Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Alan83
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-04-18, 01:54
Lokalizacja: PL

Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: Alan83 »

Witam!
Posiadam komputer Acer Aspire One z wbudowanym modemem 3G Globe Trotter Module HSxPA oraz Era Blue Connect na kartę. Łączę się z internetem oraz wysyłam smsy przez oprogramowanie dostarczone przez producenta ale nie widzę tam opcji wykonywania czy odbierania połączeń. Czy można wykorzystać modem w komputerze do połączenia telefonicznego przez inne oprogramowanie czy też jest to niemożliwe z punktu technicznego niezależnie od oprogramowania?

Z góry dziękuje za pomoc!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: Blido »

Alan83 pisze:Czy można wykorzystać modem w komputerze do połączenia telefonicznego przez inne oprogramowanie czy też jest to niemożliwe z punktu technicznego niezależnie od oprogramowania?
Z tego co można wywnioskować po szczątkowych informacjach w Internecie, specyfikacja techniczna tego modemu nie obejmuje połączeń głosowych, więc najprawdopodobniej nie można z niego dzwonić niezależnie od wykorzystanego oprogramowania.
Alan83
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-04-18, 01:54
Lokalizacja: PL

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: Alan83 »

Czy mam rozumieć że są modemy które to potrafią?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: krystianb »

Tak, większość to stare złomy na pcmcia podłączało się do tego zestaw słuchawkowy od noki i można było gadać. Ale czemu chcesz w ogole to robić, minuta rozmowy w blueconnect na karte to chyba ze 1.50 kosztuje.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
rio bravo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 612
Rejestracja: 2009-03-26, 21:50
Lokalizacja: z przyszłości

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: rio bravo »

Dzwonienie z karty z taryfą internetową jest dość drogie, ale można jeszcze odbierać połączenia głosowe. Np. huawei e169 wspiera połączenia głosowe.
Alan83
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-04-18, 01:54
Lokalizacja: PL

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: Alan83 »

Kosztuje dokładnie 0,77 złotego rzecz jasna :)
Liczyłem że istnieje jakieś alternatywne oprrogramowanie pozwalające na wybranie numeru.
W tych starych złomach o których pisałeś jak wybierało się numer?
Ostatnio zmieniony 2009-04-18, 23:41 przez Alan83, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: krystianb »

Alan83 pisze:Kosztuje dokładnie 0,77 grosza.
Chyba 77gr ewentualnie 0.77zł.
Co do wybierania numeru to jest oczywiście dedykowane oprogramowanie do tamtych modemów. Czy aby rozmowy głosowe nie są potrzebne Ci tylko do wysyłania kodow ussd bo jak tak to do tego świetnie nadaję się <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557" target="_blank">»Top NetInfo«</a>
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: valdens »

Ja dzwonię na telefony z nowego Gadu-Gadu. Rozmawia się całkiem nieźle przez wbudowany w laptop mikrofon i głośniczki, nawet po ograniczedniu prędkości do GPRS, ale mam wrażenie, że nie jest tanio.
Alan83
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-04-18, 01:54
Lokalizacja: PL

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: Alan83 »

Ale rozumie ze nie masz na mysli rozmowy VoIP? Nie uzywam klienta gg tylko Mirandy ale zdaje sie ze chyba chodzi ci o rozmowy typu skype a mi chodzi o wykonanie polaczenia przez karte sim i modem tak jak bys uzywal laptopa zamiast telefonu komorkowego.
Chyba ze gg az tak abrdzo sie zmienilo od poprzedniego razu...
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: valdens »

Alan83 pisze:a mi chodzi o wykonanie polaczenia przez karte sim i modem tak jak bys uzywal laptopa zamiast telefonu komorkowego.
Niestety nie mam pomysłu na coś takiego. Moje rozwiązanie kieruję raczej do tych, co chcą się dodzwonić do kogoś z komputera, powiedzmy w akcie desperacji, i sposób jest im obojętny.

P.S.
Nowe GG jest potworne. Używam go tylko do takiego awaryjnego dzwonienia.
Alan83
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-04-18, 01:54
Lokalizacja: PL

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: Alan83 »

Nie wiem jak ostatnia wersja ale poprzednie juz byly przeladowane gadzetami i reklamamy a te ostatnie sa przede wszystkim wazne jesli liczy sie kazdy odebrany i wyslany kB. Pewnie nadal istnieja aplikacje ktore pozwalaja pozbyc sie banerkow i reklam z najnowszych gadu - tu moze sie ktos inny wypowiedziec bo bazuje na wiedzy z dosc dalekiej przeszlosci.
Bynajmniej polecam zainteresowac sie Miranda. Obsluguje wszelkie protokoly jak tlen, icq, aim, yahoo, msnm jabber i do tego bajery typu pogoda, program tv, radio (ale nie te z gg) itd. Jedyny minus w uzytkowaniu gg to brak odbierania plikow od wiekszosci uzytkownikow - stalo sie to od wprowadzenia ktores tam wersji gg ale do tego mozna uzyc @, uploadu na jakis serwerek czy chocby skype ktory zawsze zadziala :) Bynajmniej autor protokolu zdaje sie zawiesil prace ale od tego zasu a uplynal juz chyba ponad rok gg nadal laczy :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: krystianb »

valdens pisze:Nowe GG jest potworne.
Widziałęm to monstrum u znajomych to nawet zaistalować nie próbowałem, z wersji 7.7 też da się dzwonić (oczywiśćie tylko przez voip) a i może troche nielegalnie reklamy można eksmitować.
Co do mirandy to jest użyteczna jak ma sie kilka komunikatorów. Niestety przez gg ww już nie pamiętam kiedy udało mi się jakikolwiek plik przesłać.

Wracając dotematu Przez więkoszść modemów nie da się dzwonić, te przez które sie da są tylko na pcmcia na usb chyba nie ma takiego. W laptopie masz porządny modem, lepiej po prostu jak już będziesz chciał gdzieś przedzwonić przełożyć karte sim do telefonu.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: wojteks »

krystianb pisze:lepiej po prostu jak już będziesz chciał gdzieś przedzwonić przełożyć karte sim do telefonu.
To w zasadzie najprościej kupić starter Play Fresh i doładować za 5zł co da ważność na wychodzące rozmowy rok czasu za 10 złotych w sumie czyli 34 minuty do wszystkich.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: krystianb »

Ale może koledze akurat zależy na odbieraniu połączeń telefonem w erze, może akurat ktoś ma darmowe rozmowy do ery...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: wojteks »

krystianb pisze:Ale może koledze akurat zależy na odbieraniu połączeń telefonem w erze, może akurat ktoś ma darmowe rozmowy do ery...
Netbook żeby odebrać rozmowę to jakiś chory pomysł, o ile jeszcze w domu/mieszkaniu to ma jakiś sens to na ulicy wyglądałoby dziwnie a o czasie pracy na baterii nie wspomnę. Netbook cały czas by musiał byś włączony, żadne uśpienie/standby czy inne tryby oszczędzania energii nie mogą być włączone.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: bob »

Posiadam komputer Acer Aspire One z wbudowanym modemem 3G Globe Trotter Module HSxPA
Zdaje się, że jest to możliwe ale jak tego nie wiem.
Przynajmniej dwa modemy opisane są z taką możliwością.
1. Option GlobeSurfer III tu ma się do dyspozycji gniazdo RJ11 dla tradycyjnego telefonu ale to Cię nie interesuje.
2. Option GTM 382 tu zacytuję:
Funkcje głosowe: - Połączenia głosowe Circut-Switched poprzez interfejsy GSM/WCDMA, MO oraz MT - Kontrolowane poprzez komendy AT - Dwukierunkowy interfejs PCM dla strumieni audio (8-bitowy u-Law A-Law, 16-bitowy liniowy) - Kodeki głosowe: GSM/WCDMA AMR, FR,EFR,HR - Usuwanie pogłosu oraz szumów, TTY - Generowanie/detekcja tonów - Wsparcie dla połączeń awaryjnych - CLI Service, Alternate Line Service - Wybieranie ustalonych numerów - Dodatkowe serwisy - Książka telefoniczna - Zarządzanie wiadomościami SMS
Źródło to http://www.nokaut.pl/wel-com/oferty.html

Edycja:

Spróbuj zainstalować może jakąś aplikację do połączeń głosowych wskazując w niej na sterownik tego modemu. ;)
Ostatnio zmieniony 2009-04-18, 23:56 przez bob, łącznie zmieniany 1 raz.
Alan83
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-04-18, 01:54
Lokalizacja: PL

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: Alan83 »

krystianb pisze:Ale może koledze akurat zależy na odbieraniu połączeń telefonem w erze, może akurat ktoś ma darmowe rozmowy do ery...

Dokładnie o to chodzi. Akurat mam 2/3 osoby do których czasem dzwonię a maja telefon w erze. Chodzilo o ew. wykonanie polaczenia gdy mam do tego mozliwosci :) Sam mam Orange Go zas sluzbowo abonament w plusie.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: Patryk »

bob pisze:Przynajmniej dwa modemy opisane są z taką możliwością.
Jest tego trochę więcej - np.karty Sierra Wireless (nie wiem,czy wszystkie ;) )
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: bob »

Patryk_ pisze:Jest tego trochę więcej - np.karty Sierra Wireless (nie wiem,czy wszystkie ;) )
No tak jest tego więcej. Koledzy wcześniej wspomnieli o starszych modemach także. Ja natomiast wymieniłem tylko z Optiona hsupa modele z tym, że jeden to do laptopa nie wchodzi a drugi to ten pewnie, który kolega Alan83, posiada. ;)
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: valdens »

Swoją drogą dziwne, że nie istnieją tego typu programy. Powinno być ich na pęczki.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: ja.michal »

Patryk_ pisze:Jest tego trochę więcej - np.karty Sierra Wireless (nie wiem,czy wszystkie ;) )
Zgadza się. Sierry z tego co widziałem to na pewno mają 875, 880/881, 875U, 880U/881U. No i jeszcze modem z antenką odczepianą - numeru nie pamiętam. Jak wersje do CDMA też nie wiem, ale po specyfikacji wygląda, że też. Trzeba to tylko odblokować.

Widziałem też w necie Mobile Partnera w którym jest możliwość połączeń głosowych. Był to chyba Huawei E630 i E620. Co i jak nie mam pojęcia.
Alan83
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-04-18, 01:54
Lokalizacja: PL

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: Alan83 »

Z BOK Ery
"W odpowiedzi na nadesłaną korespondencję informuje ze obecnie jedyny dostępny w naszej sieci modem, który pozwala na wykonywanie połączeń głosowych bezpośrednio przez swoje oprogramowanie to Huawei E630, dodatkowo w zestawie z takim modemem znajduje się także zestaw słuchawkowy do prowadzenia rozmów.

Pozostałe modemy aktualnie dostępne w naszej ofercie posiadają technicznie taką możliwość, lecz niestety ich firmowe oprogramowanie nie pozwoli nam nawiązać takiego połączenia. "
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: bob »

Alan83, gdzieś czytałem, że wspomniany Option supportuje oprogramowanie głosowe firm trzecich a więc... :)
Sprawdzałeś już na jakimś programiku? W Windowsie chyba taki jakiś był nawet.
Alan83
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-04-18, 01:54
Lokalizacja: PL

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: Alan83 »

No wlasnie szukalem ale nie dalo rady :)
W Windowsie to kojarze taka konslke do wybierania numerow ala telefon ktora zdaje sie dzialala na zwyklych modemach telefonicznych - to masz na mysli? :)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: bob »

Alan83, szukałem w google dosyć mocno i nie widzę przykładu aplikacji do rozmów głosowych dla tego modemu a jednocześnie w specyfikacji można przeczytać, że takie wsparcie jest. :(

[ Dodano: 2009-04-19, 15:22 ]
Alan83 pisze:W Windowsie to kojarze taka konslke do wybierania numerow ala telefon ktora zdaje sie dzialala na zwyklych modemach telefonicznych - to masz na mysli?
Tak coś pomyślałem. :)

[ Dodano: 2009-04-19, 15:24 ]
Alan83 pisze:na zwyklych modemach telefonicznych
Jeśli taki driver masz doinstalowany to może ruszy.
O tym sterowniku masz tu:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=61751#61751
Jest to temat, który już wskazywał krystianb tu:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=173838#173838
Chodzi o to, że swój modem instalujesz jak kartę sieciową (NDIS) ale ręcznie trzeba zainstalować dodatkowy emulator sterownika modemu co jest w powyższym linku.
Być może ten driver standardowego modemu da Ci możliwość połączeń głosowych. ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze: Był to chyba Huawei E630
Niestety mi się nie udało tego wyczytać w specyfikacji technicznej ;) Ale jak się pogrzebie w plikach Mobile Connect to można znaleźć jak wyglądają przyciski numeryczne ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
kszaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2009-01-24, 17:46
Lokalizacja: stąd

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: kszaq »

Mam Huawei E169 i po wgraniu niebrandowanego firmware (wersja 11.314.17.00.00) pojawiła się możliwość wykonywania połaczeń głosowych bezpośrednio przez Mobile Partner.
Ostatnio zmieniony 2009-04-21, 19:21 przez kszaq, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: ja.michal »

kszaq, a coś dokładniej?
kszaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2009-01-24, 17:46
Lokalizacja: stąd

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: kszaq »

Mam jeden z pierwszych egzemplarzy E169 sprzedawanych w Play Online - z napisem "Huawei" na obudowie i bez blokady zmiany firmware. Na oryginalnym firmware okno Mobile Partner wyglądało tak:
Obrazek

Natomiast po wgraniu firmware w wersji 11.314.17.00.00 pojawiła się opcja wykonywania połączeń:
Obrazek

Oczywiście w Play Online możliwość wykonywania połączeń głosowych jest zablokowana, ale działają one bez problemu na karcie SIM Play Fresh. Używa się oczywiście mikrofonu i słuchawek. Nie mogę też narzekać na jakość połączenia - choć do tej pory wykonałem tylko jedno, w celach testowych. ;)
Ostatnio zmieniony 2009-04-21, 19:21 przez kszaq, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wykonywanie połączeń telefonicznych przez modem3G w komputer

Post autor: ja.michal »

kszaq, a z ciekawości. Można mieć połączenie internetowe i telefoniczne jednocześnie?
ODPOWIEDZ