[NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Nowości... więcej na https://www.opp.today/pl/

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

[NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: zDaleKi »

Tak mnie naszło takie pytanie po lekturze tego artykułu: >KLIK< Czy przypadkiem po wprowadzeniu cyfrowej telewizji naziemnej nie będziemy mieli nowych graczy jeżeli chodzi o internet dostarczany drogą radiową (że tak to nazwę).

Cytat z artykułu powyżej:
"Przejście na nadawanie cyfrowe pozwala zmieścić w eterze więcej stacji. Umożliwia nadawanie programów z obrazem i dźwiękiem lepszej jakości (w tym w technice HD), a w przyszłości wprowadzenie dodatkowych usług, np. dostępu do internetu."
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
DJ1910
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 486
Rejestracja: 2007-07-01, 21:23
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: DJ1910 »

Hmmm, ciekawa opcja, z tym że bardziej ciekawe jest czy kłopotem nie bedzie kanał zwrotny i duze pingi jak to w przypadku neta po satce?


Ale wiecej sie dowiemy, jak pojawia sie opisy jakis konkretnych pomysłów i technologii.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: zDaleKi »

Też czekam na konkrety. Może coś się pojawi podobnie jak kiedyś internet w kablówkach o którym jeszcze przed jego wprowadzeniem niewielu się śniło ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: bob »

A czy może o to chodzi bo kiedyś obiło się mi coś o uszy ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/DVB-T
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: zDaleKi »

O to właśnie chodzi bob. Dodam, że w wielu regionach kraju taką telewizję można już całkowicie za darmo odbierać. Problem w tym, że trzeba mieć odpowiedni telewizor lub przystawkę do starego TV zwaną boxem.

[ Dodano: 2008-05-10, 08:44 ]
Ale to nie zmienia faktu, że o dostarczaniu internetu takim medium jeszcze mało słychać.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
DJ1910
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 486
Rejestracja: 2007-07-01, 21:23
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: DJ1910 »

DVB-T jest coraz bardziej popularne w stanach, i paru krajach europy, a u nas pod tym kątem totalne zacofanie, chyba jakies testy są w planach, czy juz są robione. Nie chce mi sie wchodzic do tego linku z WIKI, ale kiedys wlasnie na tej stronie o tym czytalem i cos takiego tam jest napisane ( o rozwoju DVB-T w USA).
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: zDaleKi »

DJ1910 pisze:DVB-T jest coraz bardziej popularne w stanach, i paru krajach europy
Cała Europa czy chce czy nie chce musi przejść na DVB-T, takie jest prawo.
DJ1910 pisze:u nas pod tym kątem totalne zacofanie, chyba jakies testy są w planach, czy juz są robione
Testy są już robione i daleko posunięte ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: Jo_gurt »

Bardzo mnie ciekawi jakosc necika na czyms takim. Jak z pingami np. No i koszty technologii.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: zDaleKi »

Jo_gurt pisze:Bardzo mnie ciekawi jakosc necika na czyms takim
Ja o tych testach w kraju, to pisałem o TV. O internecie niestety nie mam danych :(
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
yellowfox
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2008-03-07, 07:49
Lokalizacja: Ruda Slaska

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: yellowfox »

BliSki pisze:O to właśnie chodzi bob. Dodam, że w wielu regionach kraju taką telewizję można już całkowicie za darmo odbierać. Problem w tym, że trzeba mieć odpowiedni telewizor lub przystawkę do starego TV zwaną boxem.

[ Dodano: 2008-05-10, 08:44 ]
Ale to nie zmienia faktu, że o dostarczaniu internetu takim medium jeszcze mało słychać.
Wystarczy odpowiednia przystawka do komputera, są nawet dongle na usb z takimi małymi antenkami, kumpel pod wawą testował to na jakiejś zwykłej karcie DTV na pci na takiej własnie małej antence, odbiór miał dobry kiedy antena była przyłożona do ściany, potwierdza to jednak że nie konieczna jest jakas mocniejsza antena na dachu


edit

widzieliście jak wyglądają maszty do DVB-T ? to potężna inwestycja, wątpie czy lokalnych ISP na takie coś stać, chyba że isnieja też mniejszcze i tansze stacje nadawcze


edi2
ciekawy link

http://www.kvant-efir.com.ua/en/product ... -fir.shtml

i post kolesia z ukrainy który połączył się z siecią IP po DVB-T

http://www.linuxtv.org/mailinglists/lin ... 00143.html

i jeszcze

http://naziemna.pl/index.php?option=com ... &Itemid=31
Awatar użytkownika
DJ1910
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 486
Rejestracja: 2007-07-01, 21:23
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: DJ1910 »

Dziś na TVN24 przedstawiono pewnie urządzenie do laptopów na USB które jest tunerem DVB-T i zwykłej analogowej telewizji naziemnej oraz rzecz jasna moze robic jako zwykly tuner do kablówki. I co do anteny którą daje producent do zestawu, to delikatnie mówiąc uznano ją za bezużyteczną do odbioru kanałów naziemnych jakie są emitowane w eter.

Ale może do DVB-T juz sie bedzie nadawać :P albo w ogole gadali głupoty na jej temat.
yellowfox
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2008-03-07, 07:49
Lokalizacja: Ruda Slaska

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: yellowfox »

ostatnio pan Pawlak wspominał że zajmnie sie powszechnym dostępem do internetu

http://www.telix.pl/artykul/pawlak-chce ... 22655.html

Może jakis wniosek ? W koncu tylko panstwo bedzie stać na dofinansowanie stworzenia kanału zwrotnego w stacjach bazowych emitela a potem juz tylko darmowy internet w całes polsce ;)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: zDaleKi »

Chyba tej cyfrowej szybko się nie doczekamy: >Cyfrowy brak wizji<
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
yellowfox
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2008-03-07, 07:49
Lokalizacja: Ruda Slaska

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: yellowfox »

internetu też nie
Witam, troche czytałem o technologi cyfrowej tv naziemnej i dokopałem się do info o transmisji ip over dvb-t ( nie na odwrót ) Z tego co wiem wszystkie wasze stacje bazowe pozbawione są kanałów zwrotnych ale czy teoretycznie przy dodaniu kanału zwrotnego można by przeprowadzić szeroko dostępną transmisje ip over dvb-t i dostarczać dostęp do internetu na rozległych obszarach kraju?
i odp
Witam

Brak takich planów, technologicznie trudne i kosztowne

Jerzy Krzemień
---------------------------------------------------------------------------------
TP EmiTel sp. z o.o.; Centrum Zarządzania i Nadzoru Sieci
ul. Krzemionki 29; 30-525 Kraków
tel. 012 385 41 00; fax. 012 385 41 10
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: Patryk »

Jo_gurt pisze:Bardzo mnie ciekawi jakosc necika na czyms takim. Jak z pingami np. No i koszty technologii.
jakość i pingi na poziomie np.Sferii - na tych wolnych kanałach jeżeli coś kiedykolwiek ruszy,to najpewniej to będzie CDMA 1xEV-DO,jak w przypadku tego operatora i TPSA...

[ Dodano: 2008-05-29, 07:51 ]
DJ1910 pisze:Ale może do DVB-T juz sie bedzie nadawać
do DVB-T zwykle wystarczy mała antenka - np.ze Skrzycznego DVB-T jest nadawane z mocą 500W,a sieje na połowę województwa śląskiego i dociera aż pod Kraków.
A analog z tego samego nadajnika z mocą 100 kW ma może 3/4 zasięgu DVB-T na dużo mocniejszych antenach.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: bob »

Dodatkowe materiały czyli
Stanowisko Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej
w sprawie wykorzystania częstotliwości dla telewizji mobilnej (np. DVB-H)


http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: [NEWS] Naziemna telewizja cyfrowa a internet

Post autor: canidy »

Ostatnio same prezenty, a gwiazdka dopiero za kilka miesięcy... ;)

Dzisiaj ruszyło w moim podwarszawskim mieście HSDPA, a wczoraj okazało się, że zupełnie przeoczyłem fakt posiadania Common Interface w TV, czyli slotu, który umożliwia podłączenie karty do DVB-T :)
Choć mój TV ma tylko głowicę do MPEG-2 to są karty translujące MPEG-4 na MPEG-2, w sumie dobre i to. U szwagra widziałem jak wygląda odbiór z DVB-T na odbiorniku z MPEG-4 w 52".
A wygląda to to rewelacyjnie! :)

Wybaczcie ten trochę taki OT...
ODPOWIEDZ