Dwie nowe anteny do UMTS

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: sardo nunspa »

Zoczyłem niedawno takie dwie anteny do UMTS
panel midi 11dBi
panel max 15dBi

Chce ktoś coś powiedzieć :?:
Ostatnio zmieniony 2007-02-01, 12:25 przez sardo nunspa, łącznie zmieniany 2 razy.
Latka lecą...
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: Ufo atakuje »

A to jest mój faworyt. Szkoda, że tylko na 2,4GHz.
http://www.dipol.com.pl/sklep/a72122.ph ... 6643f70cf4

Sprzęt prawie jak w wojsku :lol:
Kwiatronus
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2007-01-23, 12:44
Lokalizacja: warszawa

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: Kwiatronus »

Ciekawa ta na 15dbi ktoś może ma bo ja również chętnei bym kupił...
dtech
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2006-10-05, 08:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: dtech »

Ufo atakuje pisze:A to jest mój faworyt. Szkoda, że tylko na 2,4GHz.
http://www.dipol.com.pl/sklep/a72122.ph ... 6643f70cf4

Sprzęt prawie jak w wojsku :lol:
Ale ona tylko do Wlanu jest.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: zDaleKi »

sardo nunspa pisze:Zoczyłem niedawno takie dwie anteny do UMTS
panel midi 11dBi
panel max 15dBi

Chce ktoś coś powiedzieć :?:
Ja :)
Link w 15dbi jest chyba do 11 :)
Powinien być chyba taki: http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... ategorie=9
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
radekgers
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2006-05-03, 23:49

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: radekgers »

A z jakiej mniej wiecej odleglosci mozna sciagnac sygnal UMTS?
Nadajnik z umts orange jest jakies 5km ode mnie w linii prostej, a pomiedzy jest jeszcze stacja bez umts.
Moje pytanie, czy jest szansa ze z dobra antena sciagne umts, z pominieciem tej stacji po srodku?
Nie wiem czy warto inwestowac w modem umts ;-)
bio5
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 182
Rejestracja: 2006-11-14, 09:51
Lokalizacja: Wuwua

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: bio5 »

UMTS to osobne pasmo, jeśli masz możliwość w (telefonie, modemie, whatever) wymusić system GSM/UMTS to da radę.
radekgers
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2006-05-03, 23:49

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: radekgers »

Eh, chyba bede musial sie skusic na modem z umts, bo w telefonie mam co najwyzej "tryb podwojny"...
Jak nie bedzie sygnalu najwyzej bede sobie plul w brode za wydatek 400zl +antena i czekal na lepsze czasy az mi blizej umts postawia ;-)

Jeszcze jedno pytanie (troche OT anten...), czy kazdy modem umts ma mozliwosc wymuszenia 3g czy jakis powinienem unikac? Myslalem nad option fusion (czy jakos tak), ktory ma tez wifi. Czy on jest widziany przez system jako 2 oddzielne karty? tzn czy internet umts uzyskany przez ten modem bede mogl udostepnic przez wifi przez ten sam modem?:D
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: sardo nunspa »

Dzięki @Bliski rzeczywiście zlinkowałem odwrotnie.

Chciałem się tylko dowiedzieć czy ktoś już nie miał przyjemności z tym sprzętem :?: . Czy ten Bestpartner to firma czy plew :?: . Takie anteny na Allegro tylko, że do wi-fi, to w 90% żenua. Robią je chałupnicy bez żadnej wiedzy, a sprzedawcy zachwalają "cudowne :lol: możliwości"

Szukając czegoś wiecej o tych antenach natknąłem sie na :shock:
TELSA
Te anteny są sprzedawane w wielu krajach zwłaszcza hiszpańsko języcznych. Miłego oglądania :wink:

i jeszcze tu:antenas celulares

Anteny gsm do samochodu by Blaupunkt PDF 640 kB
Słowenia :D Słowenia
Latka lecą...
Reiter
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-04-09, 17:20
Lokalizacja: Będzin

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: Reiter »

Właśnie, czy ma sens wymiana anteny prętowej (magnetycznej) na taką panelową? Dodam, że mam siłę sygnału na poziomie 20% i czasem się zatyka ten net (w czasie opadów deszczu), a mieszkam na parterze, sporo jest bloków wokół, a taką antenę mogę umieścić wyłącznie na wewnętrznej stronie parapetu.
Czy dobrze zrozumiałem, że do tych anten panelowych należy dokupić okablowanie z konektorami? Tzn, producent sprzedaje bez ani kawałka kabla?
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: sardo nunspa »

Reiter pisze: Czy dobrze zrozumiałem, że do tych anten panelowych należy dokupić okablowanie z konektorami? Tzn, producent sprzedaje bez ani kawałka kabla?
A to sknerusy :!: wcześniej tego nie zauważyłem. Tak z tego wynika że trzeba dokupić kabel i to za ile :!: :!: :!:
Co do samych anten, to ja ich nie rekomenduję, ja je tylko zobaczyłem na Allegro kilka dni temu i przedstawiam na forum. Po za tym, że to nowość nic więcej nie wiem, poszukiwania w Google zaowocowały znalezieniem producentów anten za granicą.
Ktoś będzie musiał być pierwszy i kupić taką antenę. Mam nadzieję, że podzieli się wrażeniami na forum :)
Latka lecą...
bio5
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 182
Rejestracja: 2006-11-14, 09:51
Lokalizacja: Wuwua

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: bio5 »

Reiter pisze: Czy dobrze zrozumiałem, że do tych anten panelowych należy dokupić okablowanie z konektorami? Tzn, producent sprzedaje bez ani kawałka kabla?
Sprzedaje antenę a nie instalację antenową.
Reiter
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-04-09, 17:20
Lokalizacja: Będzin

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: Reiter »

Zwróćcie jeszcze uwagę na wagę jednego panelu (0,4kg), a drugiego (1,19kg). Jakieś wnioski?
Reiter
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-04-09, 17:20
Lokalizacja: Będzin

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: Reiter »

Cześć.
Od kilku chwil stałem się posiadaczem Antena PANEL MAX 15 dBi 1900-2100 MHz (UMTS). Chętnie podzielę się swoimi osobistymi odczuciami.
Zamówienie towaru jest bardzo proste, niestety trzeba sobie samemu wydrukować ze strony www zamówienie, jeśli ktoś chce mieć ślad po tym, że złożył zamówienie. Pracownik firmy tylko potwierdza na podany email, że przesyłka dotrze kurierem (i tu podaje termin kiedy). Na zadane dodatkowe pytania w zamówieniu odpowiedzi są bardzo zwięzłe. Towar otrzymałem następnego dnia. Wszystko w firmowym opakowaniu. Starannie wykonane. Przewód jest to sztywny koncentryk 50 Ohmowy Low loss (małostratny) produkcji Niemieckiej. Warto kupić dłuższy, niż zamierzamy użytkować , bo kabel jest naprawdę sztywny. Z jednej strony zakończony baryłką (do wkręcenia w panel) z drugiej zaopatrzony w wtyk do modemu Option Globetrotter. W komplecie jest uchwyt do masztu (można zmieniać kąt położenia). Niestety brak jakiegokolwiek paragonu, czy karty gwarancyjnej.
Teraz walory praktyczne. Jestem rzeczywiście zadowolony, bo jak wcześniej posiadałem antenkę magnetyczną 5dBi i miałem czasem zerwania internetu, tak mam teraz stabilne łącze (a pada w tej chwili śnieg). Siła sygnału wzrosła z 22-29% na 38-41%. Pingi zmalały dwukrotnie z około 350 do 150-170ms. Dodam, że panel jest w tym momencie przyklejony do szyby wewnątrz mieszkania i nie ukierunkowywałem go jeszcze na nadajnik. Są, więc szanse na więcej? :-)

A oto mały test i wyniki (mój BTS nie ma jeszcze HSDPA, choć ja sprzętowo i programowo jestem przygotowany):

C:\Documents and Settings\Reiter>ping www.factory.pl

Badanie dc.ic.pl [193.47.247.36] z użyciem 32 bajtów danych:

Odpowiedź z 193.47.247.36: bajtów=32 czas=109ms TTL=111
Odpowiedź z 193.47.247.36: bajtów=32 czas=98ms TTL=111
Odpowiedź z 193.47.247.36: bajtów=32 czas=97ms TTL=111
Odpowiedź z 193.47.247.36: bajtów=32 czas=105ms TTL=111

Statystyka badania ping dla 193.47.247.36:
Pakiety: Wysłane = 4, Odebrane = 4, Utracone = 0 (0% straty),
Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
Minimum = 97 ms, Maksimum = 109 ms, Czas średni = 102 ms
bio5
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 182
Rejestracja: 2006-11-14, 09:51
Lokalizacja: Wuwua

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: bio5 »

Na jakiej wysokości jest antena, jak z przeszkodami, jaka szacunkowa odległość od BTSa ????
Reiter
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-04-09, 17:20
Lokalizacja: Będzin

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: Reiter »

Wysokość, to kilka metrów. Niestety nie wiem dokładnie, z którym nadajnikiem jest nawiązywane połączenie, gdyż nowe nadajniki UMTS nie są udokumentowane jeszcze w bazie. Też chciałbym wiedzieć jaka jest odległość i gdzie mam najbliższe. Najbliższy jakiś(!) nadajnik Plusa w tym kierunku jest ode mnie w odległości może 200-300 metrów, ale po drodze mam całe 2 bloki mieszkalne w linii prostej. Panel nie widzi nadajnika. Jeśli to w ogóle jest ten.
Dzisiaj mi skoczyło na pewien czas do 45-48%.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: bob »

Reiter pisze:Statystyka badania ping dla 193.47.247.36:
Pakiety: Wysłane = 4, Odebrane = 4, Utracone = 0 (0% straty),
Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
Minimum = 97 ms, Maksimum = 109 ms, Czas średni = 102 ms
Wow, to świetne wyniki.
Czy na pewno nie masz HSDPA ?
Co wskazują diody modemu ?
Reiter
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-04-09, 17:20
Lokalizacja: Będzin

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: Reiter »

Chyba nie, pomimo, że oprogramowanie twierdzi, że korzystam z protokołu, natomiast nie ma absolutnie żadnej zmiany w prędkości. Żaden pobliski nadajnik najprawdopodobniej jeszcze nie został wyposażony.

Podpowiedźcie mi jaką instrukcję w moim modemie wpisać, by uzyskać listę widzianych nadajników?
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: Jaco »

To można sprawdzić przez hiperterminal wpisując komendę
AT+CREG? i AT+CREG=2
Następnie na BTSearch wpisujesz CID i powinieneś mieć odpowiedż z którego nadajnika korzystasz w danej chwili.
Reiter
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-04-09, 17:20
Lokalizacja: Będzin

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: Reiter »

Dzięki za odpowiedź. Znam te komendy. Ja pytam o coś innego, jak wyświetlić listę? Tak jak masz w Netmonitorze czy Techmodzie, czy innym monitorze... listę kanałów czy nadajników będących w moim zasięgu (a z którymi nie mam aktualnie połączenia).
Nie mogę sobie poradzić ze znalezieniem takiej komendy, jeśli w ogóle to można w jakiś sposób wykonać w tym modelu modemu.
Marin205
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2008-09-11, 12:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: Marin205 »

Ja kupiłem antenę od firmy telkob http://www.allegro.pl/item431935996_ant ... ax_3g.html

I zasieg z 0/1 na 5 kresek 3G+ poprawił mi się na 4 kreski z 5ciu - co ciekawe - gdy antena była zawieszona 1,5 metra niżej na metalowej barierce balkonu było tylko 3 kreski z 5ciu
Ostatnio zmieniony 2008-09-14, 11:19 przez Marin205, łącznie zmieniany 1 raz.
HUAWEI E372 + TL-MR3420 + antena TELKOB ATP-14 (14 db)

Huawei E3276 http://www.speedtest.net/result/3391996192.png
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Dwie nowe anteny do UMTS

Post autor: YaHooo »

Marin205 ale stary temat wykopałeś :szok:
Marin205 pisze:co ciekawe - gdy antena była zawieszona 1,5 metra niżej na metalowej barierce balkonu było tylko 3 kreski z 5ciu
Pewnie metalowa barierka powodowała odbicia sygnału radiowego. Co spowodowało spadek sygnału.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ