Problemy z HSDPA w Orange

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Piotrek z lasu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-04-09, 16:45
Lokalizacja: Łódź

Problemy z HSDPA w Orange

Post autor: Piotrek z lasu »

Ostatnio pojawiły się u mnie problemy z zasięgiem HSDPA w Orange. Kiedy dwa lata temu kupowałem Orange Free Premium przez tydzień chodziłem struty, bo modem łapał tylko Edge. Ale po tygodniu złapał HSDPA i tak mu już zostało. Niestety od kilu miesięcy mam problem ze stabilnością HSDPA. Nie wiem z czego to wynika. Mieszkam na pograniczu zasięgu, według mapki Orange, choć teraz już nie. (dzisiaj sprawdzałem)

Otóż bywają dni, że nie mogę się połączyć z internetem przez HSDPA. Wyskakuje komunikat 628 sprawdź czy modem lub karta SIM są właściwie zamontowane. Oczywiście są. EDGE oczywiście działa. Sytuacja się powtarza niezależnie od pory dnia i nocy. Czasem przez trzy dni w ogóle nie mogę się połączyć przez HSDPA.

Ponadto kiedy już HSDPA działa, co jakiś czas modem przełącza się na UMTS, co jest wielce irytujące. Odnoszę wrażenie, że problem pojawił się w momencie kiedy Orange rozszerzył zasięg i chyba wzmocnił sygnał z pobliskiego nadajnika, bo jeśli wszystko jest dobrze internet chodzi znacznie szybciej, a aplikacja Business Everywhere pokazuje 3G+, wcześniej tylko 3G.

Czy można jakoś ustabilizować poziom sygnału nie używając anteny zewnętrznej? Trochę głupio mocować jakieś dodatkowe druty do laptopa...

A może ktoś wie z czego wynika ten problem?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problemy z HSDPA w Orange

Post autor: ja.michal »

Piotrek z lasu pisze:Nie wiem z czego to wynika. Mieszkam na pograniczu zasięgu, według mapki Orange, choć teraz już nie. (dzisiaj sprawdzałem)
Między innymi z tego. Do tego coraz więcej użytkowników i obciążenie sieci.
Piotrek z lasu pisze:Wyskakuje komunikat 628 sprawdź czy modem lub karta SIM są właściwie zamontowane.
Sprawdź zasilanie modemu w ustawieniach. Czy niema jakiegoś oszczędzania energii czy czegoś w tym stylu.
Piotrek z lasu pisze:Ponadto kiedy już HSDPA działa, co jakiś czas modem przełącza się na UMTS, co jest wielce irytujące.
Jeśli nie korzystasz w danym momencie to normalna rzecz, że "zeskakuje" z HSDPA na 3G.
Piotrek z lasu pisze:aplikacja Business Everywhere pokazuje 3G+, wcześniej tylko 3G.
Lepszą aplikację będzie aplikacja producenta, a jeszcze lepiej dial-up i program kolego z forum, Top_NetInfo.
Piotrek z lasu pisze:A może ktoś wie z czego wynika ten problem?
Chyba już wyjaśniłem nieco. ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problemy z HSDPA w Orange

Post autor: YaHooo »

Piotrek z lasu pisze: Czasem przez trzy dni w ogóle nie mogę się połączyć przez HSDPA.
A masz możliwość sprawdzenia w jakimś innym miejscu? Najlepiej jak najdalej miejsca w którym są kłopoty. Tak żeby łapać zasięg z innego nodeB.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Piotrek z lasu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-04-09, 16:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Problemy z HSDPA w Orange

Post autor: Piotrek z lasu »

YaHooo pisze:A masz możliwość sprawdzenia w jakimś innym miejscu? Najlepiej jak najdalej miejsca w którym są kłopoty. Tak żeby łapać zasięg z innego nodeB.
Oczywiście sprawdzałem. W centrum miasta jest idealnie.
I zauważyłem jeszcze jedną ciekawą rzecz. Otóż kiedy jadę na wieś w dziką głusz łączę się przez EDGE, bo tam inaczej się nie da i z zaskoczeniem stwierdzam, że tam internet szybciej śmiga na EDGE niż w Łodzi na EDGE... A tam jest zdecydowanie dalej do nadajników.

I ważna rzecz. Wszystkie połączenia wykonuję z wnętrza budynków.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-04-09, 20:25 ]
Wycięcie autocytatu.

[ Dodano: 2009-04-09, 20:26 ]
Jeśli nie korzystasz w danym momencie to normalna rzecz, że "zeskakuje" z HSDPA na 3G.
W tym problem, że dzieje się tak właśnie wtedy, kiedy akurat korzystam. Np. w trakcie wysyłania lub odbierania poczty.
Ostatnio zmieniony 2009-04-09, 19:24 przez Piotrek z lasu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problemy z HSDPA w Orange

Post autor: YaHooo »

Piotrek z lasu pisze:W centrum miasta jest idealnie.
Czyli niestety to wina sieci, raczej nic nie zrobisz :(
Piotrek z lasu pisze:Otóż kiedy jadę na wieś w dziką głusz łączę się przez EDGE, bo tam inaczej się nie da i z zaskoczeniem stwierdzam, że tam internet szybciej śmiga na EDGE niż w Łodzi na EDGE... A tam jest zdecydowanie dalej do nadajników.
Ale zapewne te BTS'y są mniej obciążone i temu możesz uzyskiwać lepsze prędkości.
Piotrek z lasu pisze:I ważna rzecz. Wszystkie połączenia wykonuję z wnętrza budynków.
W sumie mała różnica, ale jak chcesz to możesz jeszcze wykonać test na zewnątrz. Wtedy powinieneś mieć silniejszy sygnał.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Problemy z HSDPA w Orange

Post autor: bob »

Piotrek z lasu, spróbuj podłączyć antenę zewnętrzną.
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Problemy z HSDPA w Orange

Post autor: przemox.1 »

Piotrek z lasu pisze:Trochę głupio mocować jakieś dodatkowe druty do laptopa...
Właśnie Piotrek z lasu, nie chce anteny zewnętrznej.
Ale jak trzeba będzie to będzie musiał.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Problemy z HSDPA w Orange

Post autor: Patryk »

Piotrek z lasu pisze:Trochę głupio mocować jakieś dodatkowe druty do laptopa...
Kupić repeater UMTS i do niego podłaczyć antenę.
Ok.3k PLN ;)
Albo router +modem,i łaczyć się laptopem po wifi.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Problemy z HSDPA w Orange

Post autor: bob »

przemox.1 pisze:Właśnie Piotrek z lasu, nie chce anteny zewnętrznej.
Ale Piotrek z lasu, nie ma wyjścia. :hyhy:
Dookólna coś jak ta co jest dodawana fabrycznie do Optiona powinna załatwić sprawę. ;)
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Problemy z HSDPA w Orange

Post autor: Sundance_kid »

Piotrek z lasu pisze:Łodzi na EDGE.
Napiszę Ci z ramach pocieszenia, że na Chojnach w godzinach 10-20 nie da sie korzystać z neta. Pochodzi z minutę i pada. To, że w miejszej miejscowości działą może być spowodowane tym, że mniej użyszkodników do jednego BTSa przypada.

Antena niezbędna.
ODPOWIEDZ