) oraz wp.pl=212.77.100.101
Pingowało z 8 godzin.

Były bardzo sporadycznie (tak bardzo, że właściwie... można pominąć), odpowiedzi typu:

Reply[36457] from 212.2.96.51: bytes=32 time=210.0 ms TTL=60
Reply[36458] from 212.2.96.52: bytes=32 time=208.7 ms TTL=60
212.77.100.101: request timed out

212.2.96.51: request timed out (4)
212.2.96.52: request timed out
Reply[35352] from 212.77.100.101: bytes=32 time=854.0 ms TTL=248

212.2.96.51: request timed out
Reply[34697] from 212.2.96.52: bytes=32 time=808.2 ms TTL=60
212.77.100.101: request timed out

- i takie odpowiedzi oczywiście nie robią wrażenia, normalne,zdarza się, tym bardziej, że - podkreślam - były sporadyczne, nie ciągnęly się w seriach, to ważne.

Ale w czasie opisanej przeze mnie w temacie awarii, w czasie braku dostępu do wszelkich www pingowanie dawało taki wynik:

212.2.96.51: request timed out
212.2.96.52: request timed out
recvfrom() - WSAError: 10060
212.77.100.101: request timed out (4)


212.2.96.51: request timed out
212.2.96.52: request timed out
212.77.100.101: request timed out

212.2.96.51: request timed out
212.2.96.52: request timed out
212.77.100.101: request timed out

212.2.96.51: request timed out
recvfrom() - WSAError: 10060
recvfrom() - WSAError: 10060
212.2.96.52: request timed out (4)
212.77.100.101: request timed out

recvfrom() - WSAError: 10060
recvfrom() - WSAError: 10060
212.2.96.51: request timed out (4)
212.2.96.52: request timed out
212.77.100.101: request timed out

- i to szło już w bardzo długich seriach.

Czyli wniosek raczej taki:
to nie zdychajace dns-y sa powodem braku dostępu do www, ale coś innego.
Mając połączenie z internetem jako takim, dobrą moc sygnału - w czasie awarii modem nie łaczy się ani z dns-ami, ani z żadnym (jak należy podejrzewać, choć sprawdzane tylko z wp.pl) numerem ip.

Więc co jest przyczyną, co może być przyczyną, braku dostępu do zasobów internetu (www, poczta, etc)...?
Modem - niezależnie od wieku, po prostu szwankuje?
Modem - bo już stary, ten ma za sobą ok. 4 lata permanentnej pracy?
BTS-y...?
Ostatnio zmieniony 2012-06-10, 17:20 przez covo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: Jo_gurt »

Spróbuj zmniejszyć MTU i potestować.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: jarek999 »

Jeszcze raz się powtórzę- czy modem ma wymuszoną aktywność HSPA?
jareq
covo
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2009-08-21, 15:40
Lokalizacja: warszawa

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: covo »

jarek999 pisze:Jeszcze raz się powtórzę- czy modem ma wymuszoną aktywność HSPA?
preferuj - hspa/3g, awaryjnych - brak;
ale w tej sprawie byly juz rozmaite tańce/połamańce wykonywane - nic nie pomagało
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: YaHooo »

covo pisze: juz moge dać precyzyjną odpowiedź.
To mi wygląda na to, że modem przełącza się w tryb UMTS. A to jest coś innego niż:
covo pisze: preferuj - hspa/3g, awaryjnych - brak;
Bo jeśli masz tak ustawione to modem może się swobodnie przełączać pomiędzy UMTS a HSDPA. A czasem takie przełączanie powoduje zawieszanie się modemu, takie jak obserwujesz u siebie. Dlatego warto sprawdzić zapuszczając większego pinga o wadze powiedzmy 1000-1500 bajtów. Albo wymusić w inny sposób transmisję danych, na przykład za pomocą radia internetowego.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: jarek999 »

YaHooo pisze:To mi wygląda na to, że modem przełącza się w tryb UMTS.
Również obstawiam taki wariant. :)
jareq
covo
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2009-08-21, 15:40
Lokalizacja: warszawa

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: covo »

Jo_gurt pisze:Spróbuj zmniejszyć MTU i potestować.
pomimo tego, że ping -f -l 1472 (<- max dobre) przechodzi bez defragmentacji dawalem juz mtu mniejsze niz 1500 - nie pomagalo.

[ Dodano: 2012-06-10, 18:34 ]
YaHooo pisze:modem może się swobodnie przełączać pomiędzy UMTS a HSDPA. A czasem takie przełączanie powoduje zawieszanie się modemu, takie jak obserwujesz u siebie. Dlatego warto sprawdzić zapuszczając większego pinga o wadze powiedzmy 1000-1500 bajtów.
ok, zapuszcze wiekszego pinga....
1. jaka przyczyna/wiedza dla takiej metody testowania?
2. co to da?

btw:
problem wszakże i w tym, że do tej pory, zdaje się, że bite trzy lata, dzien w dzien modem/internet chodzil bez zarzutu...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: YaHooo »

covo pisze: 1. jaka przyczyna/wiedza dla takiej metody testowania?
Jak już wcześniej napisałem modem po pewnym czasie bezczynności, lub bardzo małym transferze przechodzi z trybu HSDPA na goły UMTS. Część modemów ma z tym problemy i się zawiesza. Po to aby po pewnym czasie (tak mniej więcej kilkadziesiąt sekund się odwiesić). Przez ten czas jakikolwiek transfer jest niemożliwy.
covo pisze: 2. co to da?
Puszczenie większego pinga czy radia internetowego zapobiega schodzeniu modemu na UMTS.

Sprawdź również czy modem nie schodzi na UMTS. Możesz spróbować <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557" target="_blank">»Top NetInfo«</a>
covo pisze: problem wszakże i w tym, że do tej pory, zdaje się, że bite trzy lata, dzien w dzien modem/internet chodzil bez zarzutu...
Jak ja miałem kilka lat temu Huawe'ia to też tak się z dnia na dzień stało. Po wymianie modemu na Sierrę problem ustał.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
covo
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2009-08-21, 15:40
Lokalizacja: warszawa

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: covo »

YaHooo pisze:modem po pewnym czasie bezczynności, lub bardzo małym transferze (.....)
u mnie nie ma mowy o "pewnym czasie bezczynnosci", etc. - to sie dzieje w ogniu walki, przy tradycyjnym i b. intensywnym korzystaniu z sieci.
YaHooo pisze:Jak ja miałem kilka lat temu Huawe'ia to też tak się z dnia na dzień stało. Po wymianie modemu na Sierrę problem ustał.
znana przyczyna? mechaniczno-elektroniczna sprawa modemu? zużyty?

[ Dodano: 2012-06-10, 22:04 ]
YaHooo pisze:Sprawdź również czy modem nie schodzi na UMTS. Możesz spróbować »Top NetInfo«
kiedyś zamierzalem z tego skorzystac, cos namieszalo... nie pamietam juz szczegolow.
Bezpieczne? nie tylko dla dial-upów? w sensie: także dla polaczenia iplus via modem usb?

(btw: w czasie awarii sprawdzalem zazwyczaj "naocznie" - w iplus managerze bylo zazwyczaj albo hsdpa, albo 3g, nic innego; czasami, b.b.bardzo sporadycznie miewam edge, ale to w niczym nie przeszkadza)
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: jarek999 »

covo pisze:
(btw: w czasie awarii sprawdzalem zazwyczaj "naocznie" - w iplus managerze bylo zazwyczaj albo hsdpa, albo 3g, nic innego; czasami, b.b.bardzo sporadycznie miewam edge, ale to w niczym nie przeszkadza)
Właśnie udzieliłeś odpowiedzi na postawiony problem-skakanie modemu między technologiami dostępu wiesza i zamula transmisję. To jest live mojego statusu połączenia z siecią, w ramach jednej sesji pod tym samym IP: Czas połączenia:12 dni, 22:32:33 - w tym czasie modem nawet na minutę nie zmienia swojej aktywności w HSPA+ na inną. :ok:
jareq
covo
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2009-08-21, 15:40
Lokalizacja: warszawa

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: covo »

jarek999 pisze:Właśnie udzieliłeś odpowiedzi na postawiony problem-skakanie modemu między technologiami dostępu wiesza i zamula transmisję. To jest live mojego statusu połączenia z siecią, w ramach jednej sesji pod tym samym IP: Czas połączenia:12 dni, 22:32:33 - w tym czasie modem nawet na minutę nie zmienia swojej aktywności w HSPA+ na inną. :ok:
to z pewnoscia bardzo ciekawa uwaga, ale ja niesmialo podpowiem,ze moze... zbyt subtelnymi tropami podazamy w tym temacie (?).No nie wiem, pilnie slucham.

Wiem tylko, ze przy dokladnie tej konfig. systemu, modemu, polaczenia, managera polaczen (i tak lacze sie nie przez managera,ale przez "polaczenie"), w tym samym mieszkaniu, przez 3 bite lata iplus dzialal bez pudla. Nagle zaczely sie nie klopoty, ot takie sobie klopoty z iplusem, ze zaczal ot tak sobie szwankowac, ale (patrz moj pierwszy post) zaczelo sie totalne zrywanie, jak opetane, a potem to, co teraz, okresowe braki dostepu do zasobow sieci, ale juz przy braku zrywania polaczenia i przy dobrej - na poziomie 3-4 kresek - mocy sygnalu, srodek w-wy.

A dlaczego tak piłuję ten problem? A dlatego, ze wyjechalem z tą samą konfiguracją, z tym laptopem, na odludzie, moc sygnalu na poziomie jednej kreski w managerze (wrecz musialem zlapac zasieg wedrujac z modemem po stole), ale gdy juz zlapalem moc jednokreskowa, to iplus dzialal bez pudla, jak na taki internet - szybko, przez tydzien mojego tam pobytu.
Tak to widze.

[ Dodano: 2012-06-10, 22:59 ]
jarek999 pisze:Właśnie udzieliłeś odpowiedzi na postawiony problem-skakanie modemu między technologiami dostępu wiesza i zamula transmisję.
wiem na 100%, ze braki dostepu do zasobow sieci/"wieszanie modemu" mam glownie w trakcie trzymania HSDPA, albo tez np. 3g. Po prostu jest praca, niekiedy intensywna, np przy HSDPA i "wiesza" sie modem (przyjmijmy takie okreslenie dla tych awarii), wieszanie mija, jest hsdpa, jest dostep do sieci.
Teraz na przyklad mam caly czas HSDPA, a problem mam od czasu do czasu, nie moge wejsc na www, po chwili mija, znow jest ok, za jakis czas powtarza sie. I caly czas HSDPA.

[ Dodano: 2012-06-10, 23:14 ]
YaHooo pisze:warto sprawdzić zapuszczając większego pinga o wadze powiedzmy 1000-1500 bajtów.
odpowiedzi sa albo standardowe, czyli że OK, albo na przyklad (b. bardzo sporadycznie):
212.2.96.53: request timed out
212.2.96.51: request timed out
Reply[4710] from 212.77.100.101: bytes=1500 time=1447.0 ms TTL=248
- zdarza sie, normalka

awarie nie zniknely, w czasie awarii dostepu np. do www jest tak (caly czas mam HSDPA:

212.2.96.53: request timed out
212.2.96.51: request timed out
212.77.100.101: request timed out

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2012-06-11, 18:49 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2012-06-11, 17:49 przez covo, łącznie zmieniany 1 raz.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: jarek999 »

covo pisze:poziomie 3-4 kresek - mocy sygnalu, srodek w-wy.
wiem na 100%, ze braki dostepu do zasobow sieci/"wieszanie modemu" mam glownie w trakcie trzymania HSDPA, albo tez np. 3g. Po prostu jest praca, niekiedy intensywna, np przy HSDPA i "wiesza" sie modem (przyjmijmy takie okreslenie dla tych awarii), wieszanie mija, jest hsdpa, jest dostep do sieci.
Teraz na przyklad mam caly czas HSDPA, a problem mam od czasu do czasu, nie moge wejsc na www, po chwili mija, znow jest ok, za jakis czas powtarza sie. I caly czas HSDPA.
Moc sygnału nie zawsze przekłada się na jego jakość, poza tym jak takie przestoje się zdarzają przy intensywnej aktywności to może dochodzić jeszcze nie wystarczająca wydolność USB w zasilaniu modemu. Korzystanie z sieci w st. HSDPA to nie zbyt komfortowe rozwiązanie-osobiście wytrzymałem tylko tydzień mając problemy z iPlus na początku marca-przełączyłem się na Low-End-dową sieć HSPA+900MHz Aero2 a w maju zainstalowałem antenę zewnętrzną i wróciłem do HSPA+2100MHz Polkomtela. Na Twoim miejscu jednak zainwestował bym w modem np. E3131 z Play (lub pożyczyć od kogoś ww i sprawdzić czy połączy się w HSPA-to olbrzymi przeskok). :)
jareq
covo
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2009-08-21, 15:40
Lokalizacja: warszawa

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: covo »

jarek999 pisze:Moc sygnału nie zawsze przekłada się na jego jakość
tzn.?
jarek999 pisze:poza tym jak takie przestoje się zdarzają przy intensywnej aktywności to może dochodzić jeszcze nie wystarczająca wydolność USB w zasilaniu modemu.
ale pisalem: 3 lata bylo bardzo OK z iplusem u mnie. Ten sam sprzet, itd, juz nie bede sie powtarzal z opisem warunkow. Wszystko jest teraz to samo co do sprzetu, miejsca pobytu, itd.
A nawet byl czas, ze pracowalem na innym, b. starym laptopie i ten (jak na ponad 3 lata temu) wowczas nowoczesny modem mial wystarczajace zasilanie z portu usb... 1.1, czy 1.0.
jarek999 pisze:Korzystanie z sieci w st. HSDPA to niezbyt komfortowe rozwiązanie
taki standard dostalem abonamentowo ponad 3 lata temu, taki modem dostalem, jak dla mnie - bylo OK. Nagle rypneło sie. "Samo z siebie".
Teraz np. dalem w manag. polaczen iplusowych "preferowanie tylko HSPA/3g" - przeskakuje natychmiast na HSDPA. A czasami na 3g. i tak bylo zawsze. Po prostu nie mam dostepu do technologii HSPA/HSPA+. z tym akurat modemem. jesli czuje o co chodzi w te klocki.
jarek999 pisze:Na Twoim miejscu jednak zainwestował bym w modem np. E3131 z Play (lub pożyczyć od kogoś ww i sprawdzić czy połączy się w HSPA-to olbrzymi przeskok)
w przyszlym tyg. konczy mi sie smycz z iplusem - szukam, co wziac "na siebie" (mam użyczony internet, "na kogos").
Musze miec za free duzo w nocy, 50 giga z iplusa od biedy moze byc (teraz jeszcze mam 100 giga, stare warunki umowy), limit moze byc w okolicach 4-5 giga, koszt/miesiac - nie wiecej niz 50zl, tak sobie to wymyslilem, skoro teraz place 42 :)
Wiec lamentuje tutaj nad jakoscia iplusa, bo zastanawiam sie, czy w moim miejscu zamieszkania juz tak bedzie dzialal iplus, jak dziala i nie ma nawet sensu brac go teraz na probe z nowym,nowej generacji modemem, czy jednak wziac z iplusa na probe,ale z nowym/nowej generacji modemem, czy - inny provider.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: jarek999 »

covo pisze: ale pisalem: 3 lata bylo bardzo OK z iplusem u mnie. Ten sam sprzet, itd, juz nie bede sie powtarzal z opisem warunkow. Wszystko jest teraz to samo co do sprzetu, miejsca pobytu, itd.
A nawet byl czas, ze pracowalem na innym, b. starym laptopie i ten (jak na ponad 3 lata temu) wowczas nowoczesny modem mial wystarczajace zasilanie z portu usb... 1.1, czy 1.0
Z sygnałem radiowym może być różnie-nawet gdy nie zmienia się jego moc-zasięg to może go coś z otoczenia zakłócać na co nie mamy żadnego wpływu a przełoży nam się to bezpośrednio na połączenie modemu z siecią (przy takim dostępie do sieci to jest żaden argument że coś działało 3-5lat, zresztą miałem niemal identyczną sytuację na początku marca-nawet zgłosiłem reklamację celem sprawdzenia czy jest wszystko ok ze stacją-zamontowałem antenę zewnętrzną i po bólu).
covo pisze: w przyszlym tyg. konczy mi sie smycz z iplusem - szukam, co wziac "na siebie" (mam użyczony internet, "na kogos").
Musze miec za free duzo w nocy, 50 giga z iplusa od biedy moze byc (teraz jeszcze mam 100 giga, stare warunki umowy), limit moze byc w okolicach 4-5 giga, koszt/miesiac - nie wiecej niz 50zl, tak sobie to wymyslilem, skoro teraz place 42
Wiec lamentuje tutaj nad jakoscia iplusa, bo zastanawiam sie, czy w moim miejscu zamieszkania juz tak bedzie dzialal iplus, jak dziala i nie ma nawet sensu brac go teraz na probe z nowym,nowej generacji modemem, czy jednak wziac z iplusa na probe,ale z nowym/nowej generacji modemem, czy - inny provider.
Możesz kupić i sprawdzić startery innych sieci na kartę i sprawdzić. Jak jesteś dobrym klientem-płatnikiem Polkomtela i po negocjujesz trochę to E398 przy Twoim abonamencie dostaniesz za 119zł (dziś podpisywałem kolejny kontrakt na iPlus i do umowy dostałem szeroki cennik). :cwaniak:
jareq
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: YaHooo »

covo pisze: u mnie nie ma mowy o "pewnym czasie bezczynnosci", etc. - to sie dzieje w ogniu walki, przy tradycyjnym i b. intensywnym korzystaniu z sieci.
Jednak takie coś jak napisałem może się również dziać podczas transferu. To już wina sieci, albo modemu.
covo pisze: znana przyczyna? mechaniczno-elektroniczna sprawa modemu? zużyty?
Tak, modem się zawiesza podczas przejścia z HSDPA na UMTS. Najprawdopodobniej to jest wina firmware modemu, albo sprzęt operatora nie współdziała w 100% zgodnie z modemem. Jednak nie jestem pewny na 100% która wersja jest prawdziwa.
covo pisze: Bezpieczne? nie tylko dla dial-upów? w sensie: także dla polaczenia iplus via modem usb?
Jak najbardziej bezpieczne.
covo pisze: tzn.?
Ogólnie to bardziej się liczy jakość sygnału, niż jego moc. Bo co z silnego sygnału jak błędów ma masę?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
covo
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2009-08-21, 15:40
Lokalizacja: warszawa

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: covo »

jarek999 pisze:Możesz kupić i sprawdzić startery innych sieci na kartę i sprawdzić. Jak jesteś dobrym klientem-płatnikiem Polkomtela i po negocjujesz trochę to E398 przy Twoim abonamencie dostaniesz za 119zł
E398 to chyba LTE... jesli sie nie myle; cos czuje, ze wystarczy mi 395 czy cos takiego, o ile pamietam numerek. Po co mi placic za LTE przy tych durnych limitach? Niezly przekret. Malo kto o tym mysli,a prawda jest taka:
http://www.dobreprogramy.pl/Jaahquubel_ ... 31847.html

Ale nie o tym chcialem tutaj pisac. O cenie chcialem. 119 zl? Ja mam placic za siec 119 zl? :) :)
Placilem iplusowi 40 zl z kawalkiem za limit=4 giga, teoretyczne 7 Mb/sek, 100 giga noca free i to dzialalo OK. Teraz iplus daje za 50 zl limit cos okolo 4 giga, 50 giga noca free, a do tego zapewne jakas przepustowosc, nie sadze, by byla mniejsza niz 7 Mb/sek.
Tylko czy iplus bedzie u mnie dzialal jak powinien? Nie wiem.
Moze ktos inny? Ale nikt nie daje nocy calkowicie za free przy sensownych parametrach.
czuje, ze trzeba wziac na probe iplus, moze mam zdechly modem...

[ Dodano: 2012-06-11, 23:03 ]
YaHooo pisze:modem się zawiesza podczas przejścia z HSDPA na UMTS.
sadzisz, ze odkąd mam ten modem, to z natury rzeczy przechodzi z hsdpa na umts? musial zawsze przechodzic? czy mozliwe, ze nagle, ostatnio (z jakich powodow?) zaczal przechodzic?
bo do tej pory iplus/modem dzialal OK.

poza tym: tylko top_netinfo do rozpoznania przechodzenia z hsdpa na umts?
YaHooo pisze:Najprawdopodobniej to jest wina firmware modemu, albo sprzęt operatora nie współdziała w 100% zgodnie z modemem. Jednak nie jestem pewny na 100% która wersja jest prawdziwa.
do niedawna modem byl kompatybilny z iplusem... :) ludzie z obslugi technicznej iplusa powiedzieli mi, ze ten modem, stary option 225, bez problemu dostosuje sie do ewentualnie zainstalowanej nowej technologii. Bedzie pracowal na mozliwym dla niego poziomie. "Na wyjezdzie" poza w-wą dzialalo bardzo w porzadku. Moze jednak nie maja racji i modem jest za stary na cos nowego co wklepali w technike iplusa zainstalowana tuz kolo mnie...
YaHooo pisze:Ogólnie to bardziej się liczy jakość sygnału, niż jego moc. Bo co z silnego sygnału jak błędów ma masę?
zakladam, ze nagle nie zaczeli kolo mnie siać smieci...
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: jarek999 »

covo pisze: E398 to chyba LTE... jesli sie nie myle; cos czuje, ze wystarczy mi 395 czy cos takiego, o ile pamietam numerek. Po co mi placic za LTE przy tych durnych limitach?
Po pierwsze nie płacisz dodatkowo za dostęp do LTE, po drugie 119zł to jest cena modemu przy Ofercie Specjalnej dla Abonentów z rabatem-42zł z VAT na 24m-ce (oczywiście dostępna indywidualnie dla Abonenta spełniającego określone warunki)-modem na wolnym rynku jest wart x3. Po trzecie E398 nie zmusza do korzystania wyłącznie z LTE (u mnie będzie do tego służył gdy będę potrzebował szybko pobrać duże pakiety a teraz pracuje z kartą darmowego internetu BDI i zabezpieczy mi dostęp do niego po uruchomieniu LTE2600MHz na kolejne 3-lata). Dostałem ofertę w 10-kę (15/50GB + E398-79zł+52,5zł abonament przez 24m-c). PLUS JEST SUPER. :) :ok:
jareq
covo
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2009-08-21, 15:40
Lokalizacja: warszawa

Re: nagłe, tajemnicze kłopoty z iplusem: głuche DNS-y

Post autor: covo »

jarek999 pisze:teraz pracuje z kartą darmowego internetu BDI i zabezpieczy mi dostęp do niego po uruchomieniu LTE2600MHz na kolejne 3-lata). Dostałem ofertę w 10-kę (15/50GB + E398-79zł+52,5zł abonament przez 24m-c). PLUS JEST SUPER. :) :ok:
to bardzo ciekawe co piszesz. I bardzo skomplikowane. Poza tym, obawiam sie, ze mnie nie dotyczy, bowiem nie mam nic w iplusie (ten internet, ktory jeszcze mam do 15 czerwca jest "na kogos", oddaje, biore "na siebie", cesja nie wchodzi w gre), czyli nie jestem dla nich jakims specjalnym klientem, czyli wszystko co moze mnie spotkac, jest tutaj:

http://internet.plus.pl/indywidualni/pr ... any-cenowe

- np. za 50 zl/mies mam 5 giga limitu, 50 giga w nocy, HSPA+. I koniec.

Pisza, ze za zakup testu w sklepie internetowym moze byc zwiekszony limit nocny. Nie wyczuwam po ich www jak to wykonac ten zakup, przeciez i tak musze isc wlasna osoba do pktu iplusa po modem...; nie wyczuwam takze ile zwieksza limit nocny za free, trzeba mi zdaje sie zadzwonic do BOK.

Jest jeszcze kwestia modemu za 1 zl, bo tylko taki mnie interesuje. A jaki model beda ewentualnie mieli w sprzedazy...? Licho wie.
Na dole powyzszej www jest wymalowany huawei - 398 & 586, ZTE jakis takze.
W BOK technicy mi szepneli, ze najlepsze sa huawei 398 dla LTE i zdaje sie huawei 395 dla hspa+.
wiadomo, ktory beda akurat mieli "na skladzie"? nie.
A czy wiadomo, ktory model za zet=1 jest dobry? tez pewnie nie...

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2012-06-12, 08:00 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2012-06-12, 07:00 przez covo, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ