Ciagły problem z zasięgiem

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
TommekG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-12, 14:21
Lokalizacja: podlaskie

Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: TommekG »

Mam taki problem z zasięgiem wszystko działało fajnie osiągałem prędkości ok 180kb/s ale z jakieś pół roku temu od tego czasu same tylko kłopoty z tym internetem prędkości jakie osiągam teraz to tylko 40 kb/s jak nie ma ruchu normalnie wszystkiego już próbuje i przeinstalowałem system i latam z anteną (antena zamontowana na dachu domu) próbuję chyba wszystkiego i strony się otwierają normalnie tragedia.Posiadam taka antenę Link do anteny +modem Siemens Es75.Jak wynika z map jestem w zasięgu EDGE ale normalnie działa on jak GPRS w moim przypadku .Dodam że miejscowość w jakiej mieszkam to Górki Sypniewo woj.Podlaskie.Może koledzy macie jakiś pomysł na to
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: Blido »

TommekG, może na początek podaj jaką masz siłę sygnału? Chodzi mi oczywiście o -dBm, nie jakieś kreski, procenty itp. Możesz sprawdzic to programem <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557" target="_blank">»Top NetInfo«</a> . Może się okazać że BTS z którego korzystasz jest po prostu nadmiernie obciążony, to nie wina zasięgu.
TommekG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-12, 14:21
Lokalizacja: podlaskie

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: TommekG »

-69 dBm,22 dBi,60%. Pomiar wykonany o godzinie 8.00 rano
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: Patryk »

TommekG pisze:-69 dBm
Bardzo dobrze.
Widocznie sieć przeciążona po prostu.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: Blido »

TommekG pisze:-69 dBm,22 dBi,60%
To świetny sygnał, zobacz na parametry połączenia z mojej sygnaturki ;) .
BTS z którego korzystasz jest zbyt obciążony i nic na to nie poradzisz. Możesz jeszcze spróbować wycelować antenę na jakiś inny BTS. Poszukaj go na www.mapa.btsearch.pl
TommekG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-12, 14:21
Lokalizacja: podlaskie

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: TommekG »

No coś popróbuje. Nie daleko mnie jest zasięg UMTS z Orange ale wątpię czy złapię ode mnie będzie ok 12km.
TommekG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-12, 14:21
Lokalizacja: podlaskie

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: TommekG »

Dziś przestawiłem antenę na drugi nadajnik i otrzymałem takie parametry mógłby ktoś fachowym okiem spojrzeć

1438 81dBm 16dBi,30%
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: Blido »

To słabszy sygnał niż ten który podałes poprzednio, ale prawdę mówiąc to nie moc sygnału się liczy, a realne osiągi. Może trafiłes na mniej obciążony BTS? Przetestuj transfer i pingi na www.speedtest.net
TommekG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-12, 14:21
Lokalizacja: podlaskie

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: TommekG »

1438 81dBm 16dBi,30%


Obrazek

Test o 19.58.Mógłby ktoś rzucić na to fachowym okiem

[ Dodano: 2009-03-17, 19:12 ]
Może ktoś zerknąć wyżej na to ?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: Blido »

TommekG pisze:Może ktoś zerknąć wyżej na to ?
Na co tu zerkać, wynik jak wynik, typowy dla EDGE W Orange, które niestety nie jest najlepsze. EDGE w tej sieci działa często wolniej niż GPRS w innych sieciach.
Moc sygnału -81dBm też nie jest zła, ponieważ ja na -85dBm sygnału EDGE w Erze osiągam 190kb/s. Tak więc to wina nie słabego sygnału, ale obciążonego BTS-a.
Antenę masz raczej dobrą, wygląda zupełnie jak ta z Dipola, może to nawet ta sama. Pół roku temu miałeś lepszy transfer bo po prostu BTS nie był tak obciążony lub miał jakieś lepsze wyjście na świat.
TommekG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-12, 14:21
Lokalizacja: podlaskie

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: TommekG »

Antenę mam kupioną z dipola ATK .Widzę jakie tutaj na forum co nie którzy osiągają prędkości to ja o takich mogę pomarzyć do betesa mam z Orange do jednego ok 5km drugi 8km i trzeci to 13 km z UMTS ale prędkości jakie osiągam to 100 kb/s to najwięcej już
TommekG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-12, 14:21
Lokalizacja: podlaskie

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: TommekG »

Dziś wystrzeliłem antenę w nowy nadajnik i oto osiągi

-83dBm,15dBi,25%

Obrazek
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: Sundance_kid »

TommekG pisze:trzeci to 13 km z UMTS
Dużo za dużo.
Dziś wystrzeliłem antenę w nowy nadajnik i oto osiągi
Takie EDGE. W nocy tak samo?
TommekG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-12, 14:21
Lokalizacja: podlaskie

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: TommekG »

Sprawdzałem o godzinie 20 wczoraj i strasznie muliło, strony wcale się nie otwierały. Np teraz z rana jest ok.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-03-26, 12:13 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2009-03-26, 12:13 przez TommekG, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: YaHooo »

TommekG czyli to jest wina obciążenia sieci. Musisz szukać innego BTS'a.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
TommekG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-12, 14:21
Lokalizacja: podlaskie

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: TommekG »

YaHooo pisze:TommekG czyli to jest wina obciążenia sieci. Musisz szukać innego BTS'a.
YaHoo ja już wszystkie dookoła BTSY sprawdzam i sam już nie wiem , który dobry normalnie mam taki mętlik w głowie że szok
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: YaHooo »

TommekG pisze:już wszystkie dookoła BTSY sprawdzam i sam już nie wiem , który dobry
Może taka specyfika sieci w Twojej okolicy. Nic się nie da zrobić, bo tak mocno obciążona jest :(
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: Ufo atakuje »

Sprawdzałem o godzinie 20 wczoraj i strasznie muliło, strony wcale się nie otwierały. Np teraz z rana jest ok.
I to jest najlepszy dowód, że masz przeciazony nadajnik. W takim wypadku musisz umieć złapać jakiś drugi, mniej obciążony, na którym byś miał lepsze transfery w godzinach szczytu. Masz już antene i wiesz z jakimi stacjami się łączysz- więc możesz testować. Więcej Ci nie pomożemy...
Może taka specyfika sieci w Twojej okolicy. Nic się nie da zrobić, bo tak mocno obciążona jest :(
Częściej "siada" jedna stacja, ale zdarzało się, że na wszystkich BTS-ach internet zwalniał. Zależy to od lokalnej infrastruktury. Tak to już jest w EDGE, ale można sobie z tym radzić. Przełączanie miedzy stacjami przydaje się zwłaszcza jak jest jakaś awaria.
marcincinekk
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2009-02-19, 16:00
Lokalizacja: Pogorzelec

Re: Ciagły problem z zasięgiem

Post autor: marcincinekk »

Nie jestem ekspertem ale może kolega niech jeszcze sprawdzi złapać tego UMTS-a? Skierować tam antenę i wymusić programem Top_NetInfo ?
ODPOWIEDZ