Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
artvip
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-07, 10:08
Lokalizacja: Warszawa

Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: artvip »

Witam,

chciałbym zapytać bardziej doświadczonych użytkowników jak to jest tak naprawdę z tym "do 7.2 Mb/s" przy okazji przyczepić się do wszystkich reklam operatorów używających "od" i "do". Zainspirowała mnie reklama Plusa mówiąca o minucie połączenia w roamingu "od" 40 gr... No comment. Ale do rzeczy:

Posiadam modem Option GT MAX z firmware 2.4.6Hd. Testowałem download i upload przy różnych BTSach w jednym z RNC Orange. Testy starałem się robić o różnym czasie (dzień - noc) przy pełnym zasięgu.

W moim mieście Orange ma konfigurację umożliwiającą HSDPA do 7.2 Mb/s i HSUPA do 2 Mb/s.

To co max udało mi się wyciągnąć to download 3.8 Mb/s i upload max na co pozwala moja karta czyli około 360 kb/s.

Jak to jest.. ? Czy problem dotyczy architektury sieci, konfiguracji sieci, ilości zalogowanych użytkowników, możliwości modemu?

Czy realne jest wyciśnięcie wartości zbliżonej do 7 Mb/s (download)?

Jakie warunki muszą być spełnione (zarówno po stronie użytkownika jak i operatora)?

Czy jest sens eskalować problem u operatora?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.[/i]
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: YaHooo »

artvip pisze:To co max udało mi się wyciągnąć to download 3.8 Mb/s i upload max na co pozwala moja karta czyli około 360 kb/s.
To w miarę przyzwoity wynik :ok:
artvip pisze:Czy problem dotyczy architektury sieci, konfiguracji sieci, ilości zalogowanych użytkowników, możliwości modemu?
Dokładnie to są bardzo ważne rzeczy te co wymieniłeś. Dochodzi do tego jeszcze siła sygnału. HSDPA jest bardzo wrażliwe na siłę sygnału.
artvip pisze:Czy realne jest wyciśnięcie wartości zbliżonej do 7 Mb/s (download)?
Moim zdaniem przy teraźniejszej strukturze każdego operatora w Polsce to niemożliwe. Z tego co pamiętam aby możne było wycisnąć takie prędkości to potrzebne są BTS'y co 200m. Wtedy rzeczywiście można by próbować. Druga sprawa to modem, często to, że pisze iż modem osiąga 3.6 czy 7.2 mbps to i tak nie osiągnie tego przy sprzyjających warunkach. Ja sam mam modem 3.6 i nie mogę przekroczyć granicy 2.8 mbps.
artvip pisze:Jakie warunki muszą być spełnione (zarówno po stronie użytkownika jak i operatora)?
Trzeba mieć bardzo dobry modem, dobrą siłę sygnału oraz oczywiście jakiś nieobciążony BTS. Co w miejscach gdzie jest niby te 7.2 mbps jest niemożliwe w tego względu, że jest za mało BTS'ów.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: zDaleKi »

artvip pisze:chciałbym zapytać bardziej doświadczonych użytkowników jak to jest tak naprawdę z tym "do 7.2 Mb/s"
To jest tak, że jest to teoretycznie maksymalna wartość ale praktycznie mało kiedy udaje się ją uzyskać.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
artvip
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-07, 10:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: artvip »

YaHooo napisałeś o BTSach co 200m..

Czy to ma jakieś znaczenie gdy zalogowany jestem np. przez cały czas do jednej stacji i mam download 3.8 Mb/s?

Czytałem trochę na ten temat i wiem, że zasięg się kurczy przy dużej ilości zalogowanych użytkowników i wtedy właśnie gęstość BTSów ma znaczenie ale nie jestem pewien czy ma to znaczenie w przypadku szybkości transferu danych?

Gdyby w okolicy 200m "świeciła" inna stacja to mój modem potrafiłby wykorzystać to do lepszego transferu?

Patrząc na CellID stacji nie widzę aby mój modem logował się do innego BTSa a miałem okazję testować w lokalizacji gdzie 2 BTSy dzieli niecałe 80m + trzeci BTS w odległości około 300 / 400 m.

Dzięki za wszystkie posty.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: YaHooo »

artvip pisze:właśnie gęstość BTSów ma znaczenie ale nie jestem pewien czy ma to znaczenie w przypadku szybkości transferu danych?
To jest tak, że jak jest większa gęstość BTS'ow powoduje, że do jednego BTS'a jest zalogowanych mniej użytkowników i jest on mniej obciążony. Zatem można uzyskać większe prędkości.
artvip pisze:Gdyby w okolicy 200m "świeciła" inna stacja to mój modem potrafiłby wykorzystać to do lepszego transferu?
Niestety nie, bo modem loguje się do jednego BTS'a.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: bob »

artvip pisze: Posiadam modem Option GT MAX z firmware 2.4.6Hd.
artvip pisze:Orange ma konfigurację umożliwiającą HSDPA do 7.2 Mb/s i HSUPA do 2 Mb/s.
Przy tym modemie wyciągnąłeś max upload`u i 3/4 możliwości jego download`u.
Awatar użytkownika
DJ1910
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 486
Rejestracja: 2007-07-01, 21:23
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: DJ1910 »

Tak jak na Wifi 802.11g nikt nie wyciagnał realnie 54Mbps, tak samo w internecie mobilnym o 7,2Mbps mozna też zapomnieć ;)

Wiadomo że to wartosci laboratoryjne

U mnie HSDPA w Orange wyciąga ok 1Mbit, i bardzo komfortowo sie z tego korzysta, wiec i tak nie narzekajmy że nie mamy tych 7,2 :) A jak duzo osob pisze, wyciaga 2-3 czy nawet 5 Mbit'ów, wiec to juz w ogole jest luksusik :)

Szkoda tylko że operatorzy mydlą oczy ludziom tym 7,2, mimo iz wiele osob ktore na internet mobilny sa skazane, w swej okolicy mają z reguły co najwyżej ledwo zipiący BTS z EDGE'em :P
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: Jo_gurt »

DJ1910 pisze:Tak jak na Wifi 802.11g nikt nie wyciagnał realnie 54Mbps, tak samo w internecie mobilnym o 7,2Mbps mozna też zapomnieć ;)
Porownanie troche nietrafione, bo w wifi mamy 54Mbps w dwie strony + narzut, wiec i teoretyczne (te faktycznie teoretyczne) i rzeczywiste wartosci da sie osiagnac w dobrych warunkach - czyli ok 22-24Mbps w jedna strone. No ale fakt faktem, ze ladnie wyglada 54Mbps - ponad polowa ethernetowego linka (tylko tu mamy 100Mbps full duplex - drobny szczegol) ;)
7,2Mbps to ruch tylko down.
artvip
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-07, 10:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: artvip »

No cóz.. w takim razie pozostaje czekać na reklamy "mobilny internet do 14 Mb/s" (HSDPA+ zdaje się..) wtedy zapewne 7 Mb/s będzie bardziej osiągalne..

Pozdrawiam i życze wszystkim takich osiągów na swoim mobilnym internecie:
Awatar użytkownika
DJ1910
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 486
Rejestracja: 2007-07-01, 21:23
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: DJ1910 »

Jo_gurt pisze:
DJ1910 pisze:Tak jak na Wifi 802.11g nikt nie wyciagnał realnie 54Mbps, tak samo w internecie mobilnym o 7,2Mbps mozna też zapomnieć ;)
Porownanie troche nietrafione, bo w wifi mamy 54Mbps w dwie strony + narzut, wiec i teoretyczne (te faktycznie teoretyczne) i rzeczywiste wartosci da sie osiagnac w dobrych warunkach - czyli ok 22-24Mbps w jedna strone. No ale fakt faktem, ze ladnie wyglada 54Mbps - ponad polowa ethernetowego linka (tylko tu mamy 100Mbps full duplex - drobny szczegol) ;)
7,2Mbps to ruch tylko down.
Zgadza sie :) nie sprecyzowałem iż mialem na mysli to, że szary uzytkownik myśli iż jest to w 54Mbit down :)

W informatyce ściema dla nieświadomych mas to podstawa :) Liczby które mówią półprawdę i nakręcają nową podnieconą klientele, a w rzeczywistości aż tak różowo nie jest. Chociaz akurat w przypadku przesyłu danych nawet ta ściema użytkownika nie krzywdzi, chyba że ktoś ma tylko EDGE albo GPRS :P Bo wiadomo że juz przy prockach czy kartach graficznych taktowanie nie zawsze idzie w parze z wydajnoscia :)

Moze troche offtopic, ale używa ktoś sprzęcików na Wifi G które niby mają 108Mbps? Jak realnie transfery na tym wyglądają? Oczywiscie przy zalozeniu że np. AP i karta obslugują 108Mbps
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: bob »

Oto co osiągnął w laboratoryjnych warunkach Option:

Common test results of 3.x.x.x drivers on a HSDPA 7.2 network :
• HSDPA only : 5.5Mbps downlink (RAS and NDIS)
• HSUPA only : 1.9Mbps uplink (RAS and NDIS)
• HSDPA and HSUPA : 3.5Mbps downlink and 1.9Mbps uplink
(RAS and NDIS)
Common test results of 4.x.x.x drivers on a HSDPA 7.2 network :
• HSDPA only : 6.5Mbps downlink (NDIS) and 5.5 to 6.5Mbps
downlink (RAS)
• HSUPA only : 1.9Mbps uplink (RAS and NDIS)
• HSDPA and HSUPA : 3.5Mbps downlink and 1.9Mbps uplink
(RAS and NDIS)
Wygląda na to, że operatorzy sugerują, że osiągnęli coś więcej. :rotfl:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: YaHooo »

bob pisze:Wygląda na to, że operatorzy sugerują, że osiągnęli coś więcej. :rotfl:
Ciekawe tylko czy to wynika z niewiedzy speców od marketingu, czy to taki chwyt marketingowy :niepewny:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Pawe?_EDGE5
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2008-04-19, 18:39
Lokalizacja: Nowy Dwór/Kuj. pom.

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: Pawe?_EDGE5 »

artvip pisze:chciałbym zapytać bardziej doświadczonych użytkowników jak to jest tak naprawdę z tym "do 7.2 Mb/s"
Mówiąc szczerze to jeszcze nigdy nie widziałem aby ktoś osiągnął w normalnych warunkach 7.2 Mb/s, chyba że mieszka w BTS-ie :rotfl:
Pawe?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: YaHooo »

Paweł_EDGE5 myślę, że nawet mieszkanie w BTS'ie nic Ci nie pomoże :cwaniak:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: marens »

artvip pisze:To co max udało mi się wyciągnąć to download 3.8 Mb/s
Mi 450kB/s ~ 3,51 Mb/s
Tylko w 2 miejscach we Wrocławiu.

Parę razy 300kB/s ~ 2,34 Mb/s

Średnio, osiągam 200kB/s ~ 1,56 Mb/s

Powiem tak, 7,2 ładnie brzmi i wyświetla się we właściwościach połączenia. Przy limicie 1, 4, 7 giga te 200kB/s spokojnie wystarczy. Wiele osób sugeruje się właśnie prędkość portu = prędkość internetu. Znam takich, co mają Neostradę 1,2Mb/s, 54 Mb/s, 100 Mb/s.
Awatar użytkownika
DJ1910
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 486
Rejestracja: 2007-07-01, 21:23
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: DJ1910 »

YaHooo pisze:
bob pisze:Wygląda na to, że operatorzy sugerują, że osiągnęli coś więcej. :rotfl:
Ciekawe tylko czy to wynika z niewiedzy speców od marketingu, czy to taki chwyt marketingowy :niepewny:

Pewnie to wyglada tak

Sprzedajacy to w salonach, nawet o tym nie wiedza, a technicy operatorów wiedzą że to tylko chwyt marketingowy :P
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Mobilny Internet "do" 7.2 Mb/s

Post autor: YaHooo »

marens pisze:Przy limicie 1, 4, 7 giga te 200kB/s spokojnie wystarczy
Dokładnie też tak myślę. Przy dużych prędkościach szybciej można go wykorzystać.
DJ1910 pisze:Sprzedajacy to w salonach, nawet o tym nie wiedza, a technicy operatorów wiedzą że to tylko chwyt marketingowy :P
Pewnie jest to dobre wytłumaczenie. Z doświadczenia wiem, że w różnego rodzaju salonach siedzą ludzie posiadający różną wiedzę na temat towaru jaki sprzedają. Więc jest tak jak piszesz.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ