EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Nowości... więcej na https://www.opp.today/pl/

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: Patryk »

Przyszły rok będzie dla Polkomtela ciężki - z jednej strony kryzys, a z drugiej obniżenie stawek MTR, na których operator straci około 0,5 mld zł. Inwestycje będą, ale przy słabym kursie złotego uda się zrobić mniej, w planach jest uruchomienie EDGE Evolution - mówi w wywiadzie dla Gazety Prawnej Jarosław Bauc, prezes Polkomtela. (..)

Inwestycje w 2009 roku nie przekroczą 1,5 mld zł, a ze względu na osłabienie złotówki, uda się za te pieniądze wybudować mniej niż w tym roku. Inwestycje dotyczyć będą przede wszystkim transmisji danych. Oprócz rozbudowy sieci 3G, operator wprowadzi technologię EDGE Evolution, która umożliwi uzyskanie transferów rzędu nawet 1 Mb/s przy użyciu sieci 2G.
(...)


http://www.telepolis.pl/news.php?id=13070

Czyli Plus szykuje próbę reanimacji trupa...1 Mbps dostępne dla stojących pod BTSem - czarno to widzę...no i przede wszystkim zupełny brak modemów supportujących EDGE-E.
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: marens »

Patryk_ pisze: operator wprowadzi technologię EDGE Evolution, która umożliwi uzyskanie transferów rzędu nawet 1 Mb/s przy użyciu sieci 2G.
(...)


Czyli Plus szykuje próbę reanimacji trupa...1 Mbps dostępne dla stojących pod BTSem - czarno to widzę...no i przede wszystkim zupełny brak modemów supportujących EDGE-E.
Niech zrobią coś bardziej realnego, czyli EDGE 200kbps wszędzie.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: YaHooo »

marens pisze:Niech zrobią coś bardziej realnego, czyli EDGE 200kbps wszędzie.
Moim zdaniem branie się za EDGE całkowicie nie jest trafione. Nie lepiej poszerzać zasięg 3g?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: Patryk »

marens pisze:Niech zrobią coś bardziej realnego, czyli EDGE 200kbps wszędzie
To w ogóle nie jest do zrealizowania niestety
pidsud
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 209
Rejestracja: 2007-07-25, 12:13
Lokalizacja: Mrągowo (okolice)

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: pidsud »

Mi się marzy EDGE na każdym BTS-ie, bo 3G chyba nigdy do mnie nie dotrze.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: krystianb »

pidsud pisze:bo 3G chyba nigdy do mnie nie dotrze.
Żebyś się nie zdziwił, u mnie w dziurze zabitej dechami(nie mylić z warszą daleko daleko daleo od stolicy) w ciągu tydonia 2 BTSy 3.5g przybyły, co prawda jeden tylko testowo ale był. Drugi dziła swietnie póki co.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
pidsud
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 209
Rejestracja: 2007-07-25, 12:13
Lokalizacja: Mrągowo (okolice)

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: pidsud »

W Mrągowie śmiga już 3g trzech opów. Bardziej chodziło mi o to, że w domu łapię zasięg z czterech BTS-ów, i wszystkie są jakieś 8-10km ode mnie. Więc jeśli nawet podepną na wszystkich 3G to i tak tam gdzie mieszkam zostanie dziura.
Awatar użytkownika
Jakub
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2008-08-21, 11:58
Lokalizacja: Chojnice

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: Jakub »

U mnie na poddaszu jest 3G, piętro niżej w moim pokoju mam EDGE,a jeszcze piętro niżej dwie kreski EDGE czyli tragedia.
Do tego czasu jak oni zrealizują swój cel to mnie w iPlusie nie będzie, chyba, że zostawię do laptopa (BC mi na nim nie działa)
faridrox
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 157
Rejestracja: 2008-02-08, 23:18
Lokalizacja: poz

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: faridrox »

YaHooo pisze:
marens pisze:Niech zrobią coś bardziej realnego, czyli EDGE 200kbps wszędzie.
Moim zdaniem branie się za EDGE całkowicie nie jest trafione. Nie lepiej poszerzać zasięg 3g?
Nie o to chyba chodzi.
Nadal bedzie wprowadzne 3g, ale tam gdzie mozna taniem kosztem walic edgee to własnie tam bedzie.
Nie jest powiedziane, ze koniec inwestycji na 3g. Po prostu dobra alternatywa.
Jedynie to co mnie martwi to sprawa działania tego egdee.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: YaHooo »

faridrox pisze:Nadal bedzie wprowadzne 3g, ale tam gdzie mozna taniem kosztem walic edgee to własnie tam bedzie.
A nie lepiej zrezygnować z rozwijania EDGE, a inwestować te pieniądze w 3g? Przecież i tak mało kto ma sprzęt obsługujący EDGE-E
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: ja.michal »

Będzie EDGE-E będzie sprzęt w ofercie.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: bob »

ja.michal pisze:Będzie EDGE-E będzie sprzęt w ofercie.
A jaki?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: ja.michal »

Zapytaj Plusa. Ja nie wiem, ale skoro ma być technologia to i sprzęt będzie pewnie.

A może to ma inaczej działać. Na stacjach ma być EDGE-E a u klientów terminale te, które są aktualnie i dzięki temu ma być EDGE stabilny ponad 200kb/s.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: bob »

No właśnie nie wiem dlatego pytam bo miałem wrażenie, że jesteś zorientowany.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: krystianb »

A może to ma inaczej działać.
Może działać też tak: nadajnik super edge 1Mb/s prawie wszyszcy klijenci z nowymi modemami, a jeden nagle wbija sie ze starym złomem i nagle nadajnik przełącza sie na stary system bo egde-e okarze sie niekomptatybilny wstecz :rotfl: oczwiści ta wizja to przegięcie, ale kto wie...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: bob »

A może być tak:
ja.michal pisze:Na stacjach ma być EDGE-E a u klientów terminale te, które są aktualnie i dzięki temu ma być EDGE stabilny ponad 200kb/s.
A do tego jakaś software`owa papka pod windowsem do obsługi modemu, żeby to wszystko zdekodować. Niezły kwas byłby wtedy pod windą. :hyhy:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: YaHooo »

krystianb pisze:nagle nadajnik przełącza sie na stary system bo egde-e okarze sie niekomptatybilny wstecz
Mi się cały czas wydaje, że tak jest. Jakoś nie chce mi się wierzyć, aby nowy nadajnik był w stanie pracować na starym oraz nowym EDGE :niepewny:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: SQ08 »

Ja te EDGE widzę u Plus całkiem pozytywnie. W Niemczech zostały już zakończone testy i 1 faza zmiany na 1 Mbit/s a dokładniej wszystkie BTS T-Mobile Deutschland mają co najmniej EDGE o prędkości 260 kbit/s i jest to pierwszy krok do EDGE Evolution. Zobaczymy jak to będzie się dalej rozwijało i czy będzie to miało w ogóle sens, ale właściwie gdyby nie to T-Mobile nie wprowadzałby 260 kbit/s na każdym BTS, i naprawdę iPhone jeszcze mi nigdy G nie pokazał tylko E i 3G, a prędkość przy EDGE jaką na iPhone 3G osiągam to praktycznie zawsze max 220 kbit/s, więc widać że wiele urządzeń nie jest przygotowana na nowe EDGE i jestem bardzo ciekawy jak zostanie to w urządzeniach odbiorczych rozwiązane.
Ostatnio zmieniony 2008-11-11, 01:04 przez SQ08, łącznie zmieniany 2 razy.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: ja.michal »

bob, gdybam.

krystianb, bardzo możliwe z tym "zjechaniem" w dół do EDGE. Podobnie jak modulacja o której decyduje najsłabsze urządzeni klienckie.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: bob »

Swoją drogą ciekawa nazwa EDGE Evolution - Enhanced Data rates for GSM Evolution Evolution :rotfl:
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: Adamusek xD »

Ktoś nie znał pełnej nazwy EDGE :hyhy: Jestem ciekaw jak operator chce dostarczyć łącze do BTS wystarczające na to... mam nadzieję, że nie zrobią jak Orange, czyli update do EDGE i niech się dzieje wola nieba... :dobani:
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: Patryk »

krystianb pisze:oczwiści ta wizja to przegięcie, ale kto wie...
Ta wizja to dzisiejsza jak i przyszła rzeczywistość :)
Przecież gdy BTS jest zapchany,to transmisja danych idzie do wszystkich w jednej szczelinie czasowej zarezerwowanej na data.
Żadne EDGE-E fizyki nie oszuka i spectrum radiowego nie rozciągnie jak gumy do majtek ;),a żeby uzyskać 1 Mbps,to trzeba całe 8 TS zająć,czyli cały jeden kanał.

No to siedzą sobie userzy w tym jednym timeslocie.
Wszystko pięknie,wszysci widzą BTS,mają super jakości sygnał,więc transmisja idzie w wysokiej modulacji 16QAM - 100 kbit/s dzielone na liczbę userów.
Ale...ale...nagle z transmisji danych chce szkorzystać klient siedzący w lesie,z niskim poziomem sygnału i wysoką stopą błędów.
Co się dzieje ? Transmisja do wszystkich przełącza się na GPRS i zostaje do podziału...12 kbit/s na wszystkich :)

Dla porównania - w CDMA-EVDO też istnieje w downlinku podział na szczeliny czasowe (co trochę zaprzecza idei CDMA ;) ),ale każdy klient dostaje swoją szczelinę tylko dla siebie,więc jego transmisja nie zwalnia,gdy do BTSa podepnie się user z gorszymi parametrami radiowymi.

[ Dodano: 2008-11-11, 08:32 ]
ja.michal pisze:A może to ma inaczej działać. Na stacjach ma być EDGE-E a u klientów terminale te, które są aktualnie i dzięki temu ma być EDGE stabilny ponad 200kb/s.
Zapomnij.
EDGE-E różni się od EDGE (podobnie jak EDGE od GPRS) tylko rodzajem zastosowanej modulacji,więc nie ma tu miejsca na żadne kombinacje - TRX w BTS-ie i w modemie musi sprzętowo (nie ma tu miejsca na żadne rozwiązania typu winmodem - GSM działa jako system czasu rzeczywistego) obsługiwać modulacje QAM.

Poza tym modulacje z rodziny QAM sa wyjątkowo czułe na warunki transmisji radiowej (widać to doskonale w HSDPA i w WiMax),więc bez widoczności BTSa i silnego sygnału o EDGE Evolution można zapomnieć niestety,chyba,ze się będzie 100m od stacji.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: bob »

Patryk_, czyli hardware a nie jakiś soft. :)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: Patryk »

bob pisze:czyli hardware a nie jakiś soft.
Dokładnie.
Specjalizowany chip.
Pewnie np.Qualcomm wypuści coś niebawem,skoro operatorzy się do tej technologii (a właściwie to rozszerzenia technologii) już się przymierzają :hyhy:
Może razem z HSPA+ ?
Orange już się reklamuje w tym temacie ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: YaHooo »

Patryk_ pisze:Specjalizowany chip.
Czyli jest tak jak już nie raz ktoś napisał. Żeby wykorzystać nowe EDGE potrzeba nowy sprzęt. Więc nie wiem czy zdobędzie on jakąś większą popularność wśród użytkowników.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: Patryk »

YaHooo pisze:Więc nie wiem czy zdobędzie on jakąś większą popularność wśród użytkowników.
Szczególnie,jeśli Play pójdzie w UMTS900 ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: ja.michal »

Patryk_ pisze:Szczególnie,jeśli Play pójdzie w UMTS900 ;)
A idzie?
E169 ma 3G na 900 w specyfikacji.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:A idzie?
Chris Bannister (prezes P4) stwierdził przecież po wygranym przetargu,że interesuje ich tani,szerokopasmowy Internet,a GSM i szerokopasmowość to jak Trabant i 200 km/h :rotfl:
Więc chyba pójdą w UMTS na 900 MHz
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: ja.michal »

Patryk_ pisze:Chris Bannister (prezes P4) stwierdził przecież po wygranym przetargu,
Nie jestem na bieżąco. Nie mam czasu. ;)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: EDGE Evolution w Plusie w 2009r.

Post autor: krystianb »

Patryk_ pisze:Więc chyba pójdą w UMTS na 900 MHz
Tylko szkoda że tak mało sprzętu jest... a akurat e169 to nie wiem do czego sie nadaje, ale na pewno nie do użycia.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ