dobór kabla i anteny

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
cingular
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-15, 21:40
Lokalizacja: okolice wawy

dobór kabla i anteny

Post autor: cingular »

witam
jestem nowy na forum i mam problem
otóż posiadam modem huawei e160 w sieci play. Ponieważ u mnie w domu raczej kiepsko z zasięgiem pokusiłem się o podłączenie anteny zewnętrznej do modemu. Antena którą podłączyłem ( antena paraboliczna) służyła mi kiedyś do odbioru internetu radiowego i działa chyba na częstotliwościach 2,4 -2.8 GHz. Umieściłem ją kilka metrów nad ziemią. Jako kabla użyłem zwykłego koncentryka bo tylko takim kablem dysponowałem . Po regulacji anteny ustawiłem mam 4 -5 kresek czyli 70 - 90% zasięgu HSDPA (odległość od BTS-a jakiś 5 -7 km) Oczywiście cała konstrukcja miała służyć jako sprawdzenie czy to wszystko zadziała bo z tego co się orientuje HSDPA działa na 2100Mhz.Teraz kilka pytań

Jakiego kabla powinienem użyć aby straty sygnałowe były jak najmniejsze i żeby internet działał jak najlepiej?? a może trzeba zmienić antenę na HSDPA na przykład z bestpartnera czy dipola ??
Dodam jeszcze że internet działa w miarę stabilnie, jednak czasem ciężko z odbieranymi i wysyłanymi bajtami, czasem mam duży zasięg ale nie odbieram danych więc internet nie działa, dodatkowo zaobserwowałem również pojawiające się błędy.
Proszę o porady, wskazówki, sugestie wynikające z własnych doświadczeń.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: dobór kabla i anteny

Post autor: YaHooo »

cingular pisze:Jakiego kabla powinienem użyć aby straty sygnałowe były jak najmniejsze i żeby internet działał jak najlepiej??
Osobiście brałbym kabel h155. Lepszego nie trzeba.
cingular pisze:może trzeba zmienić antenę na HSDPA na przykład z bestpartnera czy dipola ??
Tak warto zmienić. Antena na 2.4GHz może być niedopasowana do modemu. Co za tym idzie w łatwy sposób można spalić końcówkę mocy w modemie. Ale jak się modem nie grzeje mocno to można by spróbować zostawić tą antenę co jest.
cingular pisze:czasem ciężko z odbieranymi i wysyłanymi bajtami, czasem mam duży zasięg ale nie odbieram danych więc internet nie działa
A próbowałeś się rozłączyć oraz połączyć ponownie? Bo to typowe zjawisko zamierania połączenia internetowego w sieci komórkowej.
cingular pisze:dodatkowo zaobserwowałem również pojawiające się błędy.
To znaczy na przykład błędy w grafice na stronach www?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
cingular
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-15, 21:40
Lokalizacja: okolice wawy

Re: dobór kabla i anteny

Post autor: cingular »

Co do grzania się modemu to niestety grzeje się, ale również bez anteny zewnętrznej. Co do błędów w grafice to rzeczywiście czasem występują, a " martwica " połączenia ma także miejsce ale rozłączam i z powrotem włączam i zazwyczaj jest ok.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-02-16, 11:23 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2009-02-16, 11:22 przez cingular, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: dobór kabla i anteny

Post autor: YaHooo »

cingular pisze:Co do grzania się modemu to niestety grzeje się, ale również bez anteny zewnętrznej.
Więc moim zdaniem można by było pozostać przy tej antenie :)
cingular pisze:Co do błędów w grafice to rzeczywiście czasem występują
No raczej nie może być spowodowane anteną. A bez anteny też takie się pojawiają?
cingular pisze:a " martwica " połączenia ma także miejsce ale rozłączam i z powrotem włączam i zazwyczaj jest ok.
To akurat charakterystyczne dla sieci komórkowych. Szczególnie dla Playa.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
cingular
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-15, 21:40
Lokalizacja: okolice wawy

Re: dobór kabla i anteny

Post autor: cingular »

Różnie to bywa, na początek wg zaleceń zmienię ten " koncentryk " na h155, może wtedy całość stanie się bardziej stabilna, a przeprowadzone przeze mnie testy będą bardziej miarodajne bo jak na razie to ciężko o tą stabilizację.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: dobór kabla i anteny

Post autor: YaHooo »

cingular pisze: przeprowadzone przeze mnie testy będą bardziej miarodajne bo jak na razie to ciężko o tą stabilizację.
Pochwal się wynikami :)
cingular pisze:Pozdrawiam i dziękuję za pomoc :)
Proszę bardzo no i zapraszam ponownie w razie kolejnych pytań ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
cingular
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-15, 21:40
Lokalizacja: okolice wawy

dobór kabla i anteny cd..

Post autor: cingular »

Witam ponownie
Po założeniu kabelka h155 nie ma żadnej różnicy w działaniu internetu w stosunku do poprzedniego zwykłego kabla ( normalny koncentryk). Strony po dłuższym ładowaniu dalej nie wyświetlają całych obrazków, często nie ładują się w całości . Co mam zrobić żeby poprawić działanie całości???
Może jakieś ustawienia modemu??albo przeglądarki??? no sam już nie wiem , pomocy!!!!!
Dodam jeszcze że zasięg wciąż w granicach 75-90%
kozik
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-02-16, 22:18
Lokalizacja: łańcut

Re: dobór kabla i anteny

Post autor: kozik »

cingular pisze:Strony po dłuższym ładowaniu dalej nie wyświetlają całych obrazków, często nie ładują się w całości . Co mam zrobić żeby poprawić działanie całości???
Skoro po założeniu innego kabla strony nadal Ci się wolno Ładują to wskazuje na bardzo obciążony Nodeb. Spróbuj nakierować antenę na innego Nodeba. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2009-03-10, 14:36 przez kozik, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: dobór kabla i anteny

Post autor: Jaco »

kozik, kolego popraw te błędy bo zaniżasz poziom naszego forum.
kozik
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-02-16, 22:18
Lokalizacja: łańcut

Re: dobór kabla i anteny

Post autor: kozik »

Jaco pisze:popraw te błędy bo zaniżasz poziom naszego forum.
Ok już poprawiłem. I pszepraszam :(
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: dobór kabla i anteny

Post autor: YaHooo »

cingular pisze:Co mam zrobić żeby poprawić działanie całości???
Teraz można by sprawdzić w innym miejscu miasta jak to działa. Tak żebyś mógł korzystać z innego BTS'a. Bo to może równie dobrze być wina obciążenia sieci jak również usterki sprzętu.
Ostatnio zmieniony 2009-03-12, 21:12 przez YaHooo, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: dobór kabla i anteny

Post autor: Patryk »

Nie wiem,czego oczekujesz po takiej instalacji antenowej,poza stopniową utratą czułości i w końcu awarią modemu...

Cóż z tego,że siła sygnału wydaje się być dobra,skoro to tylko "głupi" wskaźnik poziomu sygnału RX.
Jakość pewnie jest tragiczna,że o uplinku nie wspomnę,a łacza internetowego się nie "odbiera z nadajnika",jak to 80% userów na tym forum twierdzi,tylko jest to połączenie dwukierunkowe,w którym kanał "w górę" jest równie ważny,bo po nim idą choćby dane kontrolne.
I dlatego to tak podle działa.
cingular
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-15, 21:40
Lokalizacja: okolice wawy

Re: dobór kabla i anteny

Post autor: cingular »

Rozumiem, że mam założyć profesjonalna antena, więc tak zrobię, a co do BTS - ów to mam tylko jeden w promieniu 10 km, następne są powyżej 20km.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: dobór kabla i anteny

Post autor: YaHooo »

cingular pisze:Rozumiem, że mam założyć profesjonalna antena
Dokładnie tak. Jakichś home made z Allegro nie polecamy.
cingular pisze:co do BTS - ów to mam tylko jeden w promieniu 10 km, następne są powyżej 20km.
No to trochę ciężko. Zawsze warto to sprawdzić. Ale jak się nie da to mówi się trudno.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ