Dwie anteny jeden modem ?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ozii
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2009-01-10, 13:55
Lokalizacja: Mała Piaśnica

Dwie anteny jeden modem ?

Post autor: ozii »

Witam,

Szukałem jednak nie znalazłem, żadnego tematu podobnego do tego :) Może słabo szukałem albo po prostu za dużo postów do przetrzepania.
Pytanie jest takie: Czy da radę podłączyć dwie anteny Bestpartnera(panele UMTS 15dBi) do jednego modemu huawei e160 ? A jeśli się da czy będzie lepsza siła sygnału i lepszy zasięg?
Pozdrawiam
Ozii
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Dwie anteny jeden modem ?

Post autor: Sundance_kid »

ozii nie da sie
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Dwie anteny jeden modem ?

Post autor: Patryk »

Teoretycznie się da (tzw.sfazowany układ antenowy,jak w antenie "siatkowej" TV).
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Dwie anteny jeden modem ?

Post autor: krystianb »

ozii pisze:Czy da radę podłączyć dwie anteny Bestpartnera(panele UMTS 15dBi)
Pytanie tylko czy jest sens, bo zysk nie będzie 15+15 (to jest wartość log, której nie można dodawać), jest na to jakiś dość prosty wzrór, ale nie pamiętam, ale zysk będzie koło 16 może 17. A cena takiego zestawu to się zbiży do ceny 20dbi.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Dwie anteny jeden modem ?

Post autor: YaHooo »

krystianb pisze:jest na to jakiś dość prosty wzrór, ale nie pamiętam, ale zysk będzie koło 16 może 17.
Jak to będą dwie anteny o dokładnie takich zyskach to zysk całkowity będzie o 3dBi większy (bo nastąpi podwojenie mocy). Czyli będzie 15+3=18dBi.
krystianb pisze:A cena takiego zestawu to się zbiży do ceny 20dbi.
Dlatego lepiej kupić tą antenę 20dBi. Poza tym wykonanie czegoś takiego jest dosyć trudne, bo trzeba zapewnić aby sygnały z obydwu anten miały dokładnie tą samą fazę.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
BartekSQ9...
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2009-02-16, 07:04
Lokalizacja: ok. KalwariaZeb

Re: Dwie anteny jeden modem ?

Post autor: BartekSQ9... »

Witam

Anteny można łączyć za pomocą tzw. splitera.

Nie dawno widziałem gdzieś schemat takiego splitera:
Fotka w załączniku

dla 2000 MHz dł. fali λ=15 cm
λ/4 = 3.75 cm
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26174
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dwie anteny jeden modem ?

Post autor: wojteks »

BartekSQ9... pisze:Anteny można łączyć za pomocą tzw. splitera.
Co dobre w krótkofalarstwie to nie zawsze jest dobre i łatwe do zrobienia w mikrofalach. Teoria jest dobra ale na 2.1 GHz w domowych warunkach nie stosuje się spliterów bo precyzja wykonania ma bardzo duże znaczenie.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
BartekSQ9...
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2009-02-16, 07:04
Lokalizacja: ok. KalwariaZeb

Re: Dwie anteny jeden modem ?

Post autor: BartekSQ9... »

wojteks pisze:Co dobre w krótkofalarstwie to nie zawsze jest dobre i łatwe do zrobienia w mikrofalach.
Hehe jeśli myślisz, że krótkofalarstwo kończy się na częstotliwości 440 MHz ???? ,to się grubo mylisz :] Ustawowo kończy się przy 250 GHz. to tak na marginesie :)

Można byłoby się pokusić o zrobienie takiego splitera.


Jak się troszkę ociepli , to zrobię konserwację moich anten i pobawię się w łączenie ,dzielenie anten :) :) :)
a wyniki moich "badań" na forum zamieszczę :D

A korzystając z okazji to pochwale się co mi się udało osiągnąć :) z Playem.
Otóż do najbliższego BTS'a mam jakieś 12KM w linii prostej, antena z bestpartnera 15dB, 5m kabla tri-set 240. modem e160. Sęk w tym ,że BTS'a nie widze bo mi zasłania górka, poniżej zdjęcia anteny i to co ona "widzi" ( położenie BTS'a zaznaczyłem na czerwono, który jest położony jest niżej niż ja mieszkam) . Top netinfo pokazuje Moc sygnału : -93dBm , 10dBi , 4%
modem loguje się, internet działa stabilnie(jak na te warunki) , za dnia ściąganie w granicach 60KB/S, a co do błędów transmisji ,to w zależności od pory dnia raz jest ich więcej raz mniej. W trakcie pisania tego postu zrobiłem pomiar na speedtest.net.
max. udało mi się uzyskać ok 1050kb down i 50 kb up. Słaby jest upload ,ale z działania internetu jestem zadowolony :)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dwie anteny jeden modem ?

Post autor: zDaleKi »

BartekSQ9... pisze:Jak się troszkę ociepli , to zrobię konserwację moich anten i pobawię się w łączenie ,dzielenie anten :) :) :)
a wyniki moich "badań" na forum zamieszczę :D
Czekamy zatem na wyniki. :ok:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Dwie anteny jeden modem ?

Post autor: Patryk »

Nikt się w fazowanie anten mikrofalowych nie bawi zwyczajnie dlatego,że niesie to niewspółmierne nakłady do osiągniętego zysku.
Na VHF czy nawet radiokomunikacyjnym UHF to miało sens,gdyż to była najłatwiejsza droga do osiągnięcia dużego zysku energetycznego - wykonanie nie wiadomo jak długiej "Yagi" jest praktycznie niemożliwe,a sfazowanie czterech anten pozwoli osiągnąc taki sam,jak nie lepszy rezultat.
Oczywiście przy niskich zyskach jednostkowych anten na niskie pasma zysk z układu sfazowanego jak procentowo odpowiednio większy.

A w przypadku wysokich pasm problem uzyskania dużego zysku rozwiązują anteny z parabolicznym reflektorem,które osiągają już wtedy akceptowalne rozmiary czasz.

[ Dodano: 2009-03-22, 14:00 ]
BartekSQ9... pisze:Ustawowo kończy się przy 250 GHz.
Ha,tylko który krotkofalowiec bawi się na pasmach wyższych od pierwszych kilku GHz... :]
Awatar użytkownika
BartekSQ9...
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2009-02-16, 07:04
Lokalizacja: ok. KalwariaZeb

Re: Dwie anteny jeden modem ?

Post autor: BartekSQ9... »

Patryk_ pisze: Ha,tylko który krotkofalowiec bawi się na pasmach wyższych od pierwszych kilku GHz... :]
Masz licencje krótkofalarską ???
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26174
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dwie anteny jeden modem ?

Post autor: wojteks »

BartekSQ9... pisze:Masz licencje krótkofalarską ?
Ja nie mam ale chętnie zobaczyłbym sprzęt na 10GHz z antenami połączonymi (synfazowo) własnoręcznie wykonanym spliterem który działa.

Na 2.4GHz stosuje się splitery nie po to aby wzmocnić anteny a aby zapewnić pokrycie sygnałem odpowiednich kierunków czyli kształtować charakterystykę poziomą nadajnika.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Dwie anteny jeden modem ?

Post autor: Patryk »

BartekSQ9... pisze: Masz licencje krótkofalarską ???
Miałem 10 lat temu podejść do egzaminu na A,lecz z przyczyn życiowych musiałem zrezygnować.
Ale pojęcie o radiu myślę,że nadal mam,Morse'a też pamiętam :]

Poza tym trudno nazwać krótkofalarstwem odbiór broadcastów z satelitów,czy "wstrzeliwanie się" w analogowe linie radiowe...celem posłuchania/podejrzenia...choć na tym polega głównie "praca" pseudo-krótkofalowców na wysokich pasmach :hyhy:
ODPOWIEDZ