[Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

achilles1974

[Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: achilles1974 »

mieszkam na OKOLU w BYDGOSZCZY i nie wiem jakim cudem za pomoca laptopa łapie darmowy internet?????
sieć się nazywa NETGEAR i po prostu śmigam za darmochę, we własciwościach nieraz mi się pokazuje ze łącze się z jakimś routerem, ale nie wiem jak to jest mozliwe przeciez prywatna siec bylaby zabezpieczona jakims hasłem
prosze o wyjasnienie
dodam ze nie ma w poblizu zadnych restauracji i klubów ani zadnego innego darmowego HOT SPOTA
nie zebym nie był zadowolony, tylko jakoś tak chcialbym sie o tym wiecej dowiedzieć :ok:

[ Komentarz dodany przez: bob: 2008-03-04, 22:56 ]
Zmiana tytułu tematu.
Ostatnio zmieniony 2008-03-04, 22:57 przez achilles1974, łącznie zmieniany 3 razy.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: ja.michal »

Po nazwie sieci wnioskuję, że to niezabezpieczony router (Netgear). Skoro taka nazwa sieci jest to na 99% ktoś kto się nie zna postawił sieć nic nie zmieniając w ustawieniach.
Po prostu podprowadzasz sąsiadowi net. :P
achilles1974

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: achilles1974 »

ale dziwne , nieraz mi nie chce się załączyc i żada aces point, co to jest to nie wiem.....mam pytanko :zdziwko: czy to jest karalne i czy moge mieć z tego powodu jakieś nieprzyjemności???
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: ja.michal »

achilles1974 pisze:czy to jest karalne i czy moge mieć z tego powodu jakieś nieprzyjemności???
W świetle prawa to kradzież. To tak jakbyś się komuś w linie telefoniczną wpiął i dzwonił. :) Sądząc po ustawieniach sąsiad się pewnie nie zorientuje. Niemniej jednak lepiej nie uskuteczniać takich praktyk, a tym bardziej na dłuższą metę. :)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: bob »

achilles1974 pisze:.....mam pytanko :zdziwko: czy to jest karalne
Dodatkowo napiszę ,że nie pochwalamy takich metod na tym forum.
achilles1974

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: achilles1974 »

ilu forumowiczów zrezygnowało by z internetu za free :hyhy:
rozumiem aspekt moralny, najchetniej bym skontaktował się z gosciem i partycypował w kosztach, ale jak go znaleźć o to jest pytanie !!!!!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: ja.michal »

bob pisze:nie pochwalamy takich metod na tym forum.
Dokładnie. :)

Lepiej by było jakbyś poszedł do sąsiada i pomógł mu tą sieć zabezpieczyć. :)
Awatar użytkownika
DJ1910
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 486
Rejestracja: 2007-07-01, 21:23
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: DJ1910 »

ja.michal pisze:
achilles1974 pisze:czy to jest karalne i czy moge mieć z tego powodu jakieś nieprzyjemności???
W świetle prawa to kradzież. To tak jakbyś się komuś w linie telefoniczną wpiął i dzwonił. :) Sądząc po ustawieniach sąsiad się pewnie nie zorientuje. Niemniej jednak lepiej nie uskuteczniać takich praktyk, a tym bardziej na dłuższą metę. :)
no i tu sie mylisz, takie coś jak i Wardriving nie jest żadnym przestepstwem, nie ma na to zadnych przepisow (no chyba ze zaczniesz komus coś psuć, to wtedy juz paragraf rzecz jasna na to jest)

prawnik na uczelni nam tlumaczył, i mówił że jeszcze dlugo paragrafu na to nie bedzie

to tak jakbyś zrobił sobie okno w lazience, zapomnial go zaslonic, i wszyscy przechodzacy obok niego widzą Ciebie nago myjącego sie, ale czy to ich wina ze to widzą ? NIE, to wina tego, kto nie zaslonił żaluzji...tak na logike to wygląda
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: wojteks »

achilles1974 pisze:ale jak go znaleźć o to jest pytanie !!!!!
przelecieć sie z laptopem po klatce schodowej, WiFi ma małe zasięgi więc to będzie ktoś znad/spod/obok jeżeli mieszkasz w bloku (no chyba że z bloku obok przez szybę) a jak w domu to najbliżsi sąsiedzi (wyjdź z lapkiem na zewnątrz i obejdź dom do okoła)
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: Jo_gurt »

no i tu sie mylisz, takie coś jak i Wardriving nie jest żadnym przestepstwem, nie ma na to zadnych przepisow (no chyba ze zaczniesz komus coś psuć, to wtedy juz paragraf rzecz jasna na to jest)
Nie do konca, niedawno byl o tym watek. W zasadzie nie jest to przestepstwem/wykroczeniem tylko jesli siec byla calkowicie otwarta (czyli wszelkei nasluchiwanie, klonowanie MAC, lamanie WEP itp - dobry prawnik pewnie by i nadmierne obciazenie pasma podciagnal - ktore sie robi podczas wardrivingu automatycznie sa karalne).
DJ1910 pisze:prawnik na uczelni nam tlumaczył, i mówił że jeszcze dlugo paragrafu na to nie bedzie
Jednoznacznego nie, ale patrz wyzej.
DJ1910 pisze:to tak jakbyś zrobił sobie okno w lazience, zapomnial go zaslonic, i wszyscy przechodzacy obok niego widzą Ciebie nago myjącego sie, ale czy to ich wina ze to widzą ? NIE, to wina tego, kto nie zaslonił żaluzji...tak na logike to wygląda
Troche chybiony ten przyklad. Chyba, ze zaznaczysz, ze przechodnie beda stawac i sie specjalnie na ciebie gapic to juz blizej. Jak ci zaczna przeszkadzac to juz mozna wzywac wladze ;) A nawet jesli to nie karalne to moralnie nie do obrony.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: ja.michal »

DJ1910 podłączenie się do sieci to jedno, a drugie to jak korzystasz z czyjegoś łącza bez jego zgody. To tak jakbyś komuś podprowadził samochód i sobie nim pojeździł a potem odstawił. Zawsze może być naruszenie mienia.
Samo podłączenie do sieci teoretycznie można podciągnąć pod podsłuchiwanie tyle, że danych. A podsłuchiwanie bez zgody sądu jest karalne. :)
Temat rzeka. :)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: bob »

Jo_gurt pisze:Troche chybiony ten przyklad.
Trochę ? Przykład chybiony na całej linii. Zostaw DJ1910, otwarty samochód na parkingu niech wszyscy nim jeżdżą bo przecież go nie zabezpieczyłeś więc każdy spokojnie może z niego korzystać. A z tym prawnikiem z uczelni to też jakaś podejrzana sprawa.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: ja.michal »

Jak się profesjonalny włamywacz włamuje do samochodu to też można powiedzieć, że nie niezabezpieczony samochód odpowiednio. :)
bob pisze:prawnikiem z uczelni
Z jakiej uczelni i jakiego wydziału? Prawo na studiach technicznym to jak informatyka na prawie (tabulatory i wyrównanie tekstu z wordie). :]
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: bob »

ja.michal pisze:Jak się profesjonalny włamywacz włamuje do samochodu to też można powiedzieć, że nie niezabezpieczony samochód odpowiednio.
To też kiepski przykład. :dobani:
ski
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2008-02-01, 21:25
Lokalizacja: EuDeZeT

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: ski »

To jest nasza narodowa cecha, że potrafimy sobie "radzić" kombinować.
Zamiast po prostu uczciwie zapłacić. Wtedy by się lepiej żyło wszystkim, każdy by miał coś z tego....
Jarek no.1

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: Jarek no.1 »

DJ1910 pisze:no i tu sie mylisz, takie coś jak i Wardriving nie jest żadnym przestepstwem
Spadłem z fotela :rotfl:
Wiesz przynajmniej co to słowo oznacza? Akurat "podkradania" internetu to słowo nie obejmuje.
Twoją interpretację zostawię bez komentarza, Ty na pewno prawo studiujesz?
Awatar użytkownika
DJ1910
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 486
Rejestracja: 2007-07-01, 21:23
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: DJ1910 »

Jarek no.1 pisze:Wiesz przynajmniej co to słowo oznacza? Akurat "podkradania" internetu to słowo nie obejmuje.
Twoją interpretację zostawię bez komentarza, Ty na pewno prawo studiujesz?

no i po co probujesz mnie na siłe wysmiewac??

wiem co to wardriving, bo sam nie raz sie w to bawilem, wiec nie probuj być taki hop :)

gdzie ja napisalem ze wardriving to podkradanie neta?:D:D:D znajdz mi prosze :)

nie studiuje prawa, ale informatyke Polibudzie Łódzkiej, i nam na wyklad z sieci komputerowych przyslali ostatnio prawnika ktory nam tlumaczył pod kątem prawnym rozne przypadki wlamow do sieci za pomoca roznych technik, m.in kwestie niezabezpieczonych sieci, korzystania z cudzego lacza zabezpieczonego jak i też nie...

ogolnie jest tak, ze ktos jak Cie namierzy (a szans ma na to jak trafic 6 w totka), to moze isc do sadu ze mu łacze sie podbiera, ale i tak nic nie ugra, bo nie ma na to paragrafów!! no chyba ze mu robisz szkody widoczne golym okiem, ktore są opisane w kodeksie karnym (no np sformatujesz dysk itp )

a przyklad z tym autem srogo nie trafiony, co ma piernik do wiatraka??

[ Komentarz dodany przez: bob: 2008-03-04, 22:46 ]
Tniemy zbędne cytaty.
Ostatnio zmieniony 2008-03-04, 22:45 przez DJ1910, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: Mikolaj211 »

Jeżeli chcesz się dowiedzieć czyja to sieć, to zobacz Ip/host, kiedy korzystasz z tego łacza. Być może będzie tam nazwa jakiegoś operatora radiówki, a zobaczysz, że ktoś ma w np. Twoim bloku antenę z nazwą tego operatora.

A co do nie wiedzy ludzi sieciach:

Mi ktoś niedawno opowiadał o człowieku, który pracował w jakiejś kafejce i była tam sieć komputerowa, którą byli połączeni ludzie w swoich domach. I ktoś nie znający się widać na tym, udostępnił w całej sieci swoją drukarkę :) A tamten admin był złośliwy... I wiecie co zrobił? Włączył drukowanie całego Pana Tadeusza....
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: Jo_gurt »

Jeżeli chcesz się dowiedzieć czyja to sieć, to zobacz Ip/host, kiedy korzystasz z tego łacza. Być może będzie tam nazwa jakiegoś operatora radiówki, a zobaczysz, że ktoś ma w np. Twoim bloku antenę z nazwą tego operatora.
najprawdopodobniej to prywatny router i host bedzie np. tpnet.pl =P
Awatar użytkownika
de_stroy
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2007-01-24, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: de_stroy »

Niedawno założyłem całkiem podobny temat, problem dokładnie taki sam. Znajduje się on TUTAJ Może warto by było połączyć te dwie dyskusje? Informacje tam zawarte dają dość dużo, linki do stron z opisem prawnym tej kwestii są bardzo dobre.
Komu w drogę, temu notebook...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: wojteks »

DJ1910 pisze:ze ktos jak Cie namierzy (a szans ma na to jak trafic 6 w totka)
namierzenie jest znacznie prostsze niż 6 w totka, WiFi ma zasięgi 50-400m (pomijam tutaj łącza na odległości kilometrowe) więc cudów nie ma, każdego nielegalnego włamywacza da się namierzyć (pelengacja za pomocą anteny kierunkowej i odpowiedniego AP)
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: YaHooo »

wojteks pisze:pelengacja za pomocą anteny kierunkowej i odpowiedniego AP
Ale ta technika jest czasem bardzo zawodna, bo co w przypadku kiedy złodziej mieszka w bloku? Wtedy masz około 10 mieszkań, a poza tym to nie jest takie proste jak się może zdawać. Tylko nieliczni umieją to zrobić za pomocą tak prostych narzędzi jak to opisałeś.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Jarek no.1

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: Jarek no.1 »

DJ1910 pisze:gdzie ja napisalem ze wardriving to podkradanie neta?:D:D:D znajdz mi prosze
1. tytuł wątku brzmi: "darmowy internet"
2.
achilles1974 pisze:i po prostu śmigam za darmochę
ważne: z powyższego wynika że to nie jest incydentalne zdarzenie jak to ma miejsce przy wardrivingu
3.
ja.michal pisze:Po prostu podprowadzasz sąsiadowi net
4.
ja.michal pisze:W świetle prawa to kradzież
5.
DJ1910 pisze:ja.michal napisał/a:
achilles1974 napisał/a:
czy to jest karalne i czy moge mieć z tego powodu jakieś nieprzyjemności???

W świetle prawa to kradzież. To tak jakbyś się komuś w linie telefoniczną wpiął i dzwonił. Sądząc po ustawieniach sąsiad się pewnie nie zorientuje. Niemniej jednak lepiej nie uskuteczniać takich praktyk, a tym bardziej na dłuższą metę.


no i tu sie mylisz, takie coś jak i Wardriving nie jest żadnym przestepstwem
6. wątek wyraźnie dotyczy "podkradania neta" co wykazałem powyżej
7. a Ty zaprzeczając że te czynności są przestępstwem nazwałeś je wardrivingiem
8. ergo: nie znasz znaczenia słowa wardriving
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: bob »

Ja już napisałem, że te sposoby są niemile widziane na forum a cały temat zostanie prawdopodobnie wyedytowany i scalony wg propozycji de_stroy. :cwaniak:
Jarek no.1

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: Jarek no.1 »

W mojej ocenie opisany w wątku proceder podlega pod:

Podsłuch komputerowy który został uregulowany w art. 267§ 2 KK., Kto zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym lub innym urządzeniem specjalnym w celu uzyskania informacji, do której sprawca nie jest uprawniony podlega karze grzywny, ograniczeniu wolności albo pozbawieniu wolności do lat 2.

Najprościej mówiąc jest to przechwytywanie wszelkich informacji, w tym także przetwarzanie, zdalny podsłuch i podgląd bez wiedzy i zgody właściciela systemu. Dzisiejsza technika stwarza tutaj nieograniczone możliwości, zarówno w sieci przewodowej jak i bezprzewodowej.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: ja.michal »

Jarek no.1 pisze:Podsłuch komputerowy który został uregulowany w art. 267§ 2 KK.
No i o to mi chodziło tylko, że parafki nie miałem. ;)

"Wardriving nie polega na nieuprawnionym podłączaniu się do cudzych sieci bezprzewodowych oraz przełamywaniu ich zabezpieczeń (co jest nielegalne), a jedynie na ich wyszukiwaniu."
źródło wikipedia.org
Czyli nie podłączasz się a jedynie widzisz w jakimś managerze, że sieć jest i to jest legalne. :)

Chodziłem po stronkach prawniczych i związanych z internetem i jak to w usa wszystko zależy od stanu. W niektórych stanach jest to jednoznacznie w prawie unormowane - przestępstwo.
I kropka. :)
No ale to usa. ;)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: zDaleKi »

Pozostaje tylko kwestia jak odróżnić, że mamy do czynienia z otwartym Hot-spotem czy nie? ;) z całymi tego konsekwencjami...
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: bob »

ja.michal pisze:Czyli nie podłączasz się a jedynie widzisz w jakimś managerze, że sieć jest i to jest legalne. :)
I używasz kredy oraz Pringels'ów co nie jest prawnie ścigane chyba nigdzie.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: ja.michal »

BliSki pisze:Pozostaje tylko kwestia jak odróżnić, że mamy do czynienia z otwartym Hot-spotem czy nie? ;) z całymi tego konsekwencjami...
Hot-Spoty raczej nie mają nazw routerów tylko nazwy miejsc, firm itp., które intuicyjnie nam mówią, że to hot-spot.
Hot-Spoty nie są z reguły zaszyfrowane.

[ Dodano: 2008-03-04, 23:48 ]
bob pisze:I używasz kredy
Kredą nie dewastujesz. :) Nic ci nie zrobią. ;) No chyba, że naciśniesz za mocno i coś wyryjesz. :P
bob pisze:Pringels'ów
Nie robią już metalowych. Jedynie denko. Reszta papier. ;)
achilles1974

Re: [Przeniesiony] Internet z kradzieży a wardriving ...

Post autor: achilles1974 »

pokazuje mi się tylko IP nic poza tym
łapie jeszcze kilka sieci np. Neostradę x2 i jakąś sieć o nazie CENTRUM DOWODZENIA ŚWIATEM :rotfl: niezła nazwa swoją drogą, ale niestety~stety z nimi się nie mogę połączyć
Muszę dodać , bo to dosyć znaczące, w mojej okolicy nie łapią zasięgu żadne sieci radiowe !!! sprawdzałem to kiedyś, bo miałem zamiar załozyć taką sieć
Tak szczeże mówiąc to ten układ bardzo mi pasuje, bo dotychczas jechałem na iPlusie na simDacie w GPRSie , tak ze w sumie bardzo mnie to pasuje :roll: (błąd specjalny)
Zablokowany