Podłączenie anteny - siła sygnału, polaryzacja

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szwed11
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2007-07-30, 20:51

Podłączenie anteny - siła sygnału, polaryzacja

Post autor: szwed11 »

Witam

Posiadam sprzęt router Linksys WRT54G3G-EU + Gx0201 (Vodafone z adapterem) +PANEL XP 20 dBi
Przymierzam się do złapania UMTS/HSDPA

1. W jaki sposób mogę sprawdzić siłę sygnału ? - 2 komputery stacjonarne podłączone są do tego routera - nie mam aplikacji GlobeTrotter Connect (diagnostyka - Signal strength). Router pokazuje mi zawsze Signal Strength : Good (bez względu w którym pomieszczeniu jest router ). Sprawdzanie siły sygnału (raczej jakości) poprzez programy służące do pomiaru szybkości łącza uważam za zbyt czasochłonne

2. Czy w przypadku tej anteny bardzo istotnym czynnikiem jest polaryzacja ? (wydaje mi się że nie):
http://www.bestpartner.pl/wyk-bp-umtspl-20.php
Choć z drugiej strony napisane jest "Przy współpracy z sieciami GSM antenę należy ustawić w polaryzacji pionowej!"
http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... ategorie=9

3. Podłączyłem kabel RF5 10m z wtykami MCCARD i N(m) lecz on idealnie nie jest wpięty do karty (jest 2 mm odstęp pomiędzy kartą a złączem antenowym lecz się w miare dobrze trzyma). Jak powinna zachowywać się karta w przypadku nie złapania UMTS lecz prawidłowego podpięcia anteny przy ustawionym trybie w routerze HSDPA/3G/UMTS Preferred (recommended). Powinna wcale nie działać (nie znajdować sygnału) czy przełączyć się w tryb zasięgu anteny wewnętrznej czyli EDGE

P.S. Czytałem FAQ
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Podłączenie anteny - siła sygnału, polaryzacja

Post autor: bob »

UMTS to polaryzacja pionowa choć ja twierdzę, że skośna (45 stopni).
Jest to doświadczalnie ustalone przeze mnie a potwierdzenie można znaleźć tu:

http://www.bip.ostrow-wielkopolski.um.g ... 55fba1.doc konkretny przykład zamontowanej anteny UMTS.
oraz
http://www.btsy.eu/anteny.html
Większość anten sektorowych rozsiewczych stacji bazowych ma polaryzację +45° i -45°. W początkowym etapie instalowania anten tego typu polaryzacja +45° była wykorzystywana jako antena nadawczo - odbiorcza. Obecnie większość anten sektorowych rozsiewczych stacji bazowych w każdej polaryzacji, tj. +45° jak również -45° są antenami zarówno nadawczymi jak i odbiorczymi.
Ostatnio zmieniony 2008-08-30, 16:39 przez bob, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Podłączenie anteny - siła sygnału, polaryzacja

Post autor: SQ08 »

Spróbuj ustawić na stronie www konfiguracyjnej tego routera w trybie sieci Tylko UMTS/HSDPA i poprzez to wymusić UMTS/HSDPA z kierować anteną.
Najwygodniej byłoby pożyczyć od kogoś Laptopa z zainstalowaną aplikacją GlobeTrotter Connect lub ją po prostu zainstalować.
Inaczej, będzie na pewno trudniej znaleźć UMTS/HSDPA. Pamiętaj aby antena była nachylona pod kątem 30-45 stopni w górę, mi takie ustawienie przyniosło najlepsze efekty.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Podłączenie anteny - siła sygnału, polaryzacja

Post autor: YaHooo »

szwed11 pisze:1. W jaki sposób mogę sprawdzić siłę sygnału ?
A szukałeś dokładnie na stonie konfiguracyjnej routera? Powinno tam to być.
szwed11 pisze:Jak powinna zachowywać się karta w przypadku nie złapania UMTS lecz prawidłowego podpięcia anteny przy ustawionym trybie w routerze HSDPA/3G/UMTS Preferred (recommended). Powinna wcale nie działać (nie znajdować sygnału) czy przełączyć się w tryb zasięgu anteny wewnętrznej czyli EDGE
Skąd modem ma wiedzieć, że antena jest tylko na UMTS? Jak masz podłączoną antenę UMTS to antena wewnętrzna jest odłączana. Poza tym antena na pasmo 3g ma jakiś zysk na paśmie 900/1800MHz, ale o wiele mniejszy i jakiś tam sygnał się pojawi. Może się zdarzyć, że ten sygnał będzie odpowiedni (BTS'a znajduje się bardzo blisko) dla uzyskania połączenia po GSM.
SQ08 pisze:Pamiętaj aby antena była nachylona pod kątem 30-45 stopni w górę, mi takie ustawienie przyniosło najlepsze efekty.
Nie w każdym przypadku tak będzie. Antena kierunkowa powinna być wycelowana w odpowiedni sektor BTS'a takie ustawienie przynosi najlepsze rezultaty.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ